Sinkaflı Küfür Ne Demek? Sinkaf Cümle Örnekleri

Sinkaflı küfür ne demek, ağır hakaret içeren küfür anlamına gelir. Sinkaflı küfürler aslında daha önce edilmiş olan bir küfrün başka biri tarafından anlatılırken tekrar dile getirilmek istenmemesi ile birlikte kullanımı başlanan bir kelimedir.

Bir kişi başka biri hakkında kendisine sinkaflı küfrettiğini söylüyorsa bu o kişinin ağır ve terbiyesiz sözcükler içeren küfürler ettiği anlamına gelir. Günümüzde pek yaygın kullanılmasa da eskiden küfrün yaygınlaştırılmaması için sürekli kullanılan bir kelimeydi. Sinkaf kelimesi ve sinkaflı küfür örnekleri hakkında daha fazlası için okumaya devam edebilirsiniz. 

Verify Ne Demek

Sinkaf Nereden Gelir?

Sinkaf kelimesi Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinden bu yana kullanılan bir kelimedir. Türkçede kullanılırken aslında birine ağır küfretmek için de kullanılır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse birinin ettiği küfürlere karşılık verilmek istenirken küfrün tekrarlanmaması isteği ile birlikte sinkaflı küfürler kullanımı ortaya çıkar.

Kelimenin kullanılmasının ana amacı söylenen küfrün tekrarlanmaması isteğidir. Küfürler insanlar tarafından edildiğinde karşı tarafı utanç içinde bırakabilir. Karşı tarafından edilen küfrü tekrarlamak istememesi ile birlikte başvurduğu bir kelime sinkaf olarak bilinir. 

Sinkaf Cümle İçinde Kullanımı

Sinkaf kelimesinin cümle içinde kullanımı aslında oldukça kibardır. Küfredilecek olan kelimenin yerine sinkaf kelimesi eklenir Sinkaf kelimesinin cümle içinde kullanımına bir örnek vermek gerekirse;

“Bu adam annemi sinkaf etmek istediğini söyledi.” İyi bir örnek olabilir. Burada sinkaf yerine ağır küfürler edildiği ifade edilmektedir. Sinkaf kelimesinin kullanılması aslında ağır küfrün anlatılması için kişinin ağzına o küfrü almak istememesidir.

Sinkaf Ne Demek Hukuk

Sinkaf kelime anlamı ile aslında ağır küfredildiğin ifade etmek için kullanılır. Hukuk bağlamında günümüzde mahkemelerde kendisine küfredildiğini anlatmak isteyen kişiler tarafından da sıkça kullanılır.

Osmanlı zamanında insanlar kendilerine edilen ağır küfürleri başkalarına anlatırken sinkaf kelimesini kullanırdı. Bu da küfrün tekrar kullanılmaması ve yaygınlaştırılmaması için gerçekleştirilen bir uygulamaydı. Ancak günümüzde sadece hukuk alanında hakimlere karşı saygı nedeni ile küfrün tekrarlanamaması sonucu kullanılan bir kelime haline dönüşmüştür.

Sinkaf Ne Demek Hukuk

Seni Sinkaf Ederim!

“Seni sinkaf ederim.” Kullanımı aslında kişinin kendisine edilen ağır bir küfür varsa bunu anlatmak için kullandığı bir sözcüktür. Sinkaf kelimesi karşı taraf tarafından kullanılan ağır küfrün yerine kullanılır. Böylece küfrün yaygınlaştırılması ve tekrarlanması engellenerek küfredildiği anlatılabilmektedir.

Sinkaf etmek tabiri genellikle mahkeme salonlarında tarafların kendilerini anlatırken küfrü mahkeme salonunda tekrarlamak istememeleri ile birlikte kullanılan bir sözcüktür. Osmanlı döneminde çok daha fazla kullanılırdı. Eskiden günlük hayatta kullanılan bu kelimenin artık günlük hayatta pek kullanılmadığı bilinmektedir. 

Sinkaflı Küfür Örnekleri

Sinkaflı küfür örnekleri aslında küfür yerine sinkaf kelimesinin kullanılması ile ortaya çıkar. Yazımızda yer vermek istemediğimiz türden ağır küfürler yerine sinkaf kelimesi konularak edilir. Kullanım yönünden en sık şekilde kullanımlarına ve karşınıza çıkabilecek sinkaflı küfür cümlelerine dair birkaç örneği aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • “Avukat hanım dava ettiğim adam kardeşimi sinkaf etmek istediğini söyledi.”
  • Hakim: “tartışma sırasında karşı tarafa sinkaflı küfür etmişsin.”
  • “sinkaflı küfürler ile beni tahrik etti.”
  • “Seni sinkaf ederim dedi.”
  • “Annemi sinkaf ettiğini söyleyerek beni tahrik etti.”

Yukarıda yer alan örnekleri çoğaltmak mümkündür. Sinkaf kelimesi aslında küfür anlamına gelmektedir. Küfür kullanımının daha kibar ve toplum içinde yaygınlaşmaması amacı ile ifade ediliş şeklidir.

İpotek Fek Ne Demek

Allow Ne Demek

İzole Ne Demek

Ayin Ne Demek

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu