SED yardımı, maddi yetersizlikleri nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesidir.

Dar gelirli aileler çocuklarını farklı sebepten dolayı okutamamaktadır. Zor durumda olan ailelerin çocuklarını eğitim hayatı boyunca sürekli ya da geçici olarak yardım yapılmaktadır. Bunun amacı çocukların eğitim ve öğretim hayatını kolaylaştırmaktır. Tüm öğrencilere 1611 TL yardım yapılmaktadır. SED yardımından yararlanan kişilerin deneyimlerini ve yorumlarını sizler için araştırdık.  

SED yardım başvurusu onaylanan kişilerin ödemelerinin hesaplarına geç yatmasından dolayı birkaç kişi rahatsız olmuştur. Bazı kişiler ise hala başvurunun işlemde olması ve başvurunun sonuçlanmamasından dolayı şikayetçi olmuştur. Ancak genel itibariyle SED yardımı alan kişiler eğitim hayatlarını yüksek oranda etkilediğini ve eğitim ihtiyaçlarının büyük bir kısmının ödendiğini dile getirmiştir.  

 • 👤 Ortaöğretim sed yardımı alıyordum, zamlı olarak yatacak para miktarının yayımlanan haberde 3295 TL olarak ilan edilmesine rağmen bana 2953 TL yattı. Dilek Y***
 • 👤 Aile ekonomik pakete başvuru yaptım sed kapsam dışı diyor SSK’li olana yatıyor bu bize niye yatmıyor. CİMER’e suç duyurusunda bulundum. Mail de attım bilginiz olsun. Yücel K***
 • 👤 Sed okul öncesi çocuk parası eksik yattı 1345 almıştım Ocak 2022’den önce şu an hesabıma 1845 yatmış okul öncesi çocuk için yayımlanan habere baktığımda 2 bin 45 TL diyor Ziraat Bankası’nın eksik yatırdığını düşünüyorum. Çetin L***
 • 👤 Sed yardımı başvurusu yaptım. 1 buçuk ay oldu sonuçlanmıyor. İhtiyacım çok var kızıma tek bakıyorum boşandım nikahlı evlilik yaptım ayrıldım. Fatıma H***
 • 👤 Sed Yardım parası alıyorum çocuğum için. E devletten baktığım da 11.01’de paranın yatırıldığı gözüküyor fakat bugün 16.01 olmasına rağmen Ziraat Bankası hala paramı yatırmadı. Leyl-a B***
 • Sed yardım miktarları zamlarla beraber arttırılmakta. E devletten baktığımızda sed miktarı 3.295 TL olması gerekirken 2.953 TL görünüyor. Serap R***
 • 👤 Sosyal yardımı gerçekten doğru mu? O kadar başvuru hepsi sonuçsuz kaldı gerçekten yorucu ya. Hiçbir gayrimenkulüm yok gelirim yok işim yok askerlik yaptım yeni evliyim. Burat C***
 • 👤 Sed yardımı alıyordum Aralık 2022 sona eriyordu tekrar başvurmak için gittim aile destek programından faydalanıyorum diye kabul etmediler 2 yetim okuyan kızım var evim kira eşim 2 yıl önce vefat etti. Kader E***
 • 👤 Sosyal yardımlaşmadan ihtiyacı olmadan para ve erzak yardımı alan 2 aileyi şikayet ettim. Ve bu 2 aile aynı evde oturuyorlar. 1 tane elektrik abonesi olmasına rağmen 2 tane indirim geliyor. Erdim E***

SED Ne Demek?

Maddi durumu kötü olan ailelerin çocuklarını eğitim hayatlarında nakdi ve psiko-sosyal destek sağlanmasına SED denilmektedir. Sosyal ve Ekonomik Deste Hizmetinin kısaltması olarak SED ifadesi kullanılmaktadır.  

Dar gelirli aileler için devlet tarafından birçok yardım düzenlenmektedir. Devletin düzenlediği yardımların dışında birçok kurum ve kuruluş tarafından da yardım yapılmaktadır. Doğalgaz yardımı yapıldığı gibi doğum yardımı da yapılmaktadır. Ayrıca devlet Gelir Yuvan projesiyle maddi durumu kötü olan ailelere 12 ay boyunca ödeme yapacaktır. Bu yardımların dışında bir de SED projesi vardır. Bu projeyle birlikte maddi durumu kötü olan ailelerin çocukları eğitim hayatı boyunca bazı yardımlardan yararlanmaktadır.  

SED Yardımı Nedir?

Sed Yardımı Alanlar Yorumları

SED yardımı sayesinde, çocukların temel eğitim ihtiyaçları karşılanmaktadır. Maddi durumu olmayan aileler SED yardımından yararlanabilirler. SED yardımı eğitim seviyesine göre farklı ödeme tutarına sahiptir. SED yardım ücretleri 1611 TL’dir.  

