En iyi Netflix dizileri, kişiden kişiye göre değişebilecek bir kavramdır. Herkesin farklı zevkleri ve tercihleri olduğu için, bir kişiye göre en iyi dizi, başka bir kişiye göre en iyi olmayabilir.

En iyi Netflix dizileri platformda bulunan ve izleyenlerin bıkmadan tekrar tekrar izleyeceğini söylediği türden yapımlardan oluşuyor. Temaları kaotik ya da ütopik olması fark etmeksizin sevilen bu dizilerin IMDB puanları da oldukça yüksek. Bugün Netflix tarihinde en yüksek puanları alan Netflix dizilerini sizler için listeledik. İşte Netflix’te ne izlemeli sorusuna verebileceğimiz en iyi dizi önerileri; 

Business Proposal (IMDB; 8,8)

Bir gün Hari arkadaşına olan borcunu ödemek için onun bir isteğini kabul eder. Onun yerine ailesinin ayarladığı kör randevuya gider.

Amacı adamı korkutup kaçırmak olsa da işler tam tersi yönde işlemeye başlar. Randevuya gelen adam ünlü bir şirketin CEO’sudur. Üstelik Hari için bir iş teklifi de vardır.

Alchemy of Souls (IMDB; 8,8)

Güney Kore yapımı olan dizide bir büyücü gözleri görmeyen bir kadının vücudunu kullanır. Bir gün kaderini değiştirmek isteyen oldukça tanınan bir aileden biri ile yolları kesişir. Adamın tek isteği ise onun kadar iyi bir büyücü olmaktır. 

Twenty Five Twenty One (IMDB; 8.6)

Eskrim yapmakla meşgul olan bir gencin hayallerinin peşinden koşmak için yaşadığı zorlu mücadelelere tanıklık edin. Bu mücadeleler sırasında hayatını sıfırdan kurmak isteyen genç bir adamla tanışan genç kızımızın hayatı sandığından daha hareketli bir hal alacaktır.

Vincenzo (IMDB; 8,4)

Vincenzo bir mafya avukatıdır. Ancak kendisi bağlı bulunduğu mafya başının ölmesi ile işi bırakır ve kazancını almak üzere Kore’ye döner. Kazancı ise bir binanın altında gizlidir. Ancak binadaki her bir mülk sahibini ikna etmesi ve binadan çıkarması da şarttır. Para her zaman her şeyin çözümü olmayabilir.

Sex Education (IMDB; 8,3)

Cinsel yönelimler özellikle ergenlik çağındaki çocukların fazlasıyla ilgilendiği alanlardan biridir. Bir gün annesi bir seks terapisti olan bir oğlan ile seks hakkında fazlasıyla bilgisi olan bir kız okulda merdiven altı bir seks terapisi kliniği kurmak üzere harekete geçerler. İşler tam da burada karmaşıklaşmaya başlar.

Wednesday (IMDB; 8,2)

Addams ailesini bilirsiniz. Bugünün dünyasında Addams ailesinin küçük kızı olan Wednesday yeteneklerini geliştirmek için bir okula kaydolur. Ailesinin zoruyla da olsa kaydolduğu okulu zamanla sevmeye başlar. Ancak okulda cinayetlerin ardı arkası kesilmemektedir.

Cinayetleri çözmek isteyen Wednesday tam bir karanlık kız olduğundan ortamı fazlasıyla sever. Bu okulda kurt adamlardan tutun da psişik yetenekleri olan kişilere kadar her türden yeteneğe sahip birini görmeniz mümkün. 

Bad and Crazy (IMDB; 8.0)

Bir polis memuru hayatı boyunca para kazanmak için çeşitli yollar denemektedir. Ancak bilmediği bir şey varsa o da çoklu kişilik bozukluğu yaşıyor olduğudur. Karakterlerinden asıl olan kötü iken diğer kişiliği çılgın ve harika bir savaşçıdır. Üstelik oldukça da merhametli.

Peki kişilikler arasındaki mücadeleyi kim kazanacak? Ana karakterimiz hayatına nasıl devam edecek. Çoklu kişilik bozukluğuna dair 2022 yılının en iyi yapımı olabilir.

Tomorrow (IMDB; 7,9)

Bir kaza nedeniyle yarı insan yarı ruh olan bir adamın görevini yapan ölüm melekleri olan tanışma ve hayata geri dönme öyküsüne tanıklık edin.

