Oruçluyken mast yapmak caiz mi, hayır. Oruçluyken mastürbasyon yapmak orucun bozulmasına neden olur. Bozulan orucun tekrar tutulması da yeterli olmaz. Oruçluyken mastürbasyon yapan kişinin orucunu kaza etmesi ve içten bir tövbe ile pişmanlık duyması gerekir.

Oruç tutarken mastürbasyon yapmak orucun bozulmasına neden olduğundan kaza edilmesi şarttır. Bazı alimler 60 günlük kefaret orucunu gerekli görürken bazıları da gerekli görmemektedir.

Oruçluyken Cenabet Olmak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken cenabet olmak kişinin rüya halinde cenabet olması nedeni ile meydana gelirse oruç bozulmaz. Kişi uyandıktan sonra hemen gusül abdesti almalı ve oruç tutmaya devam etmelidir. Oruçluyken kişi yemek ve içmekten kendini çektiği gibi cinsel ilişkiden de çekilmelidir.

Müslüman kimsenin nefsini terbiye etmek ve Allah emrettiği için oruç tutarken sadece boğazını değil aynı zamanda cinsel münasebetini de kontrol etmelidir. Kişinin gözünü, elini, dilini, ağzını haramdan çekmesinin yanı sıra cinsel ilişkiden de çekilmesi gerekir. 

Uyanıkken Cünüp Olmak Orucu Bozar Mı

Evet. Uyanıkken cünüp olmak orucu bozar. Uyanıkken cünüp olmak kişinin kendi iradesi ile yaptığı bir seçimdir. Uyanıkken cinsel ilişkiye girerek cünüp olunması halinde oruç bozulur ve bu bozulan orucun su içerek bozulan oruçtan da hiçbir farkı yoktur.

Uyanıkken cünüp olmak orucun şartlarına ihanet etmek anlamına geldiğinden kaza edilirken 61 gün oruç tutulması gerekir. Orucun hem kendisi kaza edilmeli hem de kefareti ödenmelidir. Uyanıkken cünüp olmak kişinin kendi rızası ile boşalması demektir. Bu durumda oruca devam edilmez. Gusül abdesti alınması gerekir ve tövbe edilmesi şarttır.

Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Oruçluyken Mast Yapmak Caiz Mi

Oruçluyken gusül abdesti normal alındığı şekilde alınabilir. Sadece ağza su verilirken ağzın gargara ile çalkalanması şart değildir. Kişi oruçluyken cenabet olarak uyanması halinde bir namaz vakti geçirmeden gusül abdesti almalıdır.

Gusül abdesti alırken ağza su verme sürecinde boğaza su kaçmaması için gargara yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır. Oruçluyken de gusül abdestini vücudunuzun içine su girmemesine dikkat ederek ve bu bağlamda niyetli olarak alabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre gusül abdesti alınışı farzları ile;

  • Gusül abdesti için niyet edilir.
  • Hayız bölgesi sol elle temizlenir.
  • 3 defa ağza su verilmelidir.
  • 3 defa buruna su verilmelidir.
  • Vücutta nokta kadar boşluk kalmayacak şekilde eller yardımı ile ovalanarak su değdirilmelidir.

Gusül abdesti alırken sünnetlere de uygun bir şekilde abdest almak için abdest almadan önce tuvalete gidilmesi ve abdest alınırken vücudun sağ tarafından başlanarak yıkanması gerekmektedir. Ayrıca abdest almak için niyet edildikten ve hayız bölgesinin temizlenmesi ve sonrasında namaz abdesti alınmalıdır.

Oruçluyken Cinsel Organa Dokunmak

Oruçluyken cinsel organa dokunmak ve kendini zevklendirmek orucun temel amacına ihanet etmeniz demektir. Kişi boşalmadığı sürece gusül gerekmediğinden cinsel organa dokunmak doğrudan orucu bozmaz.

Oruçluyken cinsel organa dokunmak orucun zarar görmesine neden olur. Oruç tutmanın amacı Allah’ın yasakladıklarına uyarak günü geçirmektir. Oruçta sadece yemek ve içmek yasaklanmaz. Aynı zamanda cinsel ilişki de yasaklanır.

Kişi oruç olduğu süre boyunca cinsel organına dokunarak cinsel ilişkiye kendini yakın hissetmemelidir. Cinsel ilişkinin yasak olması kendini boşaltma haline yaklaşmamayı da gerekli kılar. Orucun sağlığı için cinsel organa dokunulmaması gerekir.

Oruçluyken Cinsellik Şeyler Konuşmak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken cinsellik konuşmak doğrudan orucu bozmaz ancak orucun zarar görmesine neden olur. Oruç tutma eylemi Allah’ın yasakladıklarından uzak durmayı gerektirir. Oruç tutan kişinin boşalmasa bile cinsel meselelerde konuşması ve kendini zevklendirmesi orucunun zarar görmesine neden olur.

Orucun sevabının azaltılmaması ve orucun zedelenmemesi için kişi oruç olduğu süre boyunca cinsellikten uzak durmalıdır.

Oruçluyken mastürbasyon yapmak, orucu bozar ve kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimsenin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.

Kadınların kendi kendini tatmin etmesi, orucu bozmaz. Ancak, bu fiil günah olarak kabul edilir.

Oruçluyken 31 çekmenin cezası, kazadır. Bu fiili işleyen kimse, o günü kaza etmelidir.

Özel bölgenin görünmesi, orucu bozmaz. Ancak, bu durum, mekruh olarak kabul edilir.

Daha detaylı bilgi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvalarına bakabilirsiniz.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla ilgili fetvası:

Soru: Oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

Cevap: Oruçluyken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.

Soru: Kadınların kendi kendini tatmin etmesi orucu bozar mı?

Cevap: Kadınların orucu bozan şeylerden biri de, cinsel ilişkide bulunmaktır. Bunun dışındaki cinsel faaliyetler, orucu bozmaz. Ancak, bu fiiller günah olarak kabul edilir.

Soru: Oruçluyken 31 çekmenin cezası kaç gündür?

Cevap: Oruçluyken mastürbasyon yapmak, orucu bozar ve kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimse, o günü kaza etmelidir.

Soru: Özel bölgenin görünmesi orucu bozar mı?

Cevap: Oruçlu kimsenin özel bölgesinin görünmesi, orucu bozmaz. Ancak, bu durum, mekruh olarak kabul edilir.


Daha fazla ilgili içerik;

Leave A Reply