Talebe Eş Anlamlısı – Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Talebe eş anlamlısı öğrencidir. Arapça kökenli bir sözcük olan talebe kelime anlamı olarak “talep eden” anlamına gelmektedir. Buradaki talep bilgiyi isteyen anlamındadır. Öğrenci ise Türkçe kökenli olup eş anlamlı olarak kullanılır. Öğrenci sözcüğü yakın zamanda Türkçe’ye kazandırılmış bir sözcük olmasına rağmen “talebe” sözcüğünün yerine geçmiş ve daha yaygın kullanıma ulaşmıştır.

Talebe Ne Demek?

Talebe ne demek sorusuna bilgiyi “talep eden, isteyen, öğrenen” anlamında yanıt verilmektedir. Öğrenci sözcüğünün eş anlamlısı olan talebe sözcüğü, bir şeyi öğrenmek isteyen ve bunun için de çaba gösteren anlamları taşır. Öğrencilik çok eski zamanlardan beri önemli kavramlardan birisi olmuştur. Herhangi bir konuda yeni bilgiler öğrenen ve bu şekilde de kendisini geliştiren kişiler talebe – öğrenci olarak adlandırılır. Genel olarak askeri ve dini anlamda tarihin ilk dönemlerinde öğrenciler sayıca fazla olmuştur çünkü bu iki kavram topluluklar açısından devamlılık gerektiren alanlar olarak görülmüştür.

Bunun sonucunda da talebe – öğrenci sayısı artmıştır. Zamanla ise toplumsal işlerin devamlılığı için başka alanlarda da nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulmuş ve bunun sonucunda okul, üniversite ve meslek kursları gibi alanlar açılmıştır. Buralara gidenler de yeni bilgiler öğrendikleri için talebe – öğrenci olarak adlandırılmıştır.

Talebe ve öğrenci tamamen birbirinin anlamını karşılar ve her durumda kullanılabilir. Ancak talebe sözcüğünün giderek günlük yaşamda az kullanılması sonucunda bu sözcük artık “arkaik” olarak kabul görmüştür.

Talebe eş anlamlısı - zıt anlamlısı - cümle örnekleri
Talebe eş anlamlısı cümle örnekleri

Talebe Eş Anlamlısı Cümle Örnekleri

Talebe eş anlamlısı cümle örnekleri şu şekilde;

  • Talebelik / öğrencilik yıllarım hayatımın en güzel dönemiydi.
  • Yeni talebe / öğrenci olana hediye vermek gerekir.
  • Zil çalınca talebeler / öğrenciler sınıflarına doğru koştular.
  • Öğretmen sınıfa girince tüm öğrenciler / talebeler kendisine güler yüz gösterdiler.
  • Öğrenci – talebe olmak gerçekten günümüzde çok zor.

Terim veya özel isim haline gelmiş durumlarda ise eş anlamlılar birbirlerinin yerine kullanılmaz. Örneğin;

  • Öğrenci Yurdu –> Talebe Yurdu şeklinde kullanılmaz.

Talebe Zıt Anlamlısı

Talebe zıt anlamlısı bulunmamaktadır. Talebe veya öğrenci eğitim gören demektir. Talebe – öğrenci olmayana olumsuzluk eki ile karşılık verilir; “öğrenci değilim,” gibi.

İlavenin Eş Anlamlısı – Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Tümce Eş Anlamlısı – Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Seyrek Eş Anlamlısı – Seyrek Zıt Anlamlısı – Cümle Örnekleri

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