İslam aleminde beş vakit namaz kılmak en büyük ibadetler arasında yer alır. Her vaktin değeri birbirinden farklı. Özellikle sabah namazının fazileti ve sevabı daha fazla. Sabah namazının sevabının fazla olmasının sebebi uyku vaktine denk geliyor olması.

Uykunun tam tatlı ve keyifli kısmını bölerek Allah’a ibadet etmek birçok kişinin nefsine ağır gelebilir. İşte bu yüzden sabah namazına uyanmak ve kalkmak için Allah’a dua edebilirsiniz. Alarm kurduğunuz gibi kalbinizi ve vücudunuza da dua ederek sabah namazına hazırlayın. Kendinizi hazırladıktan sonra sabah namazı için kendiliğinizden uyanabilirsiniz.

Sabah Namazına Kalkmak İçin Kevser Suresi

Sabah namazına uyanmak için yatmadan önce çalar saatinizi kurun. Çalar saatinizi kurduktan sonra maneviyatınızı arttırmak için Kevser ve Ayetel Kürsi surelerini okuyarak uykuya geçiş yapın. Bu şekilde uyuduğunuz zaman sabah namazına daha hızlı ve daha kolay bir şekilde uyanabilirsiniz.

Gece uykudan önce 3 kere ya da 7 kere Kevser Suresini okuyun. Kevser Suresini okuduktan sonra “Allah’ım beni sabah namazına uyandır, ibadetimi gerçekleştirmeyi bana nasip et” derse Allah’ın izniyle sabah ezanında uyanır. Kevser Suresi o kadar hayırlıdır ki kalpten 100 kere okuyan bir kişi rüyasında Peygamber Efendimizi görür. Bu yüzden gün içerisinde dilekleriniz ve ihtiyaçlarınız için de Kevser Suresi okuyabilirsiniz.

Sabah Namazına Kaldıran Melek Duası

Sabah namazına uyanmak için okumanız gereken birçok farklı dua vardır. Ancak melek duası sayesinde sabah ezanı okunduğu zaman melekler tarafından uyanmanız sağlanır. Eğer sabah namazına kalkmakta zorluk çekiyorsanız Kevser suresinin yanı sıra melek duası da okunacak dua arasında yer alır.

  • Uyumadan önce abdest alın ve yatağınıza uzanın.
  • Ardından İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyarak tüm vücudunuza üfleyin.
  • Sağ tarafa doğru uzanın ve ayaklarınızı karnınıza doğru çekin.
  • Ya Keyterezec, Ya Keyterezec, Ya Keyterezec Allah rızası için beni sabah namazına kaldır diyerek uykuya dalabilirsiniz.

Sabah namazına uyanmak için okumanız gereken dua hakkında yorumlarınızı, fikirlerinizi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.