Ramazan ayı, Hicri takviminin dokuzuncu ayıdır. Her yıl 10 gün geriye giderek Miladi takvime göre farklı bir tarihe denk gelir. 2024 yılında Ramazan ayı 11 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 9 Nisan Salı günü sona erecektir.

Ramazan ne zaman 2024, Müslümanlar için önemli olan üç aylarda Ramazan ayı yaklaşmaktadır. Üç aylarda yapılan ibadetler diğer aylarda yapılan ibadetlerden daha faziletleri olmaktadır. Üç aylarda sürekli ibadet ederek geçirmek oldukça önemlidir.

Üç aylar Şaban ayı, Recep ayı ve Ramazan ayı olarak ayrılmaktadır. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan Bayramı bu sene ne zaman başlayacağı merak konusu olmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan günleri sizler için derledik.

  • Müslümanlar için oldukça önemli olan Ramazan ne zaman 2024 yılında 11 Mart, Pazartesi günü başlayıp 9 Nisan, Salı günü sona erecektir.

2024’de Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2024’de Ramazan Bayramı ne zaman, İslam aleminin en önemli ayları olarak görülen üç aylar başlamıştır. Bu üç aylarda bulunan Ramazan ayı ise heyecanla beklenmektedir. Dostluğun, paylaşmanın ayı olan bu aydan sonra Ramazan Bayramı 2024 yılında ne zamana denk geliyor sorusu ise merak konusu olmaktadır.

Bin aydan daha hayırlı olan bu ayda oruç tutmanın fazileti oldukça fazladır. Bu ayda oruç tutmak farzdır. Ramazan ayı Allahu Teala’nın Müslümanlar için oruç ayı olarak nitelendirdiği bir aydır. Şaban ayından sonra Ramazan ayı gelmektedir. Allahu Teala Ramazan ayında her bir gecesinde azabı hak etmiş kişileri cehennemden azat etmektedir.

Bu ayda cennet kapıları açılır ve cehennem kapıları açılmaktadır. Rivayetlere göre şeytan zincirlere vurulur ve Rahman kapıları açıktır. Ramazan ayından sonra Ramazan Bayramı ile üç ayların kapanışı olmaktadır. Ramazan Bayramı’nın ne zaman olacağını merak eden kişiler yazımızı okuyabilir.

3 Aylar Ne Zaman Başlıyor

3 Aylar ne zaman başlıyor konusu sıkça araştırılmaktadır. Konu üzerine 2024 yılında 3 aylar ne zaman başlıyor, güncel tarihleri aşağıda yer almaktadır.

  • Recep Ay’ı; 12 Ocak 2024
  • Şaban Ay’ı; 11 Şubat 2024
  • Ramazan Ay’ı; 11 Mart 2024

Peygamber Efendimiz (s.a.v) üç aylar için söylediği dualardan bir tanesi ise şu şekildedir; “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır”


Daha fazla ilgili içerik;


Leave A Reply