Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır – En Pahalı Zippo Kaç TL

Kendine has özellikleri, görüntüsü ve kalitesi ile tiryakilerin vazgeçilmezlerinden olan Zippo çakmaklarının gerçek olmayanları da epey fazladır. Sahteler ve benzerleri olarak ikiye ayrılan bu gerçek olmayan Zippo ürünleri, orijinallerine kıyasla daha düşük kalitedir. Bazı ürünler ilk bakışta orijinal Zippo’yu andırsa da aynı özellikleri taşımamaktadır. Bu yazımızda “Orijinal Zippo nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Zippo’nun sahtelerinin anlaşılması oldukça zordur. Bazı ürünler orijinal Zippo’nun adını taşıyarak onun tasarımlarına fazlasıyla benzemektedir. Hatta kutunun altında tarih yazıları dahi aynı olabilmektedir. Bu tip sahte çakmaklara ise “Rippo” adı verilmektedir.

Aşağıdaki adımlarla elinizdeki çakmağın orijinal veya sahte Zippo olup olmadığını öğrenebilirsiniz:

 • Ucuz Malzeme: Orijinal Zippo’lar, sahte ürünlere kıyasla daha ağırdır.
 • İç Kaplama Lekeleri: Zippo’lardaki tasarım süreçlerinin ardından kapağın iç kaplamasında lekeler oluşmaktadır. Sahte ürünlerde bu lekelere rastlanmamaktadır.
 • Gevşek Kapak: Orijinal Zippo’larda kapaklar birbirlerine menteşeler ile bağlıdır. Kapak hareketi için ufak bir boşluk bırakılırken hafifçe yer değiştirdikleri görülmektedir.
 • Click Sesi: Zippo’ların kendine has bir click sesi bulunmaktadır. Sahte ürünlerde genellikle ucuz malzeme kullanıldığı için bu ses etkilenmektedir.
 • Çıkıntı: Zippo’larda iç aksam, kasa kısmından 2mm kadar çıkıntılıdır ve kesim hatları mükemmeldir. Ayrıca taş çarkının altındaki kısımda bulunan çakmak taşını tutan bölüm, metal renge sahiptir.
 • Taş Çarkı: Orijinal ürünlerin taş çarkında alaşımlı metaller kullanılmaktadır. Zippo’ya eşsiz bir özellik katan çarklarda kesme ve parlatma işlemi sırasında düzensiz renkler oluşmaktadır.
 • Göçük (Çentik): Ürünlerin dış kasalarının alt ve üst taraflarında çentikler bulunurken bunlar üretim sırasında uygulanan basınçlardan kaynaklanmaktadır. Göçüklerden biri daha derindir.
 • Menteşe: Zippo’ların menteşe aralıklarında boşluk bulunmamaktadır. Ancak kullanım sonucunda zaman içerisinde oluşabilmektedir.
 • Taban Etiketi: Zippo’ların taban kısmında etiket bulunurken yazıları daha yüzeyseldir ve yazı tipi farklılık göstermektedir. Yazılar daha derin olmasına karşın net okunabilmektedir. Bazı sahte ürünlerde yazım yanlışları görülebilmektedir. Taban ile kasa arasındaki renk geçişi Zippo’larda mükemmele yakın iken sahte ürünlerde daha keskin geçişler dikkat çekmektedir.
 • Farklı Üretim Tarihleri: İç aksamın üzerinde yer alan tarih ile taban etiketinde bulunan tarih arasında farklılık bulunmaktadır. Dış kasaları ve iç aksamlar ayrı ayrı üretildiği için farklı üretim tarihleri doğaldır. Aynı üretim tarihine denk gelmeleri oldukça zordur.
 • İç Aksamdaki Çizikler: Zippo’nun iç aksamları kasayı sürtme sonucunda sabitlenmektedir. Bu nedenle kasa üzerinde çizikler oluşabilmektedir.
 • Kadife Koruyucu: Zippo çakmaklar, kullanıcıya ulaşana kadar hasar görmemesi adına kutu içinde siyah renkli bir kadifeye sarılıdır. Orijinal olmayan ürünlerde malzemenin ucuzluğu dikkat çekerken rengi daha açık bir siyahtır. İşçiliği ise Zippo ile kıyaslanamayacak derecede kötüdür.
 • Baskı Kalitesi: Orijinal Zippo’ların kutusu kaliteli bir yapı ve baskıya sahiptir. Sahte kutularda metinler arasında büyük farklılıklar gözlenirken kaliteleri oldukça düşüktür.

