Kırık kulak kedi olarak bilinen Scottish kedi cinsi hakkında bilmediğiniz özelliklerini sizler için sıraladık.

Scottish kedisi, kedi sahiplenmek isteyenler arasında oldukça popüler olan kedi türlerinden biridir. İskoç kırması olduğu bilinen bu kedi cinsinin ortaya çıkışı da kendiliğindendir.

İskoçya’nın çiftlik kedilerinin mutasyonu sonucu ortaya çıkan bu kedi türünün en belirgin özelliği katlı kulakları ve dost canlısı tavırları. Scottish kedisi hakkında merak edilenler, özellikleri ve bakımına dair detaylar burada. 

Scottish Kedisi Özellikleri

Scottish Kedisi Özellikleri
Scottish Kedisi Özellikleri

Scottish kedisi özellikleri yönünden oldukça dost canlısı ve sevimli bir kedidir. Minik ve katlanmış kulakları ile fazlaca dikkat çeker. Peki Scottish kedisi karakteri nasıldır?

Bir kedi sahiplenirken kedinin karakteri ile sizin karakterinizin uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Kediniz ile iyi anlaşıp onunla bir hayat paylaşabilmek için kedinizin özelliklerini bilmeniz şart.

Scottish kedileri oyuncu kedilerdir.

Scottish kedileri
Scottish kedileri

Scottish kedilerinin belirgin özelliklerinden biri de oyuncu kedilerden biri olmalarıdır. Oyunculuk konusunda sizi bile şaşırtabilirler.

Her zaman ilgi ve oyun isterler. Hatta onlarla uzun süre ilgilenmezseniz size küsebilirler. Dememiz o ki bir Scottish sahiplenecekseniz mutlaka onunla ilgilenecek zamanınız olmalı.

Scottish kedileri oldukça zekidir.

Scottish kedi
Scottish kedi

Kedilerin zeka oranları başta pek düşünülmez ama kedi sahiplerin önem vermesi gereken bir husustur. Scottish kedileri fazlasıyla zeki olan kedilerdir. Oyun oynarken onun zekasına hayran kalabilirsiniz.

Scottish kedileri kolay uyum sağlar.

Scottish kedileri
Scottish kedileri

Kedilerin yeni bir ortama uyum sağlamaları, sahiplerine alışmaları bir süreci gerektirir. Ancak Scottish kedileri bu konuda oldukça hızlıdır. Kolay uyum sağlayan ve sevgi göstermek konusunda oldukça cömert olan bir kedi türüdür kendisi.

Scottish kediler çocukları sever.

Scottish kediler
Scottish kediler

Scottish kedilerin çocuklar ile arası çok iyi. Çocuklara kolayca adapte olup uyum sağlayabilir ve onları ev halkından sayabilirler. Alışma süreci çok kolay ve hızlıdır. Çocukların onlara zarar vermek istemeyeceğini bilir ve zarar görseler dahi çocuklara kolay kolay zarar vermezler.

Scottish kediler sahipleri ile aralarında yoğun bir bağ kurarlar.

Scottish kediler
Scottish kediler

Yanlış duymadınız. Bu kediler sahiplerine fazlasıyla bağlılar. Öyle ki sahiplerini çok severler. Sahiplerinin onlardan uzun süre uzak kalmaları halinde hüsrana ve hüzne boğulurlar. Hüzünlerini yüzlerinden kolayca anlayabilirsiniz.

Scottish kedilerin katlı kulakları ve kalın kürkleri vardır.

Scottish kedilerin katlı kulakları
Scottish kedilerin katlı kulakları

Fiziksel olarak sahip oldukları kalın kürkleri, gövdelerinin yuvarlak olması ve katlı kulakları ile oldukça sevimli görünen kedilerdir. Birçokları Scottish kedilerini baykuşlara benzeri. Sevimli, tombul, tatlı bir görüntüye sahiptirler. Büyük ve yuvarlak gözlere sahiptirler. Bacakları ise kısa ve kalındır.

Genellikle sarı gözlere sahiptirler.

Scottish kedi göz rengi
Scottish kedi göz rengi

Scottish kedilerin en yaygın görülen yanlarından biri de genellikle sarı gözlere sahip olmalarıdır. Parlak ve sarı gözlü olmalarının yanı sıra büyük gözlere de sahiptirler. Bu onları daha dikkat çekici ve sevimli yapar. Nadir de olsa mavi ve yeşil gözlü Scottish de görebilirsiniz.

Scottish kedileri zincirlenmekten hoşlanmaz.

Scottish kedileri
Scottish kedileri

Scottish kedilerinin belirgin özelliklerinden biri de özgürlüklerine fazlasıyla düşkün olmalarıdır. Basit bir örnekle onları bir odaya kapatırsanız dışarıyı ister.

Dışarıya bırakırsanız da sizi ister. Kısacası onları özgür bırakın. Yaşam alanlarını kısıtlamamaya çalışın. Ev içinde kendilerine özel alan oluşturmalarına da izin verin. Ancak böyle daha mutlu olduklarını göreceksiniz.

Scottish kediler sessiz hayvanlardır.

Scottish kediler

Kediler arasında az gürültülü olanlardandır. Scottish kedilerinin pek fazla miyavlamaması da genetik rahatsızlıkları olmasındandır. Acı onları sessiz bir hayvan olmaya itebilir.

Scottish Fold kedilerinin sevimli kırık kulakları genetik rahatsızlıklarının habercisi olabilir.

Scottish Fold

Scottish Fold kedilerinin sevimli kırık kulakları dışarıdan güzel görünse de hayvanların acı çekmelerine sebep olan bir genetik rahatsızlığın da habercisidir. Bu rahatsızlık nedeniyle de fazlaca sakin ve sessiz görünürler. Kıkırdak hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık kedilerin günlük hayatlarını fazlasıyla kısıtlar.

Bengal Kedisi Fiyat 2023 – Yavru Bengal Kedi Sahiplenme

Sfenks Kedisi Özellikleri: Adı Firavunlardan Gelen Kedi

Comments are closed.