My Name (IMDB; 7,8)

Bir gün genç bir kız babasının onu korumak uğruna evinin kapısında ölümüne şahit olur. oysa zaten babasıyla pek de iyi bir ilişkisi yoktur. İşler o günden sonra değişir. Babasını öldüren adamı ararken yaşadıklarıyla bambaşka birine dönüşür.

Gerçekler er ya da geç ortaya çıkar. Bir kadının hayatta kalma mücadelesi içinde hırsları ve kini ile olan savaşı.

Alice in Borderland (IMDB; 7.7)

Yüzlerce insan bir gün ölü bir şehirde uyanırlar. Şehirde kendilerinden başka kimse olmadığını sanan ve sonrasında başkaları ile karşılaşan bu insanların her birinin hayatta kalmak için onlara sunulan oyunlarda başarılı olması gerekir.

Oyunları kaybedenler ölümle cezalandırılırlar. Oyun oynamamak ise oturum süresinin dolana kadar bir seçenek olabilir. Ancak oturum süresi dolanlar ölümle cezalandırılır. Oynamaktan başka şansları olmayan bir grup gencin kendilerini ve hayatlarını sorgularken kurtulmak için verdikleri mücadeleye tanık olun.

Ginny and Georgia (IMDB: 7,5)

Ginny and Georgia bir anne kız hikayesi. Çok sinirli ve henüz 15 yaşında olan bir ergen ile mükemmel derecede dinamik bir hayatı olan anne Georgia arasında yaşananlar size fazlasıyla hayatın içinden görünebilir.

Hiç kendinizi annenizden daha olgun ve anlayışlı hissettiğiniz oldu mu? Ginny tam olarak böyle hissediyor.

All of Us Are Dead (IMDB; 7,5)

Bir gün Güney Kore’de sıradan bir okuldan tüm ülkeye bir virüs yayılır. Bu virüs okulun öğretmenlerinden birinin yaptığı bir deney sonucunda her şeyden önce okula yayılmaya başlar.

Virüsü kapan herkes zombi olur. Ancak hayatta kalmaya çalışan bir grup akıllı öğrencinin mücadelesi henüz yeni başlıyordur. Kimi zaman korkup kimi zaman ağlayacağınız türden, 2022 yılına damgasını vuran bir yapım.

1899 (IMDB; 7,4)

Bir gün bilinen eski kıtadan yeni bir kıtaya göç etmek üzere hareket eden bir gemi dolusu insanın başına garip şeyler gelmeye başlar. Ortak noktaları ise her birinin aynı davet mektubunu bir yakınından almış olmasıdır.

Gemide olanlar başlarda biraz esrarengiz gibi görünse de ilerleyen süreçte gizem yerini anlaşılmazlık ve kaosa bırakacak. Ta ki bulmacayı baş karakterimiz çözene kadar. Birçokları tarafından çok eleştirilen ve akıl karıştıran bir yapım olarak değerlendirildi.

Sweet Home (IMDB: 7,3)

Bir gün Güney Kore’de canavarlar ortaya çıkar. Bu canavarlar insanları teker teker avlamaktadır. Hyun ise ailesini korkunç bir kazada kaybetmiş, hayata küsmüş bir gençtir. Hayatını kurtarmak ve canavarlardan kaçmak için çabalamak zorundadır. Canavarlardan dünyayı kurtarmak için zaman kısıtlı.

Elite (IMDB; 7,3)

Elite düşük statülü bir grup öğrencinin zenginlerin eğitim aldığı bir okula gelmesiyle başlayan bir gençlik dizisidir.

Gençlik dizisi dediysek hemen odağınız dağılmasın. Cinayetler, seks ve cinsel yönelimlerle dolu bir yapım. Peki cinayetin suçlusu gerçekte kimdir?

Manifest (IMDB; 7,1)

Günlerden bir gün tam bir uçak dolusu insan gökyüzünde aniden kaybolur. Koca uçağın nereye gittiğini kimse bilmemektedir. Ancak tam 5 yıl sonra uçak yeniden ortaya çıkar ve yere iner. Yaşananlara kimse inanamaz.

