Sicim Ne Demek –  Sicim Cümle İçinde Kullanımı

Sicim ne demek sorusuna kelime anlamı olarak kenevir veya keten gibi bitki liflerinden yapılan ince ip şeklinde yanıt verilir. Sicim güçlü bir yapıdadır ve inceliğine rağmen kopma direnci yüksektir. Bu bakımdan bir şeyleri bağlamak, sarmak veya tutturmak amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda sicim fizikte de karşılığı olan bir sözcüktür. Sicim görüntüsü itibariyle ince iplik olduğundan, fizikte sicim teorisi olarak bilinen durum atomaltı parçacıkların temelde tek boyutlu ve ipliksi varlıklar olduğuna dayanır.

Böylece belirli bir biçimde titreşme yaşayan ipliksi parçacıkların yük ve kütle gibi özelliklere sahip olan parçacıklıklar gibi davranacağını anlatır. Özellikle fizikte yakın dönemde en çok üzerinde durulan konular arasında yer alır.

Sicim ne demek -  sicim cümle i̇çinde kullanımı
Sicim sicim yağmak ne demek

Sicim Sicim Yağmak Ne Demek?

Sicim sicim yağmak ne demek sorusuna ince şekilde yağan yağmur şeklinde yanıt verilir. Sicim yapısı itibariyle ince iptir. Yağmur ise çok farklı şekillerde görülebilir. En sık görüleni damla formunda olandır ancak bazen ince ve uzun yapıda yağabilir. Bu durumda ise ince yağan yağmur sicim gibi yağmur şeklinde adlandırılır. Ayrıca aralıksız yağan yağmurlar genelde bu şekilde görüldüğünden aralıksız fakat yavaş şekilde yağan yağmur için de sicim ifadesi kullanılmaktadır.

 Sicim Cümle İçinde Kullanımı

Sicim cümle içinde kullanımı ifadenin daha net anlaşılmasını sağlayacaktır;

  • Topladığımız çuvalların ağzını sicimle bağladık. (Gerçek anlam)
  • Dışarıda sicim sicim yağmur yağıyordu. (İnce ve uzun yağan yağmur için mecaz anlam.)
  • En dayanıklı sicimi kullanmamıza rağmen ip koptu. (Gerçek anlam)
  • Sicim gibi sabahtan beri aralıksız yağmur yağdı. (Mecaz anlam)
Sicim ne demek -  sicim cümle i̇çinde kullanımı
Sicim gibi ne demek

Sicim Gibi Ne Demek?

Sicim gibi ne demek sorusu bir ip görünümünde olan ve ince yapıdaki şeylere yöneliktir. Sicim gerçek anlamıyla ince ip demektir. Sicim gibi ifadesi ise bir deyim olup ince ve uzun olan belirli şeyler için kullanılır. Ancak bu anlamına rağmen her ince veya uzun şey için sicim ifadesi kullanılmaz. Bunun yerine genelde yağmuru ifade etmek için sicim gibi sözcüğü kullanılmaktadır. Ayrıca fizikte de genel kabul görmüşlük sonucunda atomaltı parçacıkları anlatmak için sicim gibi ifadesi kullanılmaktadır.

Yeto Ne Demek – Sosyal Medya Anlamları

Felfena Ne Demek – Felfena Olmak

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr