Sarı kantaron bitkisinden elde edilen yağın birçok tedavide alternatif tıp olarak kullanılmaktadır. Özellikle doku gelişiminde sağladığı katkılarla yara ve yanık tedavilerinde kullanılan mucizevi bir yağdır.

Sarı kantaron ciltte yeni hücrelerin oluşumunu sağladığından cildin yaşlanmasını geciktirici özelliği de bulunmaktadır. Cildinizde yaşadığınız dışarıdan bir tedaviyle iyileşebilecek tüm sorunlar için kullanabilirsiniz.

Ayrıca evcil hayvanlarınızın hastalık kaynaklı olmamakla birlikte deride oluşan ufak tefek yara, kızarıklık gibi sorunlarını da kantaron yağı ile iyileştirebilirsiniz.

Aşağıda sarı kantaron yağını nasıl kullanabileceğinizle ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • Yara bölgesinin üzerine belirli aralıklarla birkaç damla damlatın.
 • Damlattığınız yağın cilt tarafından emilmesi için o bölgeye mümkünse masaj yaparak uygulayın.
 • Yanıklarda kullandığınız zaman püskürtme özelliğine sahip bir şişeye koyarak yara bölgesinde püskürtme şeklinde kullanmanız daha pratik ve acısız olacaktır.
 • Geceleri yatmadan önce düzenli olarak kullanmaya özen gösteriniz.

Aynı zamanda güneşten yanan teninize de uygulayabilirsiniz. Fakat kantaron yağını gündüz sürmek ve güneş ışınlarıyla direkt temasta bulunmasını sağlamak cildiniz için tehlikelidir.

Sarı Kantaron Yağı Yüze Nasıl Kullanılır

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Sarı kantaron yağı yüzünüzdeki sivilceler ve bu sivilcelerin yol açtığı lekeler için uygun bitkisel bir üründür. Bu bitkisel ürünün yan etkisi olmamasına rağmen özellikle hassas ciltlerde alerjik reaksiyona yol açmadığından emin olmalısınız. Bunun için bileğinizin iç kısmında birkaç damla sarı kantaron ile test edebilirsiniz.

Aşağıda sarı kantaron yağını yüzünüzde nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • Öncelikle sarı kantaronu sürdükten sonra yüzünüzü direkt olarak güneş ışınlarına maruz bırakmayın.
 • Bu yüzden yüzünüze uygulama yapmak için akşam saatleri ya da yatmadan önceki cilt bakımınız arasına ekleyebilirsiniz.
 • Kantaron yağını yüzünüze sürmeden önce cildinizi temizleyin.
 • Yüzünüzde makyaj kalıntısı, krem gibi başka maddelerin kalmadığından emin olun.
 • Temiz cildinize yağı uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Birkaç damla sarı kantaronu avucunuza dökebilir ve buradan parmak uçlarınızla alıp yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Cildinizin yağı iyice emdiğinden emin olun.
 • Yağı  yüzünüz için günde iki kere kullanabilirsiniz.
 • Uygulamadan yaklaşık bir saat sonra  yüzünü tekrar temizleyin.

Özellikle yüzünüzde sivilce izleri, kuruluk problemleri gibi sorunlar varsa sarı kantaron yağını mutlaka denemelisiniz. Yüzünüzü canlandırarak cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Böylelikle cildiniz her zaman canlı ve gergin olacaktır.

Sarı Kantaron yağı cilt beyazlatma

Sarı kantaron yağı, cilt beyazlatma için kullanılan doğal bir yöntemdir. Kantaron çiçeğinden elde edilen bu yağ, antiseptik, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikler, cildin yenilenmesine ve renk tonunun açılmasına yardımcı olur.

Sarı Kantaron Yağı Saça Faydaları

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Birçok soruna merhem olduğu bilinen sarı kantaron yağının saça da oldukça fazla faydalı etkisi bulunmaktadır. Özellikle saç derisi problemleri yaşıyorsanız sarı kantaron yağını mutlaka denemelisiniz.