Yaşananlar sonrasında uçaktaki herkes tekrar toplumla uyum sağlamaya çalışır. Ancak beklemedikleri şeyler olmaya başlar. Uçaktakilerin gelecek hakkında gördükleri sanrılar onların hayatını alt üst eder.  Paranormal severlere hitap eden başarılı bir yapım.

Kuş Uçuşu (IMDB: 6,3)

Habercilik dünyasında adı bilinen bir haberci ile ona hayran olan genç bir kız arasında yaşananlara tanıklık edin. Hayranlık bazen yerini öfke ve nefrete bırakabilir. Ne derler bilirsiniz. “Asla kahramanınızla tanışmayın.” Sınırsız bir ego ile kör bir hırsın savaşı.

The Breaking Bad

The Breaking Bad (IMDB: 9.5)

The Breaking Bad kelimenin tam anlamı ile IMDB’yi sallayan bir dizi. Öyle ki bu dizinin üstüne dizi görmeniz çok zor. Konusu ise Walter White adındaki bir kimya öğretmeninin hayatından oluşuyor. 50 yaşındaki bu adam maddi sıkıntılar çeker ve ardından uyuşturucu batağına bulaşır.

Hazır olun çünkü aslında Walter uyuşturucuya değil uyuşturucu Walter’a bulaşmıştır. Hikaye sizi kendine hayran bırakabilir.

The Last Dance

The Last Dance (IMDB: 9.3)

The Last Dance, Michael Jordan’ın hayatını konu alan bir belgesel dizidir. Öyle ki efsane olmuş olan bu basketbolcunun hayatını izlerken gerçek kesitler ve görüntüler de göreceksiniz. 1997 ile 1998 yılındaki sezonda yayınlanmamış görüntüleri ilk kez burada izleyebilirsiniz.

Mini bir belgesel dizi olarak The Last Dance hakkında bilmeniz gereken başka bir şey ise diğer oyuncuların pek ön planda olmadığı. Bu diziyi izlemeniz için basketbolu seviyor olmanız gerekmez. Çünkü konu bir efsane.

Our Planet

Our Planet (IMDB: 9.3)

Our Planet gerçek bir belgesel serisi. Belgesel sevmeyenleri bile kendine hayran bırakan kurgu ve anlatısıyla yediden yetmişe herkesin izlemesi gereken bir dünya belgeseli.

İçinde yaşadığımız dünyayı ne kadar tanıyorsunuz? Yeniden dünyayı birlikte keşfetmek isterseniz Our Planet sizi bekliyor. Kuşlardan balinalara, karadan denize aklınıza bile gelmeyecek canlılara merhaba deyin.

Avatar: The Last Airbender

Avatar: The Last Airbender (IMDB: 9.3)

Avatar, Son Hava Bükücü kelimenin tam anlamı ile hikayesine bağlı bir Amerikan dizisi. Dizinin tamamı 3 sezondan oluşmaktadır. Anime severlerin bildiği öyküden ilerleniyor. Ancak Amerikan versiyonu olduğundan çılgınlıklar animelerdeki kadar yoğun değil.

Aang ve arkadaşlarının dünyayı kurtarmak için çıktıkları yolculukta onlara eşlik edin. Her bir bölüm yaklaşık 20 dakika sürdüğünden 3 sezonu çabucak bitirebilirsiniz.

Rick and Morty

Rick and Morty (IMDB: 9.2)

Rick and Morty torunu ve dede arasındaki ilişkinin beklemediğiniz türden bir versiyonunu işliyor. Çünkü dede tam bir çılgındır. Düzeltelim üstelik bir de bilim adamı. Dede ve torunun birlikte atıldığı maceralar başta çocuksu görünebilir ancak fazlasıyla yetişkin içeriği.

Galaksileri hatta boyutları bile aşarak gerçekleştirecekleri yolculuklarda dede ve torunun ilişkisine daha yakından bakabilirsiniz. Çünkü her aksi olan nefret dolu değildir.

Sherlock

Sherlock (IMDB: 9.1)

Macera, gizem ve bulmaca severler buraya. Sherlock kelimenin tam anlamı ile en çok sevilen gizem adamı. Bugün Londra’da yaşayan Sherlock’un gizemleri çözmek için başvurduğu yolları tahmin etmekte güçlük çekebilirsiniz.

Sherlock ve ev arkadaşı olan bir doktorun hikayesini Netflix üzerinde bölüm bölüm izleyebilirsiniz. Gizemleri çözmek için kafanızı fazla yormayın çünkü Sherlock her zaman sizden bir adım önde olacak.

