Maddi yardım başvurusu nasıl ve nereden yapılmalıdır sorusu oldukça sık araştırılıyor. Maddi yardım destekleri genelde belediyeler ya da sosyal hizmet merkezleri tarafından ihtiyaç sahiplerine sunuluyor.

Her il ve ilçenin nakdi ya da diğer maddi yardım seçenekleri de başvuru kanalları da farklılık gösteriyor. Belediyelerin sunduğu yardımlara doğrudan bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da bazı belediyeler direk yardımlaşma hatları kuruyor. Bu irtibat numaraları üzerinden de bilgi alarak başvuru taleplerinizi iletebilirsiniz.

Nakdi Yardım Başvurusu

Maddi Yardım Başvurusu

Nakdi yardım başvurusu belediyelere yapılır. Belediyeler tarafından muhtaç ev hanımlarına ve yoksul ailelere yönelik verilen bu nakdi yardımların tutarları belediyenin ayırdığı bütçeye göre değişkenlik gösteriyor.

Bu nakdi yardımlardan faydalanmak isteyenlerin doğrudan belediyeleri ziyaret ederek başvur formlarını doldurması gerekiyor. Online başvuru hizmeti belediyelerin nakdi yardımları için sunulmuyor. Genelde nakdi yardım tutarları değişkenlik gösterse de şu şekildedir;

E-devlet üzerinden maddi yardımına başvurmak isteyen vatandaşların öncelikle adresten form doldurması gerekir.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl ve nereden yapılır konusunda da sıkça araştırma yapılıyor. Kaymakamlık tarafından verilen nakdi yardımların başvuruları şahsen yapılmalıdır. Doğrudan balı bulunduğunuz kaymakamlığı ziyaret ederek başvurunuzu yapabilişiniz.

Her Aileye Maddi Yardım Başvurusu

Her aileye maddi yardım başvurusu yapılabilir. 500 TL’lik yardım belediyeler ya da kaymakamlıklar tarafından sunuluyor. Doğrudan bu yardımdan faydalanmak üzere bulunduğunuz ilin kaymakamlığına ya da belediyesine başvurmanız ve başvuru talebinizi iletmeniz gerekiyor.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu

PTT 700 TL yardım başvurusu bizzat ilgili kurumlara yapılmalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardımların kapsamı ve tutarları farklılık gösteriyor. Başvuru yapılması halinde başvurunuz değerlendirmeye alınır. Kabul edilmesi halinde ise ödemeler Ptt üzerinden yapılır. Başvurabilecek kişiler ise şu şekildedir;

  • Eşi vefat edenler
  • Muhtaç asker aileleri
  • Öksüz ve yetimler
  • Doğum yapan kadınlar

Öğrenci Maddi Yardım Başvurusu

Devlet tarafından yapılan öğrenci maddi yardım başvurusu için e-devlet kanalını kullanabilirsiniz. İlgili öğrenci yardımları Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanıyor. Başvuru için e-devlet hesabınıza giriş yapıp eğitim öğretim yardım talebi sayfasına ulaşarak başvuruda bulunabilirsiniz.