Sisam Adasına Nasıl Gidilir – Vize Gerekli Mi

Sisam adasına nasıl gidilir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Yunan adalarından biri olan Sisam adası hakkında tüm gerçekler…

Osmanlıdan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ilk adalardan biri Sisam adası olarak biliniyor. Ülkemize en yakın adalardan biri olan Sisam adası şuan Yunanistan ülkesine bağlıdır. Sisam adası Ege denizinin doğu bölgesinde yer alır. Peki Sisam adasına nasıl gidebilirsiniz? Sisam adasına gitmek için uçak ya da feribot tercih edebilirsiniz. İzmir Sığacık ilçesi ya da Kuşadası limanı üzerinden direk geçiş sağlayabilirsiniz. Dilerseniz uçakla da yolculuk yapabilirsiniz. Uçakla yolculuk yapmak için alttaki adımları takip edin.

  • Uçak seferlerinde direk olarak Sisam’a gidiş yoktur.
  • Bunun için ilk olarak Atina’ya gitmeniz gerekir.
  • Atina’ya gittikten sonra Samos için tekrar uçağa binmelisiniz.
  • Samos Havalimanından indikten sonra Samos şehrine özel araç ya da taksi ile geçiş yapabilirsiniz.
  • Havalimanından şehir için toplu ulaşım araçları bulamazsınız.

Sisam Adası’na Nasıl Gidilir Pasaport

Sisam adası'na nasıl gidilir pasaport

Samos yani Sisam adasına gitmeniz için yeşil ve gri pasaporta sahip olmanız gerekir. Bu pasaporta sahip kişiler vize almadan direk Sisam adasını gezebilirler. Ancak bordo pasaporta sahipseniz vizesiz geçiş yapamazsınız. Bir gün gezmek için gitmeyi düşünüyorsanız bile Schengen vizenizin olması gerekir. Yunanistan’da uygulanan vize uygulaması Sisam adası için de geçerli olup, vizesiz kişilerin geçişine izin verilmez.

Günü birlik ya da bir haftalık tatil için yaz aylarında Sisam adasını tercih ediyorsanız kapı vizesi alabilirsiniz. Bu sayede tek bir kere giriş ve çıkış için vize almış olursunuz. Kapı vizesi için vize başvuru merkezlerine gitmeniz yeterli olacaktır. Gerekli belge ve kapı vizesi ücretini öderseniz kolayca Sisam adasına geçebilirsiniz. Kapı vizesi için 2023 yılında 80 ile 120 Euro arasındadır.

Samos Adası’na Arabayla Nasıl Gidilir

Sisam adasına nasıl gidilir - vize gerekli mi

Samos adası içinde gezmek için arabaya ihtiyacınız olabilir. Toplu ulaşımının olmamasından dolayı araç kiralamak ya da özel araçla gezmek zorundasınız. Bu yüzden aracı ile gitmek isteyen kişiler araçlı feribotun olup olmadığını araştırmaya başladı. Araçlı feribot seferleri maalesef düzenlenmiyor. Eğer aracınızla gitmek istiyorsanız Çeşmede yer alan Sakız adasında yer alan Hellenic Seaways gemi firması sayesinde aracınızla birlikte Yunan adasına geçiş sağlayabilirsiniz. Ancak araçla geçiş yapmak diğer ulaşıma göre pahalı olacağını unutmayın.

Kuşadasından Sisam Adası’na Nasıl Gidilir

Sisam adasına feribot ya da uçak sayesinde geçiş yapabilirsiniz. Sisam adasına gitmek için uçak yerine genellikle feribot tercih ediliyor. Uçak için ilk Yunanistan’a ardından Sisam adası için tekrar uçağa binmeniz gerekir. Ancak Kuşadasından kalkan feribot sayesinde direk Sisam adasına geçiş yapabilirsiniz. Kuşadası limanında bulunan feribotlara bilet alarak 75 dakika içerisinde Sisam adasında olabilirsiniz. Genellikle feribot biletleri 600 TL ile 700 TL arasındadır.

Sisam adası hakkında düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi lütfen bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