Sultan Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Sultan papağanı cinsiyeti nasıl anlaşılır, erkek ya da dişi özellikleri nelerdir? Bu ve benzeri sorular sultan papağan beslemek isteyen tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor.  Genel olarak cinsiyetini anlamak için papağanın tüylerine bakmanız gerekir. Özelliklerine göre cinsiyetlerin şu şekilde ayırt edebilirsiniz;

  • Sultan papağanın dişi ya da erkek olduğunu ancak tüylerine bakarak anlayabilirsiniz.
  • Hem erkek hem de dişi cinslerin kulak kısımlarında turuncu renkte tüyler bulunuyor.
  • Erkek cinsin göz çevresi genel olarak sarı renk oluyor.
  • Erkeklerin tüyleri dişiye kıyasla daha uzun ve parlak bir renge sahiptir.

Bu ayrıntılara bakarak Sultan Papağanın dişi mi erkek mi olduğunu kolayca anlamanız mümkündür. Eğer satın alıyorsanız ya da sahipleniyorsanız da aldığınız yerden cinsiyetine dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erkek Sultan Papağanı Nasıl Anlaşılır?

Erkek sultan papağanı nasıl anlaşılır

Erkek sultan papağanı nasıl anlaşılır sorusu merakla araştırılıyor. Sultan papağan aldıysanız ve erkek olup olmadığını anlamak istiyorsanız tüy yapısına bakmanız gerekiyor. Eğer tüyleri uzun ve parlaksa, göz çevresi de ağırlıklı olarak sarı renkse bu detaylar papağanın erkek olduğunu gösterir.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Kanat Altı

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı kanat altı

Sultan papağanı cinsiyet ayrımı kanat altı kısmından ziyade genel tüy yapısı ve renginden anlaşılıyor. Yavru sultan papağanlarda henüz tüylerin gelişimi tamamlanmadığı için cinsiyetini anlamak güç olabilir. Ortalama 20 yıl kadar yaşayan ve 100 gram ağırlığından olan sultan papağanların erkek cinsinin göz çevresi sarı olur. Tüyleri de dişi cinsine kıyasla çok daha uzun ve parlak bir görünüme sahip olur.

Erkek Sultan Papağanı Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Erkek sultan papağanı çiftleşme i̇steği nasıl anlaşılır

Erkek sultan papağanı çiftleşme isteği Nasıl anlaşılır sorusu merak ediliyor. Sultan papağanınız varsa çiftleşme isteğini şu davranışlarına dikkat ederek anlayabilirsiniz;

  • Sultan papağan cinslerinde 1 yaşını doldurunca çiftleşme isteği başlar.
  • Çiftleşme istekleri olduğu zaman başlarını aşağıya doğru eğip kuyruklarını da havaya kaldırırlar.

Çömelme pozisyonuna geçiyorsa ve kafesinin altında kızgınlık yumurtası adı verilen boş yumurtalar görüyorsanız bu da onların çiftleşme isteğini gösterir.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanı cinsiyet ayrımı

Pearl Sultan Papağanı cinsiyet ayrımı tüy değişim süreci tamamlandıktan sonra kolayca anlaşılabilir. Yavruluk döneminden çıkıp tüy gelişimini tamamlayan Pearl sultan papağanlarının erkek olanında yeni tüy gelişimi desensiz olarak gelişir. Desensiz yeni tüyler çıkmaya başladıysa Pearl papağanınızın erkek cinsiyetine sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Grey sultan papağanı cinsiyet ayrımı

Grey sultan papağanı cinsiyet ayrımı yapmak için mutasyon sürecini takip etmeniz yeterli olacaktır. Papağanınızın tüy mutasyonu tamamlanıp yavruluk döneminden çıkışında erkek olanının yüzü sararmaya başlarken kanat altı kısmında yer alan benekler ise dökülmeye başlar. Dişi olanlarında ise surat aynı şekilde kalır ve kanat altı benekleri de olduğu gibi kalmaya devam eder.

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

White face sultan papağanı cinsiyet ayrımı

White face sultan papağanı cinsiyet ayrımı adından da anlaşılacağı üzere beyaz yüzlerinden anlaşılıyor. Bu türün erkek olanlarından yüz yavruluk döneminden sonra tamamen beyaz renge döner. Dişi olanlarının yüz bölgesi ise daha çok gri renkle kalmaya devam eder. Ayrıca white face sultan papağanı fiyatı da diğer türlerine kıyasla biraz daha pahalıdır.

Sultan papağanı ele gelir mi?

Sultan papağanların çağırınca ele gelmesi verdiğiniz eğitime bağlıdır. Eğer sahibine karşı güven duygusu besliyorsa ve eğitim verilmişse kısa sürede çağrılınca ele gelecektir.

Sultan papağanı neden sinirli olur?

Sultan papağanlarında genelde yem değişikliği yaptığınız zaman ya da korkutucu bir olay yaşadıkları zaman sinirli ve gergin olma hali görülür.

Muhabbet Kuşu Fiyatları – Çeşitli Cinsler ve İsimleri

Muhabbet Kuşu Ne Yer

Cennet Papağanı Konuşur Mu

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