Sayıp dökme, bir şeyin parçalarını veya özelliklerini dikkat çekici bir şekilde arka arkaya sıralama tekniğidir. Edebiyatta, özellikle de şiirde sıklıkla kullanılır.

“Uçsuz bucaksız ovalarda Buğdaylar, ekinler, Mısırlar, pamuklar, Asmalar, zeytinler.”

Nâzım Hikmet “Memleketimden İnsan Manzaraları”

Sayıp dökme kelimesini aslında farkında olmadan gün içerisinde pek çok kez cümle içerisinde kullanırız. Genel olarak herhangi bir konu hakkındaki her şeyi eleştiriye açık bir şekilde anlatma tekniğidir. Daha yalın bir tanımlama yapmak gerekirse de bir konuya dair her şeyi ortaya dökme anlamı taşıyor diyebiliriz.

Paragraf Sayıp Dökme Ne Demek?

Sayıp Dökme

Paragraf Sayıp dökme ne demek sorusu merak ediliyor. Bildiğiniz üzere ÖSYM Türkçe soru kitapçıklarında paragraf sorularına yoğun olarak yer veriliyor. Paragraf sorularında sayıp dökme de yer alıyor. Bir paragrafta sayıp dökme nedir ve nasıl anlaşılır sorusuna örnekle cevap verelim;

  • ’Bir kalemi, bir defteri, bir kitabı, bir silgiyi ya da benzeri kırtasiye malzemelerini beğenmemek hiç mümkün mü? Hepsi de birbirinden güzel, her aldığımda bana heyecan veren ürünler. ‘’

Yukarıdaki örneğimizde gördüğünüz üzere ürünler bir, bir, bir şeklinde sıralanmıştır. Bir diğer deyişle sayılıp dökülmüştür. Bu gibi cümlelerin yer aldığı paragraflar sayıp dökme paragraflarına örnek olarak verilebilir.

Sayıp Dökme

Paragrafta Sayıp Dökme Örnekleri

Paragrafta sayıp dökme örnekleri konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada hızlıca bir iki paragrafta sayıp dökme örneği sunalım;

Örnek-1

İnsanların yaptıkları işlere göre kıyaslamak ve küçümsemek son derece yanlış bir tutumdur. Örneğin bir avukatı, bir mühendisi, bir doktoru, bir hakimi bir çöpçüyle kıyaslayarak daha üstün olduğunu düşünmek tamamen cahillik örneğidir.

Not: Bu örnekte meslek gurupları sayılıp dökülmüştür.

Örnek-2

Her birey gerekli durumlarda bir dilekçe yazabilmeli, bir tutanak tutabilmeli, bir iş yeri içim CV hazırlayabilmeli ve bir eleştiri, öner, soru şikayet bildirimi yapabilecek bilgiye sahip olabilmelidir.

Not: Yukarıda yer verdiğimiz örnekte yazılı ve sözlü anlatım kullanım alanları sayılıp dökülerek sıralanmıştır.

Sayıp Dökme

Sayıp Dökmelere Yer Vermek Ne Demek?

Sayıp dökmelere yer vermek ne demek sorusuna hemen yanıt verelim. Herhangi bir sözlü ya da yazılı anlatımda, art arda bir durumu sıralamak, tüm detaylarıyla aktarmak sayıp dökmeye yer vermek demektir. Örneğn meslek guruplarını arka arkaya sıralamak, sözlü anlatım ürünlerini arka arkaya metin içerisinde sıralamak sayıp dökmeye yer vermelere örnektir.

Sayıp Dökme

Sayıp Dökme ve Örnekleme Arasındaki Fark

Sayıp dökme ve örnekleme arasındaki fark birinin arka arkaya sıralanması birinin ise pekiştirici şekilde örneklerle detaylandırılmasıdır. Örnekleme yaparken örnek vermek gerekirse, örneğin, mesela gibi ibareler kullanılır. Ancak sayıp dökmede ise art arda anlatılacak şey sıralanır.

Z ile Bitki

Kelime Dağarcığ

Yaşamın Eş Anlam

Leave A Reply