Aşağıda sarı kantaron yağının saçta yarattığı etkileri ve faydaları listeledik.

 • Saç kırıklarını onarır,
 • Saça parlaklık verir,
 • Saç dökülmesini engeller,
 • Egzama tedavisinde en iyi çözümlerdendir,
 • Saç derisindeki kaşıntı sorunlarını giderir,
 • Saç derisindeki kuruluğu ve buna bağlı kepek gibi sorunlarını giderir.

Eğer saçlarınızı boyuyorsanız belli bir süre sonra yıprandığını hissedeceksiniz. Bu durumda kırıklıklarınızı gidermek ve saçınıza eski parlaklığını kazandırmak için en basit ve bitkisel çözüm sarı kantarondur.

Sarı Kantaron Yağı İçilir Mi

Cilde bu kadar faydası olan bir yağın içimize de faydası olur mu diyerek birçok insan sarı kantaron yağının içilip içilmeyeceğini merak ediyor. Buna cevabımız ise evet. Sarı kantaron yağı belirlenen dozlarda olmak kaydıyla içilebilir. Fakat günde 1 çay kaşığı ölçeğini geçmeyecek kadar. İsterseniz bir çay kaşığını doldurduktan sonra direkt olarak içebilirsiniz. Eğer ben o şekilde içemem diyenlerdenseniz o halde ılık suya yine 1 çay kaşığı olmak şartı ile karıştırıp içebilirsiniz.

Mide İçin Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Midenizle ilgili sorun yaşıyorsanız, ülser, gastrit gibi rahatsızlıklara sahipseniz sarı kantaron yağını içerek kullanmanız mümkündür. Yalnız gün içinde alacağınız kantaron yağının ölçeği bir çay kaşığı ile tatlı kaşığı arasında bir ayarda olmalıdır. Aç ya da tok karnına olmanız mühim olmadığı gibi daha etkili olması açısından sabahları aç karnına bir çay kaşığı olarak tüketebilirsiniz. Kullanım şekli direkt alınabileceği gibi ılık suya karıştırılarak da tüketilebilmektedir.

Sarı kantaron yağını içerken günde en fazla 1 tatlı kaşığını geçmemelisiniz. Tam kararında içmek isteyenlerin ise 1 çay kaşığı kadar almaları tavsiye olunur. Her gün sabahları içeceğiniz bu yağ ile zamanla ağrılarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Aynı zamanda ülser gibi rahatsızlıklardan da düzenli kullanımda etkili sonuçlar alacağınızı bilmelisiniz.

Yalnızca midenizde sorun olduğunda değil aynı zamanda hazımsızlık sorunu yaşadığınızda da aynı şekilde tüketebilirsiniz. Gün içinde belirtilen dozu düzenli olarak aldığınızda vücudunuzda meydana gelen rahatlamayı fark edeceksiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Sarı kantaron yağı cilde nasıl kullanılır?

Yağı kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.
Yağı uygulamak istediğiniz bölgeyi temizleyin.
Bir pamuğa veya parmak uçlarınıza birkaç damla sarı kantaron yağı damlatın.
Yağı sorunlu bölgeye nazikçe masaj yaparak uygulayın.
Yağı uyguladıktan sonra bölgeyi temiz bir bandajla kapatabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı her gün kullanılır mı?

Sarı kantaron yağını cilt için günde birkaç kez, gerektiği kadar kullanabilirsiniz. Ancak, yağın ciltte tahrişe neden olabileceğinden, özellikle hassas ciltli kişilerde ilk kullanımda dikkatli olunmalıdır.

Sarı kantaron yağı ne kadar bekletilmeli?

Sarı kantaron yağını ciltte bekletme süresi, uygulama amacına göre değişebilir. Yaralar ve yanıklar için yağın en az 24 saat bekletilmesi önerilir. Egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıkları için ise yağın 1-2 saat bekletilmesi yeterlidir.

Sarı kantaron yağı içilirse ne işe yarar?

Mide ülseri ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.
Stres ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.