Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer ve Ramazan’da Mide evde tedavi nasıl yapılır işte detaylı bilgilendiriyoruz.

Oruçluyken mide yanması nasıl geçer sorusunun cevabı sahurdan iftara kadar aç olan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Oruç tutmak İslam dininin 5 şartından biridir. Orucun en büyük gerekliliği ise güneşin doğduğu andan batışına kadar, Müslüman bireyin aç ve susuz durmasıdır.

Mide yanması, midenin aşırı asit üretmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Mide yanmasının iyileşmesi için kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir. Aşırı yağlı ve asitli gıdalar tüketmek mide yanması rahatsızlığını kötü etkileyebilir.

Sahurda Mide Yanması Ne İyi Gelir

Sahura kalkmadan oruç tutmak, midenin çok uzun süre boş kalmasına neden olacaktır. Boş kalan mide fazlasıyla asit ve gaz üretir. Bu durum midenizde yanmaya yol açar. Sağlığınızı korumak için sahura kalkmadan oruç tutmamalısınız.

Sahur zamanı yağlı, ekşi ve tuzlu gıdalar tüketme midenizin gün boyu yorulmasına ve zararlı yiyecekleri eritebilmek için fazla asit üretmesine neden olacaktır. Sahurunuzu sağlıklı bir kahvaltı ile yapmak hem sizi tok tutar hem de oruç boyu midenizin sağlıklı kalmasına olanak sağlar.

Ramazan’da Mide Yanması Nasıl Geçer?

Ramazan’da Mide Yanması Nasıl Geçer

Ramazan ayı Müslümanların dinen farz olan ibadetleri olan oruç tuttukları aydır. Oruç, kişinin aç insanın halinden anlaması için güneş doğduğundan batana kadar aç ve susuz kalmasıdır. Sahurunu doğru yiyecekler tüketerek yapan kişi, gün içerisinde fazla zorlanmayacaktır. Ancak gün boyu aç duran bireyler iftar zamanı yemeklerini kontrolsüz yiyebilir. Çok fazla ve hızlı yemek yemek mideyi rahatsız edecektir. Sindirimde zorlanan mide, yardımcı olması için daha fazla asit üretir. Üretilen fazla asit midenizde yanmaya ve gaza neden olabilir

Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurlarda doğru besinler tüketmek ve vücut için gerekli olan su tüketimine dikkat etmek sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Peki, doğru besinler nelerdir? İşte bazıları;

  • Yulaf,
  • Karnabahar,
  • Patates,
  • Ispanak,
  • Az yağlı yemekler,
  • Asitsiz içecekler,
  • Acı ve ekşi olmayan besinler,
  • Keskin tatlara sahip olmayan yemekler

Ayrıca iftarda yemek yerken acele etmemelisiniz. Yavaş ve çok çiğneyerek yemek yemek midenize yardımcı olacaktır. Yemekten bir iki sonra tatlı ve meyve tüketmek sağlığınız açısından önemlidir. Ayrıca tıka basa yemek yedikten sonra uyumak hem midenizi hem de uykunuzu kötü etkileyecektir.

Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer
Ramazanda Mide Yanması Ne İyi Gelir

Comments are closed.