When They See Us

When They See Us (IMDB: 9,0)

Irkçılık temalı yapımları seviyorsanız doğru yerdesiniz. Dizide bir kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen ancak böyle bir şey yaşanmamış olmasına rağmen ırkçılığa maruz kalan 5 gencin öyküsü anlatılmaktadır.

Tüyler ürperten gerçek ise bu dizinin hikayesinin gerçek olması. Irkçılığa maruz kalan ve hapsi boylayan 5 masum gencin yaşam öyküsü konu alınıyor. Gerçek yıllar sonra ortaya çıkabilecek mi?

House of Cards

House of Cards (IMDB: 8.9)

Dizide Francis Underwood’un hayat hikayesi anlatılıyor. Bu kim mi? Entrika ve hile konusunda oldukça başarılı bir adam. Öyle ki kendisinin bu entrikalarla ABD kongre üyeliği kazandığı ve git gide yüksek mevkilere çıktığını göreceksiniz. 6 sezonluk dizide hikayeye kendinizi hemen kaptırabilirsiniz.

Black Mirror

Black Mirror (IMDB: 8.8)

Black Mirror her bir bölümü ayrı bir hikayeyi konu alan bir mini dizidir. Dizinin her bölümünde farklı bir konu işlenirken konuların hepsinde insanları düşünmeye iten içerikler mevcuttur.

İnsani duyguların nelere sebep olabileceği, gelişen teknolojinin insan üzerindeki etkilerinin neler olabileceği, erotik, sevgi, nefret ve aklınıza gelebilecek başka birçok hissi Black Mirror bölümlerinde bulabilirsiniz. Biraz distopik kaçsa da oldukça başarılı bir yapım. 

Peaky Blinders

Peaky Blinders (IMDB: 8.8)

Sokakları bilirsiniz, fazlasıyla korkutucu olabilir. Peaky Blinders 1900’lu yılların henüz başında sokak çetelerinin hakimiyet kurduğu bir dönemde Peaky Blinders çetesinin yaşadıklarını anlatıyor. Öyle ki bu çete zamanla İngiliz devleti için önemli bir hal alacak.

Dizide birçok usta oyuncu da bulunuyor. Bugün itibariyle 5 sezonu yayınlanan dizinin yeni sezonunun ne zaman geleceği de bilinmiyor.

Stranger Things

Stranger Things (IMDB: 8.8)

1980’li yıllarda Hawkins kasabasında tuhaf şeyler oluyor. Her şey küçük bir kızın kurtulup kasabaya gelmesi ile başladı. Kızın sahip olduğu doğa üstü güçleri onu herkesten farklı kılıyordu. Kendine tanımladığı dünya ise bu kasabadakinden çok daha farklıydı. Ancak kasabayı ve dünyayı büyük bir tehlike bekliyordu.

Başka bir dünyaya sıkışmış olan bir kötülüğün bulunduğumuz dünyayı işgal etmeye çalıştığı bir dönemde sadece bir grup çocuk dünyayı kurtarmaya gönüllüdür.

Narcos ve Narcos Mexico

Narcos ve Narcos Mexico (IMDB: 8.8)

Narcos dizisinin Pablo Escobar’ın hayatını konu aldığını birçoklarımız biliyor. Bu dizi serisinde ise Kolombiya’dan çıkıp Meksika’ya gidiyoruz. Meksika’da bulunan bir Guadalajara kartelinin hikayesini izleyeceksiniz. Her bir bölüm yaklaşık 45 dakika kadar sürüyor.

Narcos dizisinde olduğu gibi Narcos Mexico’da da aynı başarılı performansı göreceksiniz. Dizinin her bir bölümü heyecanlı ve adrenalin dolu.

DARK

Dark (IMDB: 8.7)

Dark izlemeden önce söyleyelim beyin yakacak türden bir dizi. Zaman sizce tam olarak nedir? Kişiden kişiye değişir mi? Zamanın kişiden kişiye değişmesi doğal mıdır? Peki ya zaman bükülebiliyorsa? İşte tam da burada Dark sizi bir hayli düşündürecek.