Orijinal Zippo Seri Numarası Sorgulama

Orjinal zippo nasıl anlaşılır

Zippo’ların orijinalliğini seri numarası üzerinden sorgulamak mümkündür. Çakmakların taban etkinde yazan harfler (A, B, C, D) üretimin gerçekleştirildiği ayı, rakamlar ve işaretler ise üretildiği ayı belirtmektedir. Bu bilgiler ile sorgulama yaparken Zippo’nun orijinalliğini öğrenebilirsiniz. Zippo orijinal sorgulama zippom.com/zippo-kod-sorgulama adresi üzerinden yapılabilmektedir.

Zippo J Serisi Ne Demek

Zippo’nun J Serisi, en hesaplı fiyatlara satılan çakmakları kapsamaktadır. Bu sürenin üyelerinden olan çakmakların dış kısmında herhangi bir desen bulunmamaktadır.

Zippo’daki çakmak serileri kalitelerine göre sıralanmaktadır. J serisi kalite olarak diğer serilerden daha alttadır.

Orijinal Zippo Fiyatları

zippo.com.tr10,999 TL
monofe4,757 TL
PTTavm856 TL
Orijinal zippo fiyatları

Zippo fiyatları, ürünlerin serisine ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Kişiler, bu ürünlerden kendilerine uygun olanı tercih edebilmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Zippo orijinal olduğunu nasıl anlarız?

Orijinal Zippo çakmaklarda, aşağıdaki özellikler bulunur:
Zippo logosu, çakmak kapağında ve gövdesinde net bir şekilde basılmıştır.
Çakmak alt kısmında, “Zippo”, “Made in USA” ve seri numarası bulunur.
Çakmak, sağlam ve kaliteli malzemelerden yapılmıştır.
Çakmak, düzgün bir şekilde çalışır.

Orjinal Zippo altında ne yazar?

Orijinal Zippo çakmakların altında, aşağıdaki bilgiler bulunur:
“Zippo” logosu
“Made in USA” ibaresi
Seri numarası

Orjinal Zippo üfleyince söner mi?

Evet, orijinal Zippo çakmak, üflendiğinde söner. Bunun nedeni, çakmak kapağında bulunan üfleme deliğidir. Bu delik, çakmaktaki yanma odasına hava girmesini sağlar ve çakmaktaki alevi söndürür.

Zippo com tr orijinal mi?

Evet, Zippo com tr, Zippo’nun Türkiye resmi web sitesidir. Bu siteden satın alınan Zippo çakmaklar, orijinaldir.

Orjinal Zippo hangi ülkenin?

Orijinal Zippo çakmaklar, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmektedir.

En pahalı Zippo ne kadar?

En pahalı Zippo çakmak, 2024 yılı itibarıyla, 10.000 dolardır. Bu çakmak, 24 ayar altın kaplamadır ve üzerinde özel bir tasarım bulunmaktadır.

Hangi seri Zippo daha iyi?

Zippo çakmaklarda, farklı serilerde farklı özellikler bulunur. Hangi seri daha iyidir, kullanıcının ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlıdır.

125 ml Zippo benzini ne kadar gider?

125 ml Zippo benzini, yaklaşık 100 kez çakmak yakmak için yeterlidir.

Zippo çakmak uçağa alınır mı?

Evet, Zippo çakmak uçağa alınabilir. Ancak, çakmak, uçuş sırasında kapalı tutulmalıdır. Çakmak, el bagajında veya kabin bagajında taşınabilir. Ancak, uçuş sırasında çakmak, el bagajında taşınması tercih edilir.
İşte Zippo çakmaklarda sahte olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken bazı özellikler:
Çakmak kapağındaki Zippo logosu bulanık veya düzensiz olabilir.
Çakmak alt kısmındaki seri numarası yanlış olabilir veya eksik olabilir.
Çakmak, kalitesiz malzemelerden yapılmış olabilir.
Çakmak, düzgün bir şekilde çalışmayabilir.
Eğer Zippo çakmak satın alırken bu özelliklere dikkat ederseniz, sahte bir çakmak almaktan kaçınabilirsiniz.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