NFT dijital bir varlık olarak karşımıza çıkar. Dijital ortamlarda kullanılan dijital bir varlık olarak bilinmektedir. Koleksiyon değeri olan ürünlerde NFT özellik görülmektedir. Oyun kartları, videolar gibi özgün olan ve farklı tasarlanan ürünler NFT değerindedir. NFT’ler güçlü bir sektör haline gelmeye başladı ve NFT’lerin satışa çıkması için bazı platformalar ortaya çıktı.

OpenSea da bu platformlardan biridir. OpenSea son zamanlarda popülerleşen NFT platformlarından biridir. İlk NFT platformu olarak karşımıza OpenSea çıkmıştır. 2018 yılından beri faaliyettedir. Peki OpenSea platformunu nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizler için yazımızda ele aldık. İlk olarak platforma nasıl üye olacağınıza bir bakalım.

Opensea Nedir, Nasıl Kullanılır

Opensea nedir, nasıl kullanılır, OpenSea platformuna üye olmak oldukça kolaydır. İlk defa OpenSea kullanan kişiler için platform oldukça karışık gelebilir. OpenSea gibi NFT platformuna giriş yapmak ve üye olmak için ilk olarak MetaMask gibi kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. OpenSea platformuna nasıl üye olacağınızı sizler için derledik. Alttaki adımları uygulayarak OpenSea ’ya üye olabilirsiniz.

 • İlk olarak opensea.io linkine tıklayınız.
 • OpenSea platformuna üye olabilmeniz için MetaMask cüzdanına sahip olmanız gerekir. MetaMask cüzdanınız yoksa üye olamazsınız. MetaMask cüzdanınız varsa OpenSea web sitesine gidin ve ana sayfada yer alan Create seçeneğine tıklayınız.
 • Seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza cüzdan seçenekleri çıkacaktır. Cüzdan seçeneklerinden hangisi sizde varsa o seçeneği seçmeniz gerekir. En çok kullanılan cüzdanlardan biri Metamask cüzdanı olmaktadır. Cüzdan seçeneklerinden birini seçin. Cüzdanınız bağlanmaya başlayacaktır.
 • Daha sonra sizden bağlantı izni isteyecektir. Karşınıza gelen ekrandan Next seçeneğini seçin daha sonra Connect seçeneğini seçerek cüzdanınızı bağlayabilirsiniz. Üye olmanız bu kadar basittir.
 • Üye olduktan sonra sağ üst kısımda yer alan Profil seçeneğine tıklayarak profilinizi düzenleyebilirsiniz.

OpenSea NFT satmak

Opensea Nasıl Kullanılır

OpenSea NFT satmak, en büyük NFT platformlarından birisi OpenSea olmaktadır. Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri NFT olmaktadır. OpenSea üzerinden NFT alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. OpenSea platformuna üye olmak için MetaMask cüzdanınız olması gerekir. Metamask cüzdanın varsa kolayca üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra NFT’lerinizi nasıl satışa çıkaracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayanız.

 • Mevcut NFT’lerinizi profil kısmınızda görebilirsiniz. Satışını gerçekleştireceğiniz NFT’lerin üstüne tıklayınız.
 • NFT açıldıktan sonra üst kısımda yer alan Sell seçeneğine tıklayınız.
 • Sell seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan fiyat bilgisi giriş yapmanızı isteyecektir. Fiyatı belirledikten sonra Complete Listing seçeneğine tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan ekrandan NFT’lerinizi imzalamanız gerekir. Listeye ekleme işleminizi tamamladıktan sonra Sign seçeneğine tıklayınız. Sign seçeneğinden sonra İmza seçeneğine tıklayınız.
 • İşlem oldukça basittir. Elinizde olan NFT’leri satışa kolayca çıkartabilirsiniz.

Daha fazla ilgili içerik;


OpenSea NFT Oluşturma

OpenSea NFT oluşturabildiğiniz, alım-satım işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz bir platform olarak karşımıza gelmektedir. İlk defa kullanan kişiler için oldukça karmaşık gelse de aslında oldukça kolaydır. OpenSea platformu üzerinden NFT oluşturmak istiyorsanız ve nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız sizler için derledik. Hadi gelin başlayalım.

 • OpenSea ana sayfasında yer alan Create seçeneğine tıklayınız. Create seçeneğine tıkladığınız zaman sizlerden İmza isteyecektir. İmza seçeneğine tıkladıktan sonra işlemlerinizde devam edebilirsiniz.
 • İmza işlemini tamamladıktan sonra sizleri Create New Item sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfa üzerinden NFT oluşturabilirsiniz. İlk olarak oluşturacağınız NFT’lerinize özel resim yüklemeniz gerekir.
 • Resim yükledikten sonra isim, web sitesi, açıklama gibi birçok özelliğini eklemeniz gerekir. Satın alacak olan kişiler için bu kısım oldukça önemlidir.
 • Daha sora kaç tane NFT yaratacağınızı ve hangi ağda yaratacağınız hakkında sizden bilgi istemektedir. Supply seçeneği kaç tane NFT üreteceğinizi sorduğu kısımdır. Blockchain dediği kısım ise hangi ağ üzerinden NFT yaratacağınızı sorar.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra Create seçeneğine tıklayınız. Artık kendi NFT’nizi oluşturmuş oldunuz.
 • NFT’leri satışa çıkartmak istiyorsanız NFT üzerine tıklayarak Sell seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Sorularınızı ve fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

OpenSea nasıl çalışır?

OpenSea, aşağıdaki gibi çalışır:
Kullanıcılar, OpenSea web sitesine veya uygulamasına kaydolurlar.
Kullanıcılar, NFT oluşturmak için bir cüzdan oluştururlar.
Kullanıcılar, oluşturdukları NFT’leri OpenSea’ye yüklerler.
Kullanıcılar, OpenSea’de NFT satın almak için bir teklif verirler.
Satıcılar, NFT’lerini OpenSea’de listelerler.

OpenSea üyelik ücreti ne kadar?

OpenSea, ücretsiz bir platformdur. Kullanıcılar, OpenSea’ye kaydolmak ve NFT oluşturmak için herhangi bir ücret ödemezler. Ancak, OpenSea, NFT satışlarından %2,5 komisyon alır.

OpenSea NFT satmak ücretli mi?

OpenSea’de NFT satmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak, OpenSea, NFT satışlarından %2,5 komisyon alır. Bu komisyon, satıcının NFT’sinin satış fiyatından düşülür.