SED yardımından yararlanmanız için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Sosyal ve Ekonomik Destek Ön Hizmet başvurusu seçeneğini e-devlet sistemi üzerinden bulun ve başvuru formunu doldurun. Maddi durumunuzun incelenmesi halinde çocuklarınıza SED yardımı devlet tarafından yapılmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;

SED Yardımı E Devlette Gözükmüyor

SED yardım başvuru için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ancak bazı kullanıcılar e-devlet sisteminde SED yardımını bulamadıklarını dile getirmişlerdir. SED yardımını e-devlet sisteminde göremiyorsanız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine bizzat giderek başvuru formunu doldurabilirsiniz.  

SED yardımının e-devlet sisteminde gözükmemesinin nedenlerden biri başvuru esnasında bazı problemlerle karşılaşılmasından dolayı olabilir. Bu yüzden Alo 183, Alo 144 ya da İl Müdürlüklerine giderek başvuru hakkında detaylı bilgi edinebilir. Sorun oluşmuşsa yeniden başvurunuzu yeniden yapabilirsiniz. 

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı

Sed Yardımı Alanlar Yorumları

SED yardım başvurusunda bulunan kişiler yardım kayıt bulunamadı hatası ile karşı karşıya kaldıklarını söylemişlerdir. Bu hatayla karşı karşıya kalan kişi sayısı oldukça fazladır. SED kayıt bulunamadı hatasıyla karşılaşılmasının bazı sebepleri vardır. Eğer SED yardımı alıyorsanız bu yardımın kesildiği anlamına gelir. SED yardımı almıyorsanız başvuru gerçekleştirdiyseniz başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelir.  

SED yardım kayıt bulunamadı hatasıyla karşılaştığınız an Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Alo 183 ya da Alo 144 telefon numaralarını arayarak iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.  

SED Yardımı Her Ay Mı Yatıyor?

SED yardımları geçici ve sürekli olarak ikiye ayrılır. Geçici SED yardımına başvuruda bulunduysanız yılda bir ya da iki kere nakdi ödemenizi alabilirsiniz. Sürekli SED yardımına başvuruda bulunduysanız her ay boyunca ödemeniz gerçekleşmektedir. 

SED yardımı eğitim alan ve maddi durumu olmayan ailelerin çocuklarına onay kısmında belirtilen süre boyunca ödemeler devam eder. Yardım koşullarının sağlanmasından dolayı her ayın 13 ile 20’si arasında ödeme gerçekleşir. Ancak yardım koşullarını sağlamazsanız ödemeniz kesilir. 

Sed Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocukların kendi temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve yaşamlarını sürdürmekte zorluk çeken ailelere SED yardımı verilmektedir. Çocukların eğitim hayatı bittikten sonra kendi geçinmelerini sağlayınca SED yardımı kesilir. Ayrıca yardım koşullarını sağlamayan kişilerden de SED yardımı kesilmektedir.

9 Comments

 1. SED yardım, bizim için bir lütuf gibi geldi. Bu şansı iyi değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız. bazen gecikmelerle ödeniyor. Bu durum bizi zor durumda bırakıyor.

 2. SED Yardım, bize ve çocuklarımıza çok büyük bir destek oldu. Yardım sayesinde, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabildik ve onların daha iyi bir gelecek için hazırlanmalarına yardımcı olabildi.

 3. Ali özsağır on

  08/03/2023 tarihinde Sosyal yardım başvurusunda bulundum iki aydır e devletten başvuru kabul oldu yazıyor ama hic bir sekilde bi ilerleme olmadı.

 4. Sed yardımı alıyorum lise son öğrencisiyim. Üniversiteye geçtiğimiz zaman sed yardımım kesilir mi yoksa devam eder mi bilen biri bana yardımcı olursa çok sevinirim

 5. Sed yardımı başvurusu yaptım ve bir ay sonra sonuçlandı başka sosyal yardım aldığım için yararlanamadık

 6. Sed yardımına başvurdum bir ay geçti ama hala cevap yok en kısa sürede ne zaman dönüş yapılır

 7. Başvurum onaylandı ama Ziraat bankasına para eksik yattı diğer ay bu para yatar dimi neden eksik yattığını anlamadım

 8. Aile Destek programından yararlanmaya başladık sed yardımı kesilir mi çocuğum için ihtiyaçımız var bu paraya

 9. Liseye gidiyorum SED yardımı alıyordum ama başvuru ve sonuçlarını çok uzun zamandan beri bekledim en sonunda çıktı

Leave A Reply