Ramazan Ne Zaman Başlıyor 2022 – Ramazan Nayramı Ne Zaman?

Ramazan ne zaman başlıyor hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. 2022’de Ramazan bayramı ne zaman ve 2022 Ramazan imsakiyesi işte detaylar.

Müslümanlar için önemli olan üç aylarda Ramazan ayı yaklaşmaktadır. Üç aylarda yapılan ibadetler diğer aylarda yapılan ibadetlerden daha faziletleri olmaktadır. Üç aylarda sürekli ibadet ederek geçirmek oldukça önemlidir. Üç aylar Şaban ayı, Recep ayı ve Ramazan ayı olarak ayrılmaktadır. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan Bayramı bu sene ne zaman başlayacağı merak konusu olmaktadır. Hicri ayların 9.’su olan Ramazan tarihleri ve tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan günleri sizler için derledik.

  • Müslümanlar için oldukça önemli olan Ramazan ayı 2022 yılında 2 Nisan gününe denk gelmektedir. 2 Nisan günü Ramazan ayının başlangıcıdır.

Ramazan Kolisi Fiyatları

2022’de Ramazan Bayramı Ne Zaman

İslam aleminin en önemli ayları olarak görülen üç aylar başlamıştır. Bu üç aylarda bulunan Ramazan ayı ise heyecanla beklenmektedir. Dostluğun, paylaşmanın ayı olan bu aydan sonra Ramazan Bayramı 2022 yılında ne zamana denk geliyor sorusu ise merak konusu olmaktadır.

Bin aydan daha hayırlı olan bu ayda oruç tutmanın fazileti oldukça fazladır. Bu ayda oruç tutmak farzdır. Ramazan ayı Allahu Teala’nın Müslümanlar için oruç ayı olarak nitelendirdiği bir aydır. Şaban ayından sonra Ramazan ayı gelmektedir. Allahu Teala Ramazan ayında her bir gecesinde azabı hak etmiş kişileri cehennemden azat etmektedir. Bu ayda cennet kapıları açılır ve cehennem kapıları açılmaktadır. Rivayetlere göre şeytan zincirlere vurulur ve Rahman kapıları açıktır. Ramazan ayından sonra Ramazan Bayramı ile üç ayların kapanışı olmaktadır. Ramazan Bayramı’nın ne zaman olacağını merak eden kişiler yazımızı okuyabilir.

  • İslam aleminin heyecanla beklediği Ramazan ayı 2 Nisan 2022 tarihinde başlamaktadır. Ramazan ayından sonra Ramazan Bayramı ise 1 Mayıs günü arife günü olmaktadır. 2 Mayıs 2022 tarihinde ise Ramazan Bayramı olmaktadır.
Ramazan İmsakiyesi
Ramazan İmsakiyesi

2022 Ramazan İmsakiyesi

Ramazan ayında oruç farz kılınmıştır. Müslüman olan herkes bu ayda oruç tutmaktadır. Dostluğun ve paylaşmanın önemli olduğu bu ayda birçok Müslüman ibadet etmektedir. İmsak ramazan ayında ibadet edecek Müslümanlar için sahurdan sonra sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme içmeyi bırakıldığı an olarak bilinmektedir.

İmsak vakitlerini çoğu yerde bulabilirsiniz. 30 gün boyunca imsak saatleri değişiklik gösterir. Şehir şehir farklılık gösteren imsakiyeleri satın alabilirsiniz. Ya da imsak saatlerini televizyondan takip edebilirsiniz. Erken oruçlarını açan iller arasında Hakkari, Van, Şırnak ve Ağrı illeri diğer illeri bulunmaktadır. En geç orucunu açan iller arasında ise Kırklareli, Edirne, İzmir, Çanakkale illeri bulunmaktadır. Hakkari de orucunu açan Müslümanlar Teravi namazını kılarken Edirne deki Müslümanlar yeni orucunu açmış olmaktadır.

2022 yılında en erken orucunu açan il 18.45 saatinde açarken, en geç orucunu açan il 19.59 saatlerinde orucunu açacaktır.

3 Aylar Ne Zaman Başlıyor

Üç aylar Allah-u Tealanın Müslümanlara verdiği nimetlerden biridir aslında. Müslüman kullarını affetmek için aylar ve geceler yaratmıştır. Bu aylardan birisi ise üç aylardır. Bu aylar diğer aylara göre daha faziletlidir. Bu aylarda yapacağınız her ibadet sizleri Allah katında en yüksek mertebeye çıkartacaktır. Bu aylarda bol bol tövbe etmeli, namaz kılmalı, Kuran okumalı, salavat getirilmeli ve oruç tutulmalıdır. Yardımlaşmak da aslında bir ibadettir. Muhtaç olan insanlara yardım etmek, onların halinden anlamak bir diğer ibadetlerimizdir. Bu ayları çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Allah kullarının ona sığınmasını ve ondan af istemelerini beklemektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) üç aylar için söylediği dualardan bir tanesi ise şu şekildedir; “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır”

Üç aylara 2 Şubat 2022 yılında başlamıştır. Recep ayı da 2 Şubat 2022 yılında başladı ve bitti. Recep ayını geride bırakarak 2 Mart 2022 yılında Şaban ayı başlamıştır. 2 Nisan ayında ise Ramazan ayı başlayacaktır.

Paket servis saatleri (Ramazan)

Umre Fiyatları

Üç Aylar Tesbihi Nasıl Başlanır

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu