Piyon Nasıl Yer

Satrançta piyon nasıl yer sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çapraz mı yer ya da hangi taşları yer bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz.  

Ülkemizde ve dünyada en çok oynanan oyunlar arasında satranç yer almaktadır. Satrançta yer alan birçok farklı taş vardır. Her taş farklı yollardan gidebilir ve karşı tarafın taşını farklı şekillerde yer. Satrançta yer alan taşlardan biri ise piyondur. Piyon oldukça farklı bir yol izler. Bu taş sadece düz ve ileri doğru hareket eder. Ancak karşı tarafın taşını yemek isterse sadece çapraz bir şekilde yiyebilir. Piyonlar düze devam eden taş olsa da karşı tarafın taşı önünü kestiği zaman maalesef bu taşı yiyemez. Sadece çaprazında bulunan taşı yiyebilir.  

Piyon çapraz yer mı 

Piyon Çapraz Yer Mı

Satranç tahtasında toplamda 16 tane piyon bulunur. Piyonlar satranç tahtasının ikinci sırasında yer alır ve oyunun başlangıcında sizin sadece 8 tane piyonunuz vardır. Satranç tahtasındaki piyonların görevlerinden biri düz hareket etmektir. Piyonlar ne kadar düz hareket etse de sadece çapraz bir şekilde karşı tarafın taşını yiyebilirler. Düz devam ederken tam karşısında bulunan karşı tarafın taşını yeme hakkına sahip değildir. Çaprazın karşı tarafa ait bir taş bulunuyorsa sadece bu taşı yiyebilir.  

Piyon hangi taşları yer 

Piyon Hangi Taşları Yer

Satranç oldukça dikkat isteyen zeka oyunlarından biridir. Farklı stratejiler ve farklı yollar deneyerek birçok taşı yiyebilirsiniz. Satrançta yer alan piyon taşı ise çaprazına gelen tüm taşları yeme hakkına sahiptir. Piyon karşı tarafın tüm taşlarını yiyebilir ancak burada dikkat edilmesi gereken taşların hangi pozisyonda yer aldığıdır. Hem oyunun ilk başında hem de oyunun sonlarına doğru piyonu doğru hareket ettirmeniz halinde kolayca ağır taşları yiyebilirsiniz. Genellikle piyon ile fil birleşim oldukça kullanılmaktadır. Filin arkasına piyon yerleştirilerek koruma sağlanır. Böylece birkaç hamlede taşları yemenizde kolaylık sağlar.  

Piyon geri yiyebilir mı 

Piyon Geri Yiyebilir Mı

Satrançta olayın kaderini belirleyen piyonlar birçok kişi tarafından önemsiz olarak görülür. Ancak piyonların doğru kullanılması sonucunda muhteşem bir oyunu kazanabilirsiniz. Bazı taşlar geri hamle yaparak birçok taşı yiyebilirler. Fil, vezir, şah, kale, at gibi taşlar geri gidebilme özelliklerine sahiptir. Geri giderek taşları yiyebilirler ancak piyonların geri gitme özellikleri yoktur. Bu yüzden geri giderek yiyemezler. Sadece bulunduğu konumun ilerisinde yer alan sağ ya da sol çaprazındaki taşı yiyebilirler. 

Piyon veziri yer mi 

Piyon Veziri Yer Mi

Her oyuncu oyuna başlamadan önce 8 adet piyonu bulunur. Piyonlar sadece tek bir adımla ileriye gidebilir. Bunun haricinde çapraz bir şekilde tek adımla karşı tarafın taşını yeme hakkı vardır. Piyon tüm taşları yiyebilir ancak çok doğru bir konumda olması gerekir. İlk başta piyonları harcamak yerine korumaya almanız önemli konular arasındadır. Vezir düz, yatay ve çapraz bir şekilde istediği konumda hareket etme şansına sahiptir. Ancak vezir taşının atlama şansı yoktur. Vezir taşının ve piyonun bulunduğu konum önemlidir. Vezirin önünde piyon yer alıyorsa vezirin hareketi kısıtlanır ancak yiyemez. Bu konumda piyonu korumaya aldığınız taşla birlikte veziri yiyebilirsiniz. Piyon veziri yiyemese de yenmesi konusunda destek olmaktadır.  

Piyon yan gider mi 

Piyon Yan Gider Mi

Satrançta piyon taşı sağ ya da sola gidemez. Piyon tek bir adımla ileri doğru hareket özelliğine sahiptir. Eğer çaprazında karşı tarafın taşı varsa çapraz bir şekilde yiyebilir. Bu durumda yan tarafa geçiş yapar. Ancak yeme durumu olmadan sadece düz bir şekilde hareket özelliği vardır. Piyonlar doğru hamle stratejisi sayesinde birçok taşı kolayca yiyebilir.  

Piyon kaç adım gider 

Piyon Kaç Adım Gider

Piyon satranç oyununda en önemsiz taş olarak görülmektedir. İkinci sırada yer alan piyonlar oyunun ilk başında birçok kişi tarafından harcanır. Ancak piyonlar bir başka taşın sıkıştırılması ve yenmesi için kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden piyonun doğru bir strateji üzerine hareket ettirilmesi gerekir. Piyonlar sadece tek bir adımla hareket ederler. Düz ve ileriye doğru gidebilen bu piyonlar çapraz bir şekilde karşı tarafın taşını yiyebilirler. 

Piyon atı yer mi 

Piyon Atı Yer Mi

Satrançta taşların konumları ve yerleri oldukça önemlidir. Satranç oyununda piyon tüm taşları yese de taşların konumu önemlidir. Piyon doğru kullanım da taşların yenmesine yardımcı olur ya da taşların yenmesini gerçekleştirir. Piyon çaprazında yer alan tüm taşları kolayca yiyebilir. Satranç oyununda atlar ise L hareketiyle ilerleme sağlar. Bu yüzden piyonların atı yeme olasılığı mümkündür. 

Satrançta piyon karşı tarafa geçerse ne olur 

Satrançta Piyon Karşı Tarafa Geçerse Ne Olur

Piyon düz ve ileri yönde hareket edebileceğini biliyoruz. Peki piyon satranç tahtasının sonuna gelirse ne olur? Karşı tarafa geçen piyon geri dönemez aslında bu kısımda etkisiz eleman görevini üstlenir. Oyuncunun isteğine göre karşı tarafa geçen piyon vezir, kale, fil ya da at taşlarından herhangi birine geçiş yapma şansına sahiptir. Bu kısımda karşı tarafa geçen piyon oyundan çıkartılarak yeni taş yerine yerleştirilir.  

Türkiye’de En Çok İzlenen +29 Netflix Dizileri – Netflix Trend Olan Diziler

Ücretsiz Spider Solitaire Oyna (Klasik Kolay ve 4 Zor Oyunu)

İnternetsiz Oyunlar, Hangi Oyunlar İnternetsiz Oynanabilir ve Ücretsiz İndirme

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr