Netflix En Çok İzlenen Diziler büyük bir özenle hazırlandı. Sürükleyici ve trend olan Netflix dizilerini inceleyelim.

En çok izlenen netflix dizileri arasında yerli yapımlarında yer aldığı açıklandı. Dünyanın en popüler dizi ve film platformu Netflix, Türkiye’deki abone sayısını her geçen gün artıyor. Türkiye’de 3.5 milyon kayıtlı abonesi olduğu açıklanan Netflix’te birbirinden iddialı diziler yer alıyor. İşte Netflix en çok izlenen dizileri;

DiziTürİzlenme
Squid GameHayatta kalma dramı1.65 milyar
Stranger ThingsBilim Kurgu/Fantastik1.35 milyar
WednesdayKorku/komedi1.02 milyar
DahmerGerilim/Suç1 milyar
BridgerthonTarihi romantizm656 milyon
La casa de papelSuç dramı792 milyon
13 Reasons WhyGençlik dramı496 milyon
MaidDram469 milyon
YouPsikolojik gerilim468 milyon
The WitcherFantezi dramı462 milyon
Sex EducationGençlik komedi-dramı419 milyon
Ginny & GeorgiaYaşlanma dramı381 milyon
Netflix En Çok İzlenen Diziler

1. Breaking Bad

Breaking Bad

Kimya öğretmeni Walter White’nin sıradan hayatı kanser olduğunu öğrendiği gün tamamen değişir. Ölmeden önce ailesinin hayatını garanti altına almak isteyen Walter, eski öğrencilerinden biriyle uyuşturucu işine girer. Kısa sürede bölgenin en iyi uyuşturucu üreticisi konumuna gelir. Bu esnada yaşadığı aile içi sorunlar artmaya başlayacaktır. Kanser tedavisi başarılı olur, lakin uyuşturucu üretmeye devam eder. 5 sezon süren Breaking Bad, tüm zamanların en iyi dizileri arasında yer almaktadır.

2. Ozark

Ozark

Breaking Bad ile temelde benzer özelliklere sahip olan Ozark, dram türündeki en başarılı diziler arasında bulunmaktadır. Finans danışmanı Marty, kara para aklama görevini kabul eder. Ailesi ile birlikte Ozark gölüne taşınan Marty için hayat giderek zorlaşacaktır. Marty ve Wendy’nin bir yandan çocuklarını koruma diğer yandan da kara para aklama mücadelesi işlenmektedir. Gerilim ve dramın bir arada sunulduğu Ozark, 4. sezon finali ile seyirciye veda etti.

3. The Crown

The Crown

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahta çıkışından itibaren kraliyet ailesinin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Tarihi dizi severlerin favorisi konumunda bulunan The Crown, Kraliçe Elizabeth’in ölümü ile dikkatleri üzerine çekti. Peter Morgan tarafından kaleme alınan dizi de her dönem farklı oyuncular ile çalışılıyor. Kraliçe Elizabeth ve ailesinin özel hayatı tarihi olaylar ile paralel şekilde işleniyor.

4. Blacklist

Blacklist

FBI’in en çok arananlar listesindeki isim Raymond Reddington kendi isteğiyle teslim olmuştur. Raymond, suç dünyasındaki önemli isimlerin yakalanması için FBI ile anlaşma yapar. Lakin, tek şartı sunar. Raymond’un konuşmayı kabul ettiği tek ajan Elizabeth Keen olacaktır. Her bölüm farklı bir suç olayının işlendiği dizi de Raymond ve Elizabeth’in sırlarla dolu ana hikayesine dair ipuçları verilmektedir. Blacklist 9. sezon bölümleri ile ekran yolculuğunu sürdürüyor.

5. Friends

Friends

Dünya dizi tarihine damga vuran Friends, Netflix arşivinde yer almaktadır. 10 sezon boyunca devam eden Friends, sitcom türünün başyapıtı olarak değerlendirilir. Manhattan’da yaşayan bir grup insanın hikayesi anlatılmaktadır. Dram ve komedinin bir arada sunulduğu dizi, 1990 dönemini işlemektedir. Arkadaşlık ilişkileri, aşk ve kariyer planlamaları gibi temaların işlendiği dizi, günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor.

6. Vikings

Vikings

İlk olarak History Channel kanalında yayınlanan Vikings dizisi, dünya çapında yakaladığı popülerlik ile Netflix arşivine dahil olmayı başardı. Vikingler’in tarihi döneminin işlendiği yapım 6 sezon sürdü. Tarihi drama türündeki dizi, Vikingler’in İngiltere’ye ilk kez ayak bastığı dönemden itibaren yaşadığı olayları anlatıyor. Vikinglerin dini inançları, hayat şekilleri ve savaş taktikleriyle ilgili nefes kesici bir serüven sunuluyor.

7. The Office

The Office

Altın Küre ve Emmy ödüllü The Office dizisi de Netflix arşivinde yer alıyor. Dunder Mifflin adlı şirketin Scranton ofisinde yaşanan olayların işlendiği dizi komedi türünün en başarılı örnekleri arasında bulunmaktadır. Müdür Michael Scott ve ofis çalışanları arasındaki ilişkinin işlendiği dizi de hayata dair her detay ele alınmıştır. Ofisteki her çalışanın farklı bir karakteri vardır. 9 sezondan oluşan The Office dizisinin her bölümü 30 dk sürmektedir.

8. Peaky Blinders

Peaky Blinders

İngiltere’deki Peaky Blinders adlı çetenin yükseliş hikayesi anlatılmaktadır. 1. Dünya Savaşı sonrasındaki İngiltere’nin işlendiği dizi, suç ve gerilim türünde ilerlemektedir. Thomas Shelby karakterinin aile ve iş hayatının merkeze alındığı dizi, birbirinden önemli oyuncuları kadrosunda barındırmaktadır. Thomas Shelby, hayata sıfırdan başlamasına rağmen kısa sürede Kuzey ve Güney Londra’nın en büyük mafya liderine dönüşür. Peaky Blinders 6. sezonu ile final yapmıştır.

9. Stranger Things

Stranger Things

Netflix’in en başarılı iç yapımı olarak gösterilen Stranger Things, bilimkurgu ve korku türünde ilerlemektedir. 1980 döneminin işlendiği dizide olaylar Hawkins adlı kasabada geçmektedir. Kasabadaki bir çocuk aniden ortadan kaybolur. Arkadaşları, kaybolan çocuğu bulmak için harekete geçer. Psikoteknik güçlerin ön plana çıkarıldığı yapımda her bölüm farklı bir gizeme sahne olmaktadır.

10. Brooklyn Nine-Nine

Brooklyn Nine-Nine

New York polisinin başından geçen olayların komedi türünde işlendiği bir dizi olan Brooklyn Nine-Nine bir döneme damga vurmayı başardı. 99. Bölge Karakolu’na atanan polis şefi
Andy Samberg’in alışılagelmiş bir tarzda polis olması olayların fitilini ateşler. Andy ve polis arkadaşları arasındaki ilişki, Brooklyn’de yaşanan suç olaylarına karşı her an tetiktedir. Durum komedisi türünde ilerleyen dizi, Altın Küre ödülünün sahibi olmuştur.

11. The Walking Dead

The Walking Dead

Dram ve korku türünün başarılı bir örneği olan The Walking Dead dizisi, aynı ismi taşıyan çizgi romandan uyarlanmıştır. Dünyayı zombilerin yönettiği bir evrende insanların hayatta kalma mücadelesi işlenmektedir. Zombi salgınını durdurmak için harekete geçen bir grup insanın yaşadığı zorluklar anlatılmaktadır. 11 sezon süren The Walking Dead dizisinde, ana karakter Rick Grimes ve ekibinin her şeye rağmen insan kalmak ve dünyayı aylaklardan kurtarmak için gösterdiği çaba işleniyor.

12. Better Call Saul

Better Call Saul

Breaking Bad’in sevilen karakteri James McGill’in hikayesi anlatılmaktadır. Breaking Bad’te işlenen dönemin 6 yıl öncesindeki yaşanan olaylar ele alınır. Avukat James McGill’in mafya ve uyuşturucu dünyasına giriş hikayesinin işlendiği yapım 6 sezon sürmüştür. İlk bölümü ile en iyi dizi prömiyeri rekorunu kıran Better Call Saul, sıradan ve basit bir hayata sahip olan avukat Saul Goodman’ın dönüşümünü başarılı bir şekilde işlemektedir.

13. Bodyguard

Bodyguard

BBC için hazırlanan Bodyguard dizisi 6 bölümden oluşmaktadır. Mini dizi statüsündeki yapımda Game of Thrones’ten tanıdığımız Richard Madden başrolde yer almaktadır. İçişleri Bakanı Julia Montague’yi korumakla görevlendirilen David Budd, büyük bir komplonun içine çekilir. Montague’nin ölümü ile vatan haini olarak görülen Budd’un tek amacı ailesini korumak ve adını temize çıkarmak olacaktır.

14. The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit dizisi aynı adı taşıyan bir romandan uyarlanmıştır. Elizabeth Harmon karakterinin satranç dünyasında bir numaya yükseliş hikayesi işlenmektedir. 1950 döneminde ABD’li bir kadının satranç alanında başarılı olması renkli bir şekilde anlatılır. Ayrıca, soğuk savaş dönemi ve 1950’li yılların hayat şekliyle ilgili bilgilerde aktarılmaktadır. Dizi, dünya çapında satranca duyulan ilginin artmasına neden olmuştur.

15. Elite

Elite

La Casa de Papel’in yakaladığı başarı İspanyol dizilerine olan ilginin artmasına neden oldu. Elite dizisinde İspanya’daki özel bir lisede eğitim gören öğrencilerin hikayesi işleniyor. Gerilim ve eğlencenin bir arada sunulduğu dizi, bir cinayetin geri planını işliyor. Sınır farklılıkları ve ergenlik krizlerinin ortasındaki lise öğrencilerinin hayata tutunma mücadelesi olarak değerlendirilebilir.

16. Borgen

Borgen

Politik dizi severlerin listesinde ilk sırada yer alan Borgen, 3. sezonu geride bırakmayı başardı. Birgitte Nyborg, Danimarka’nın ilk kadın Başbakanı seçilir. Seçim süreci ve başbakanlık görevini üstlendiği dönemde yaşadığı krizlerin işlendiği yapımda çarpıcı politik gerçekler anlatılmaktadır. Güçlü bir senaryoya sahip olan dizi, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki politik ilişkileri de başarılı şekilde aktarmaktadır.

17. Seinfeld

Seinfeld

9 sezon boyunca devam eden Seinfeld dizisinin ilk bölümü 1989 yılında yayınlamıştır. Tüm zamanların en çok izlenen sitcomları arasında yer almaktadır. Jerry Seinfeld karakterinin etrafında dönen hikaye tamamen günlük olaylara dayanmaktadır. Basit, sıradan ve eğlenceli anların işlendiği yapım, ‘’hiçbir şey hakkında şov’’ olarak tanımlanmaktadır.

18. How to Get Away with Murder

How to Get Away with Murder

Middleton Üniversitesi’nde ceza hukuku profesörlüğü yapan Annalise Keating’in hikayesinin anlatıldığı dizi dram ve gerilim türünde ilerlemektedir. Annalise, her yıl sınıfındaki en başarılı beş öğrenciyi ekibine dahil eder. Aile ve iş hayatı birbirinin içine giren Annalise, zor bir durum içine girer. Öğrencilerini korumak için cinayeti saklamaya karar verir. Ayrıca, Annalise’nin siyahi bir kadın olarak yaşadığı zorluklarında işlendiği yapımda aşk, ihanet ve fedakarlık temaları öne çıkarılmaktadır.

