Parol Adeti Kaç Gün Geciktirir – Hangi Ağrı Kesici Geciktirir

Parol adeti kaç gün geciktirir ve adet öncesi ağrı kesici içmek adeti geciktirir mi, bilgilendiriyoruz. Hangi ağrı kesici adeti geciktirir, birlikte inceleyelim.

Parol adeti kaç gün geciktirir sorusu son zamanlarda sıkça merak ediliyor. En sık kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardan biri olan Parol’un adeti geciktirip geciktirmediği merak konusudur. Çeşitli sebeplerden dolayı adet döngüsünü değiştirmek ve adetini geciktirmek isteyen kişiler dış etkenlere başvurarak ilaç alabiliyor. Nitekim bu kapsamda sıkça tercih edilen Parol’un adeti geciktirmemektedir. Yaygın bilinen yanlışlardan biri olarak adet döngüsünü geciktirmek için Parol alınması büyük bir hatadır.

Adet Öncesi Ağrı Kesici İçmek Adeti Geciktirir mi?

Adet öncesi ağrı kesici içmek adeti geciktirir mi sorusunun yanıtı çoğu zaman hayır olacaktır. Fakat bu da kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte net olarak geciktirmeyeceğini söylemek doğru olmayacaktır. Fakat Parol görece hafif ağrılarda kullanılan bir ağrı kesici olduğu için adet öncesinde içilmesi durumunda adeti geciktirmeyeceğini bilmekte fayda var.

Hangi Ağrı Kesici Adeti Geciktirir

Hangi ağrı kesici adeti geciktirir

Hangi ağrı kesici adeti geciktirir diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Adet ağrıları sebebiyle sıkça kullanılan Arveles’in adeti geciktirip geciktirmediği dikkat çeken konular arasında yer alıyor. Nitekim Arveles, adet döngüsüne herhangi bir müdahalede bulunmayan ağrı kesicilerden birisidir. Bu minvalde adetin geciktirilmesini isteyen kişilerin antidepresan ya da doğum kontrol ilacı alması tavsiye ediliyor. Böylece adet döngüsünü değiştirmek mümkün hale gelecektir.


Daha fazla ilgili içerik;


Ne Yaparsak Adet Gecikir?

Ne yaparsak adet gecikir diye merak edenler için birçok yanıt bulunuyor. Adetin gecikmesinde rol oynayan en önemli faktörlerden birisi strestir. Kişi yoğun stres altında kaldığında hormonal değişiklikler içerisinde olacağı için adet döngüsü de etkilenebilir. Bunun yanı sıra çoğu kadın için aşırı derecede spor yapılması, vücudun enerji düzeyini etkileyebileceği için adet döngüsünü geciktirebilir.

Adet döngüsünü geciktirmede en sık bilinen durumlardan birisi ani kilo alımları ya da kayıplarıdır. Kısa süre içerisinde aşırı kilo almak ya da kilo vermek, hormonal değişikliklere neden olarak adet döngüsünde değişiklikler meydana getirebilir. Tüm bunların yanı sıra dış etkenlerden yararlanarak adet döngüsünü geciktirmek mümkündür. Doğum kontrol hapı ya da antidepresanların adeti geciktirdiği bilinmektedir.

Hap Kullanımı Adeti Geciktirir mi?

Hap kullanımı adeti geciktirir mi sorusunun yanıtı hem evet hem de hayır olacaktır. Bu kapsamda kullanılan hapın ne olduğu oldukça önemlidir. Nitekim basit bir ağrı kesici olan Arveles ya da Parol gibi hapların kullanılması, adet döngüsünün gecikmesine neden olmaz. Fakat adetini geciktirmek isteyen kadınlar tarafından kullanılan antidepresanlar ya da doğum kontrol hapları adeti geciktirecektir.

Adet Gecikmesinde Ne Gibi Belirtiler Olur?

Adet gecikmesinde ne gibi belirtiler olur konusu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tür durumlarda her kadında farklı belirtiler ortaya çıkabileceği gibi en sık rastlanan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Karın ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Yorgunluk
  • İştahsızlık
  • Baş ağrısı

Adet gecikmesinde kullanabileceğiniz ilaçları aktardık. Nitekim bu detaylar sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. O nedenle de doktorunuza danışmadan kesinlikle hiçbir ilaç kullanmamanız gerektiğini vurgulayalım.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