Bir kasaba düşünün. Burada zaman kendini 33 yılda bir tekrar ediyor. Yanlış duymadınız tekrar ediyor. Bilimkurgu alanında oldukça büyük başarı kazanmış bir dizi. Ancak elinize kağıt kalem alarak izlemenizde fayda var. Tabi gizem çözmeyi seviyorsanız.

Better Call Saul

Better Call Saul (IMDB: 8.7)

Better Call Saul, Breaking Bad severlerin mutlaka izelemis gereken bir yapım. Üstelik dizinin başrolü de bu dizi ile Emmy ödülü aldı.

5 sezon boyunca devam eden dizinin Netflix üzerinde tam 4 sezonu bulunuyor. 5. Sezon henüz gelmese de yakın zamanda eklenmesi bekleniyor. Dizinin konusu ise Saul Goodman’ın önceki zamanlarda Jimmy Mcgill adı ile sürdürdüğü hayatından ibaret.

Bir Başkadır

Bir Başkadır (IMDB:8.6)

Bir Başkadır ilk yayınladığı zamandan bu yana dikkat çeken bir Türk yapımıdır. Dizide karakterlerin yaşam öyküleri ayrı ayrı konu alınırken her bir karakterin öyküsü arasında da bir bağ oluşturulmuştur.

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bu karakterleri izlerken kendinizden bir şeyler bulacağınız aşikar. Öyle ki Türkiye’de yaşamı konu alan başarılı bir dizi olduğu herkes tarafından da kabul ediliyor. 8 bölümlük bir mini dizi.

Love, Death and Robots

Love, Death and Robots (IMDB: 8.5)

Yapım tamamen bir mini seridir. Her bir bölüm farklı bir hikayeyi anlatan çeşitli animasyonlardan oluşuyor. Bir bölümde dünyanın yok olduğunu, bir bölümde gelecekte evrilmiş makinelerin insanlar üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Her bir bölümü farklı bir konuyu işlediğinden mutlaka seveceğinizi düşündüğümüz bir distopya içeriği. Genellikle bölümler insanların davranış kalıpları üzerinden işlese de teknolojinin etkileri de ağırlıklı olarak işleniyor.

Squid Game

Squid Game (IMDB: 8.0)

Squid Game, Kore yapımı bir distopya dizisi. Gerçekten maddi olarak zor durumda olan insanlar bir gün bir teklifle karşılaşır. Basit oyunlar oynayarak kazanabileceği paranın fazlalığına aldanan bu insanlar yarışmaya katılmayı kabul eder. Ancak yarışmanın hayatlarını ortaya koyacakları bir yarışma olacağını bilmezler.

Karakterlerin her birinin kendi hikayesi ve anlayışları olduğu dizide bölümlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Oldukça akıcı ve insan doğasını ortaya koyan başarılı bir yapım.

YOU

You (IMDB: 7.7)

You kelimenin tam anlamı ile saplantılı bir psikopatın kadınlar ile kurduğu ilişkiyi konu alıyor. Aslında başlarda kadınlara kendini iyi hissettiren ancak sonrasında pişmanlığı yüzlerinden okunabilen bu kadınlar için hayat gittikçe zorlaşıyor.

You dizisinde fazlasıyla psikopat, tehlikeli, aldatma ve çekici olan başrolümüz maalesef oldukça da zeki. Kendi planları ile gerçekleşen olayları hayatın bir mucizesi gibi göstermek konusunda üzerine yok. İzlerken kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

The Exchange

The Exchange (IMDB: 6,8)

Dizinin dilimizdeki adı ile Değiş Tokuş; 1988 yılında geçiyor. Kuveyt Menkul Kıymetler Borsası kapsamında bulunan bir erkekler kulübüne giren iki kadının öyküsünü anlatıyor.

İki zeki kadın bir araya gelirse yapabileceklerinden tüm erkeklerin korkması gerekir. Korkacaklar. Göreceksiniz.

Class

Class (IMDB: 6,3)

2023 yapımı olan Class’ta işler sürekli karmaşa ile sonuçlanıyor. Üç gencin şehrin en iyi okuluna transfer olması ve zenginler ile olan mücadeleleri sırasında birde okulda yaşanan bir cinayet meydana geliyor.

Cinayetin suçlusunun kim olduğu, okulda yaşanan karmaşanın nedenleri ve sınıftaki çatışma ancak o okula ait olmayan 3 genç tarafından çözülebilir.