19. Flower of Evil

Flower of Evil

Dışarıdan bakıldığında mükemmel olarak değerlendirilen bir ailenin sır perdesi aralanıyor. Güney Kore yapımı olan Kötülük Çiçeği dizisinde, dedektif bir kadını kocasının sakladığı sırları açığa çıkarma hikayesi anlatılıyor. Baek Hee Sung’un geçmişindeki karanlık dönem, hem eşiyle hem de kızıyla olan ilişkisini tehlikeye atıyor. Bir dizi cinayetin geri planını araştıran dedektif Cha Ji-won hayatının yalanlar üzerine kurulduğunu anlıyor.

20. House of Cards

House of Cards

Netflix’in ilk orjinal dizisi konumunda yer alan House of Cards politik dram türünde ilerlemektedir. Başrollerinde Kevin Spacey ve Robin Wright’in yer aldığı dizinin ana konusu Beyaz Saray’ı kapsamaktadır. Frank Underwood’un hedefi ABD Başkanı olmaktır. Evleneceği kişiyi bile hedefi doğrultusunda seçen Frank, siyasi manevralar ve ilişkiler konusunda uzmandır. House of Cards dizisi 6. sezonu ile final yapmıştır.

21. Squid Game

Squid Game

Güney Kore yapımı Squid Game, Netflix’in en çok izlenen dizisi konumunda bulunmaktadır. Squid Game dizisinin konusu borç batağına saplanmış 456 kişinin son çare olarak bir oyuna dahil olmasını anlatır. Ölümü bile göze alarak katıldıkları oyun, giderek korkunç bir hal alır. Birbirinden hırslı ve farklı karakterlere sahip oyuncular arasındaki rekabet giderek yükselir. Lakin, tüm çabalara rağmen her oyunun bir kazanını olacaktır.

22. Merlin

Merlin

Kral Arthur efsanesinin ana karakterlerinden büyücü Merlin’in hikayesi yeniden uyarlanmıştır. Netflix orjinal yapımları arasında yer alan dizi, 5’inci sezonu geride bıraktı. Bu sefer aile odağı etrafında dönen bir hikayenin anlatıldığı Merlin dizisinde, fantastik öğelerin sağladığı sürükleyici heyecan öne çıkmaktadır. Camelot’a ulaşan Merlin büyülerini iyi amaçlar için kullanmaya odaklanacaktır.

23. Godless

Godless

Western filmlerini sevenler için hazırlanan Godless dizisi 7 bölümden oluşmaktadır. Roy Goode, eski patronunun elinden kaçan bir kanun kaçağıdır. Roy, New Mexico adlı kasabaya sığınmak zorunda kalacaktır. Bu kasabanın en önemli özelliği kadın nüfusunun fazla olmasıdır. Western filmlerine özgü bir havanın yakanlandığı dizide her karakterin farklı bir hikayesi bulunmaktadır. Aşk ve ihanet temaları etrafında şekillenen senaryo güçlü oyuncu kadrosu tarafından canlandırılmaktadır.

24. Sense8

Sense8

Bilim kurgu ve dramın bir arada sunulduğu Sense8 dizisinde dünyanın farklı ülkelerindeki 8 insanın hikayesi anlatılıyor. Bilinçaltı kavramının işlendiği yapımda, birbirinden farklı karakterlere sahip 8 kişinin ortak düşmana karşı mücadelesine tanıklık ediyoruz. Sense8 dizisinin yüksek maliyetleri nedeniyle 3. sezon onayı alamaması dizinin hayranları tarafından hayal kırıklığıyla karşılandı. Müzikleri ve güçlü diyaloglarıyla öne çıkan Sense8 dizisi, Emmy ödülü sahibidir.

