Süt Parası Ne Kadar 2022

Süt parası ne kadar 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile Gov. Tr süt parası başvurusu işte detaylar.

Süt parası ne kadar 2022, Ülkemizde devlet 2015 yılından sonra doğum yapan annelere maddi destek olmaktadır. Süt parasına emzirme ödeneği de denir iki kavram da doğrudur. Çalışan anneler ya da çalışmıyorsa bile anne, eşi sigortalı ise süt parası almaktadırlar. Bir defaya mahsus alabilirsiniz. PTT şubesine yatmaktadır süt yardımları. PTT şubelerine giderek paranızı alabilirsiniz. 4A ve 4b sigortalarına bağlı ya da kendi adına hesap açarak aylık alan anneler süt parasından yararlanır. SSK ile ilgili bir bağlantınız yoksa izin ve eşinizin maalesef yardımdan yararlanamazsınız.

  • 2022 yılı itibari ile süt parası 316 TL olmuştur. Geçen seneler 232 TL olan süt parası 2022 yılı itibari ile 84 TL artmıştır.

4A ve 4B sigortalı çalışanların doğum geçekleşmeden önce bir yıl içerisinde 120 gün sigorta priminin yatmış olması ve sigorta prim borcunun bulunmaması gerekir.

Aile Gov. TR Süt Parası Başvurusu

Aile Gov. TR süt parası başvurusu, 4A veya 4B sigortasına sahip anneler veya babalar bir defaya mahsus olmak şartıyla sütparası alabilirler. Türkiye vatandaşı olan tüm annelere bu imkân sağlanmaktadır. 5 yaşını çocuğunuz tamamlamadıysa süt parası alabilirsiniz. Süt parasını sadece annelerin kendisi yapabilir, babalar gidip bu parayı çekemezler. Önceden Süt parası müracaat dilekçesi, doğum raporu ve kimlik beleşi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekirdi.

  • 2022 yılında ise www.turkiye.gov.tr linkine tıklayarak sisteme giriniz. Sistemde görülen emzirme ödeneği raporuyla otomatik paraları ödenmektedir. Para yatırma işlemleri her ayın 8 veya 14 gün arasında gerçekleşmektedir.
Aile Gov. TR Süt Parası Başvurusu
Aile Gov. TR Süt Parası Başvurusu

2022 Doğum Yardım Parası Ne Kadar

2022 doğum yardım parası ne kadar, doğum yapan kadınlara izin süreçlerinde iş görmemezlik ödenekleri yatmaktadır. Kadınlar doğum yaptıktan sonra 112 gün izin veriliyor. Bu izin süreleri hesaplanarak para ödemesi yapılıyor. Yeni yılla beraber asgari ücret de yarı yarıya artmış olmaktadır. Tek bir şart bulunmaktadır çalışan annenin 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Doğum izni başlamadan işten çıkanlar bu ödeneği alamaz. Çalışan kadın bu 112 gün boyunca çalışmamalıdır.

  • Doğum yardımı ise günlük brüt ücreti ve bunun üçte ikisini anneye ödemektedir. Mesela anne 2022 yılında brüt maaşı 6.000 TL olan kadına 15.000 bin TL ödemektedir.

6 Ay Süt Parası Nasıl Alınır

6 Ay süt parası nasıl alınır, Devlet tarafından karşılanan süt paraları bir defaya mahsus verilmektedir. Fakat Kocaeli belediyesi sosyal destek yardımı ile 41 kart ile süt parası ödemesi yapmaktadır. Tek şart Kocaeli sınırları içinde oturmanız gerekir. 12 litreye kadar süt alma ödeneği karşılamaktadır.

  • Anne ayda 12 litre süt alabilmektedir. 3 ay doğumdan önce, 3 ay doğumdan sonra olmak üzere 6 ay boyunca süt parası karşılanır. Aile Sağlık Merkezlerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Babalık Parası Ne Kadar

Babalık parası ne kadar, gerçek olarak babalık parası diye bir para yoktur. Doğumdan sonra eşlere süt parası ödeneği yapılır. Süt parası anne sigortalı bir çalışan değilse bu sefer babaya bakılır eğer baba 4A veya 4B sigortaya bağlı ise bu süt parası yatırılır. Buna ise babalık parası denmektedir. 2022 yılı itibari ile 316 TL olmaktadır. Bu para PTT şubelerine yatmaktadır. Eskiden olduğu dilekçe vermenize gerek yoktur. 2015 yılından sonra gerçekleşen doğumlar kabul edilmektedir. 

Unutulan Rapor Parası Nasıl Alınır

Dul ve Yetimlere Faizsiz Kredi

Gebelik Hesaplama

Cinsiyet Hesaplama Otomatik

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir Yorum

  1. Bence zamlı fiyatı bile aşırı düşük süt parasının. Ekonomik olarak her şey deli gibi zamlanmışken 84 lira artması hayliyle üzücü bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu