Pablo Escobar Nasıl Öldü? (İntihar mı?)

Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 tarihinde, Kolombiya’nın Medellin şehrinde, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

Escobar, 1980’li ve 1990’lı yıllarda dünyanın en büyük uyuşturucu baronu olarak kabul ediliyordu. Medellín Karteli’nin başındaki Escobar, Kolombiya’ya yılda 20 milyar dolarlık kokain kaçakçılığı yapıyordu.

Pablo escobar nasıl öldü

Escobar, Kolombiya hükümetiyle uzun süredir bir çatışma içindeydi. Hükümet, Escobar’ı yakalamak ve adalete teslim etmek için her türlü çabayı gösteriyordu.

2 Aralık 1993 tarihinde, Escobar’ın Medellin’de bir evde saklandığı istihbaratı alındı. Güvenlik güçleri, evi kuşattı ve Escobar’la çatışmaya girdi.

Çatışmada Escobar, vurularak öldürüldü. Ölümü, Kolombiya’da büyük bir sevinçle karşılandı.

Escobar’ın ölümünün ardından, Kolombiya’da uyuşturucu kaçakçılığı azalmaya başladı. Ancak, Escobar’ın mirası hala Kolombiya’da hissediliyor.

Escobar’ın ölümüne ilişkin bazı tartışmalar da var. Bazıları, Escobar’ın öldürülmediğini, intihar ettiğini iddia ediyor. Ancak, bu iddialar resmi olarak kanıtlanmadı.

Escobar’ın ölümü, Kolombiya’nın tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Pablo Escobar Ölüm Anı

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar 2 Aralık 1993 tarihinde 44 yaşındayken girdiği bir çatışmada ölmüştür. Resmi güvenlik güçleri ile yaptığı çatışmada öldüğü bilinse de kendisinin ölümü hakkında intihar ettiğine dair de iddialar bulunuyor.

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar 1 Aralık 1949 yılında doğmuştur. Doğum tarihinden 1 gün sonra olan 2 Aralık tarihinde 44 yaşına yeni basmışken öldüğü biliniyor. Pablo Escobar’ın son zamanlarda bu kadar ünlenmesi ise Netflix’te yayınlanan Narcos dizisidir.

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar bir köy öğretmeninin çocuğudur. Zamanla elde ettiği serveti ile yaşadığı dönemde Dünya genelinde en büyük kazançlara sahip olan biri haline geldi. 30’lu yaşlarına geldiğinde bir suç lideri olarak anılmaya başladı.

Pablo Escobar Serveti Kime Kaldı

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar’ın serveti teknik olarak kimseye kalmadı. Çünkü kendisine ait olan servet bulunamadı. Toprağa gömdüğü tahmin edilen bu servet hala bir sır gibi ortaya çıkmadı. Kendisinin tam olarak geliri bilinmiyor. Yaşadığı dönemde haftalık 420 milyon dolar gelir elde ettiğine yönelik güçlü iddialar mevcut. Bu kadar büyük bir kazanca sahip olması ve sürekli geliri olması onu Dünyanın en zengin 7. İnsanı yapmıştır.

Pablo Escobar’ın servetinin ne kadar büyük olduğunu anlayabildiysek bu noktada kendisinin hayatına da değinmek gerekiyor. Neredeyse bir saraya benzeyen evinin bahçesinde kendi kurduğu bir hayvanat bahçesi de bulunuyordu. Kendisinin paraya çok da fazla kıymet vermediğini söylemek gerek. Bu kadar fazla kazancımız olsa muhtemelen para desteleri bizim için de pek kıymetli olmazdı.

Pablo Escobar kazancının bir kısmını da sürekli fakirlere yardım etmek için kullanıyordu. Kazancını suç ağından kazanmış olsa da kötülerden alıp iyilere almak gibi bir alışkanlığı bulunuyordu. Hayır işlerine olan yoğun ilgisinin yanı sıra lüks bir yaşamı da vardı. Ne denebilir ki, para herkeste alışkanlık yapmıyor olabilir.

Pablo Escobar’ın Oğlunun Serveti

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar’ın oğlunun serveti, kendisine ait kayıt 69 milyondur. Ancak bu servetin oğlunda olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Escobar’a ait olan tüm mal varlıkları serveti bulmak amacı ile aranmaktadır.

Pablo Escobar’ın oğlunun herhangi bir serveti olduğu bilinmiyor.  Oğlunun adı ise Juan Pablo Escobar’dır. Kendisi şu an 45 yaşındadır. Yaklaşık 60 milyar dolarlık olan babasının servetinin kendisinde olmadığı söyleniyor.

Pablo Escobar Türkiye Bağlantısı

Pablo Escobar Türkiye bağlantısı bilinen haberlere göre bulunmamaktadır. Escobar’ın Dünya genelinde ün kazanmış bir uyuşturucu çete lideri olduğunu göz önünde bulundurursak uyuşturucu satışı konusunda Dünya’ya satışları olduğunu da ifade edebiliriz.

Escobar’ın dünya genelinde yaptığı uyuşturucu satışlarından kazandığı paranın hesabını tutması da çok zordu. Bu parayı kazanırken uyuşturucu sattığı ülkelerden biri de Türkiye olabilir.

Pablo Escobar Beyaz Saray

Pablo escobar nasıl öldü

Pablo Escobar Beyaz Saray ile olan ilişkisi aslında bir fotoğraf pozundan geliyor. Kendisi ülke güvenlik güçleri tarafından aranırken oğlu ile beyaz saray önünde poz vermiştir. Interpol tarafından yoğun arama çalışmaları sürerken Escobar’ın Beyaz Saray’ın önünde fotoğraf çekinebilmiş olması da görenleri şaşkınlığa uğratıyor.

1984 yılında Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranan Escobar aynı yılda Beyaz Saray önünde halktan normal biri gibi fotoğraf çektirmiş ve bu fotoğrafın ortaya çıkması sonrasında da büyük bir sansasyon etkisine neden olmuştur. 

Pablo Escobar Hapishane

Pablo Escobar hapishaneye girmemek için devlete bir teklifte bulunmuştur. Bulunduğu bu teklif bir işe yaramamış olsa da döneminde parayla özgürlüğün mümkün olabileceği fikrini uyandırdı.  Pablo Escobar devlete, Kolombiya’nın dış borcunu kapatmak karşılığında hapisten kurtulmayı teklif etmiştir.

Döneminde oldukça yankı uyandırmış bir tekliftir. Bu tavrı onun paraya önem vermediği hissini uyandırmasın. Parasını yanında özel bir jet ile taşırdı. Ancak özgürlüğün paradan daha kıymetli olduğunu belli ki kendisi de biliyordu.

Pablo Escobar hapishaneye girmeyi bir şartla kabul etti. Kendi hapishanesini yaptı. Bu hapishanede jakuzi, şalele benzeri lüks yapılar da vardı. Hapishanede kalarak aslında düşmanlarından kendini korudu ve işlerini hapishaneden yürüttü.


Daha fazla ilgili içerik;

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