25. Outlander

Outlander

Dünya Savaşı’nda hemşire olarak görev alan Claire Randall, kocası ile birlikte İskoçya’yı ziyaret eder. İskoçya’daki gizemli taşlar vasıtası ile zamanda yolculuk yapan Claire, hayatının aşkı Jamie Fraser ile tanışır. Claire ve Jamie’nin tutku dolu aşk hikayesinin anlatıldığı Outlander dizisinde tarihi olaylar işlenmektedir. Claire ve Jamie’nin İskoçya’dan sonraki durağı Amerika olacaktır. Amerika’nın kuruluş dönemi, Claire’nin kadın doktor olarak çalışması ve Jamie ile ilişkisi anlatılmaktadır.

26. La Casa de Papel

La Casa de Papel

Dünyanın en popüler dizileri arasında yer alan La Casa de Papel, Netflix arşivinde bulunmaktadır. Profesör lakaplı bir kişinin soygun ekibi kurarak İspanya Kraliyet Darphanesini soyma hikayesi anlatılmaktır. İzlenme rekorları kıran dizinin sonraki sezonunda ise ekip üyeleri İspanya Merkez Bankası soygununu gerçekleştirir. Dizideki her karakterin adı farklı bir ülkenin başkentinin adını taşımaktadır. Suç ve aksiyon severler için başyapıt niteliği taşımaktadır.

27. Anne with an E

Anne with an E

Anne with an E dizisi aynı adı taşıyan romandan uyarlanmıştır. 3 sezon süren dizide Anne adlı karakterin hikayesi işlenmektedir. Anne ve babasını kaybeden Anne’nin hayata tutunma ve yeni bir aile kurma hikayesi anlatılır. Anne’nin gelişi ile Green Gables kasabasındaki hayat değişecektir. Kasabadaki herkesin hayatına dokunmayı başaran Anne, iyilik dolu kalbi ve nezaketiyle dikkat çekmektedir.

28. Unorthodox

Unorthodox

Alman-Amerikan yapımı Unorthodox dizisi 4 bölümden oluşmaktadır. Amerika’daki Yahudi toplumunun hayat şekliyle ilgili çarpıcı bilgilerin aktarıldığı dizinin ana karakteri Esty’dir. Esty ailesinin onayı ile 19 yaşında evlendirilir. Annesi, Almanya’da yaşayan Esty ise farklı bir hayat istediği için evden kaçar. Esty’in kocası Moishe karısını bulmak için Almanya’ya gelir. Esty sanat okulundaki gençler ile arkadaşlık kurarak farklı bir hayatın var olabileceğini öğrenir.

29. Dead To Me

Dead To Me

Kara komedi türünde ilerleyen Dead To Me dizisinde, emlakçı Jen’in hayatı eşinin ölümü ile tamamen değişecektir. Zira, Jen aldatıldığını öğrenilir. Eşinin kendisini aldattığı kadını yakından tanımak için harekete geçer. Jen ve Judy arasında dağlar kadar farklılık vardır. Jen, Judy’e yardım etmek için onu evine alır. Gerçeklerin ortaya çıkması bile iki kadın arasındaki ilişkinin kopmasına neden olmaz.

30. Queen of the South

Queen of the South

Teresa Mendoza’nın hayatı sevgilisinin kartel tarafından öldürüldüğü gün tamamen değişecektir. Bir kadının sıfırdan başlayarak güçlü bir kartel kurmasının hikayesinin anlatıldığı dizi de gerilim ve dram bir arada sunulmaktadır. Teresa’nın her adımını dikkatli atması gereken bir süreçte en büyük destekçisi James olur. Güçlü kadın figürlerin ön plana çıkarıldığı dizi suç türünün başarılı bir örneği olarak gösterilmektedir.