PTT 65 yaş maaşı ne kadar diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Ocak 2024 tarihi itibarıyla gerçekleştirilen asgari ücret zammı sonrasında emekli ve yaşlı maaşlarına da zam uygulandı. Bu kapsamda 65 yaş aylığı 2.604 TL olarak ödenirken zamlı tarifeyle birlikte 4,747,80 TL’ye yükseltildi.

Yaşlılık Maaşı Bayram İkramiyesi Ne Kadar 2024

Yaşlılık maaşı bayram ikramiyesi ne kadar 2024 yılında en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer almaya devam ediyor. Yaşlılık maaşı olarak da bilinen 65 yaş maaşı, yapılan son zamların ardından 2.604 TL’ye yükseldi. Bunun yanı sıra bayram ikramiyesi de tüm yaşlı ve emeklilere 2 bin lira olacak şekilde verilmeye başlandı.

65 Yaş Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı

65 yaş maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı diye merak edenler için yanıt evet olacaktır. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar da emeklilerle aynı haklara sahip olarak bayram ikramiyesi alabilecek. Bu kapsamda 65 yaş maaşı alanların 2 bin lira bayram ikramiyesi alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

PTT 65 Yaş Maaşı Kimler Alabilir

PTT 65 Yaş Maaşı Ne Kadar

PTT 65 yaş maaşı kimler alabilir diye merak edenler için yanıt oldukça kolaydır. 65 yaş maaşı, devlet tarafından sosyal güvencesi olmayan ve dar gelirli olan yaşlılara verilen bir sosyal yardımdır. Nitekim herhangi bir şekilde emekliliği bulunmayan bu kişilerin aşağıdaki şartları karşılaması gerekiyor:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir sigorta kurumu aracılığıyla emekli olmamak
  • Dar gelirli olmak

Daha fazla ilgili içerik;


65 Yaş Üstü Hakları Nelerdir

65 yaş üstü hakları nelerdir konusu pek çok kişi tarafından araştırılabiliyor. Nitekim 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, devletin en büyük sosyal yardım olanaklarından yararlanabiliyor. Bu olanaklar çoğu durum için ayrıcalık ve ücretsiz toplu ulaşım hizmetleri gibidir. Nitekim 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar kamu dairelerinde de pek çok avantaja sahip.

65 Yaş Aylığı Her Ay mı Ödeniyor

65 yaş aylığı her ay mı ödeniyor sorusunun yanıtı hayır olacaktır. 65 yaş aylığı hiçbir şekilde BAĞ-KUR ya da SSK emeklisi olmayan kişilere verilen bir yardımdır. Emekli maaşı gibi aylık olarak ödendiği bilgisiyse tamamıyla yanlıştır. 65 yaş aylığı, 65 yaşın üzerindeki vatandaşlara 4 ayda bir ödenir. Yapılan zammın ardından 4 ayda bir yatırılan 18.988 TL, aylık 4.747 TL’ye tekabül ediyor. Yatırılan maaşlar doğrudan PTT’ye giderek çekilebiliyor.

PTT 65 Yaş Maaşı Sorgulama

PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden takip edilebiliyor. Bu işlem için e-Devlet’in 4C Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması hizmetine giriş yapmak yeterli olacaktır. Sonrasında açılan ekranda yönergeleri takip ederek maaşa ilişkin detaylı bilgiler sorgulanabilir.

65 Yaş Aylığını Kimler Alamaz

65 yaş aylığını kimler alamaz sorusunun yanıtı oldukça basittir. 65 yaş maaşını sağlık sigortasına sahip olanlar ya da emekli olanlar alamaz. Bunun yanı sıra dar gelirli olmayan ve dar gelirli olduğunu belgeleyemeyen kişiler de 65 yaş aylığı almaya hak kazanamamaktadır.

65 Yaş Maaşı Neden Eksik Yattı 2024

65 yaş maaşı neden eksik yattı 2024 yılında en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sebebi halen bilinmeyen bu durum pek çok kişiye takribi olarak 490 TL’lik bir kesintiyle yatan 65 yaş aylığını açıklıyor.

PTT 65 Yaş Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor

PTT 65 yaş maaşı ayın kaçında yatıyor konusu maaşın 4 ayda bir ödendiğini öğrenenler tarafından sıkça merak ediliyor. 65 yaş maaşının 2024 Ocak itibarıyla; Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında verileceği açıklandı.