Öğrenciye yardım parası 2023 yılında da hem ulaşım hem de okul giderlerine yönelik olarak farklı şekillerde veriliyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik yapılan yardım uygulamalarının yanı sıra öğrenciler için ulaşım desteği de sunuluyor.

Öğrenciye Ulaşım desteği 2022 yılı için 2.000 TL, 2023 yılı için ise 3.000 TL olarak ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere 2’şer parça halinde verilecek. Bunun için öğrencilerin ya da velilerin doğrudan e-devlet ile yardım başvurusu yapması gerekiyor.

Öğrencilere para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Öğrencilere para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Öğrencilere Para yardımı başvurusu doğrudan e-devlet üzerinden yapılıyor. Yardım için SED, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı y ada Kaymakamlıklardan yapılan çeşitli yardım seçenekleri bulunuyor. Yardım olanaklarından faydalanmak isteyen öğrenciler ve velileri tüm yardım seçenekleri için başvuruda bulunabilir.

Eğitim Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma Vakfı şartlı eğitim yardımı da yapabileceğiniz yardım başvuruları arasında yer alıyor. Bu yardım ile öksüz ve yetim olan çocuklar için 150 TL şartlı yardım desteği sağlanıyor. Öte yandan ailesinin maddi durumu yetersiz olan çocuklar için de 50 TL ile 75 TL arasında aylık yardım yapılıyor.

Şartlı yardımlardan faydalanmak için e-devlet üzerinden Sosyal Yardımlaşma Vakfı şartlı eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

SED Yardımı

SED yardımı her yıl Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından okuyan çocuğu olan ailelere veriliyor. Yardımın amacı okuyan çocukların eğitimlerine destek olmaktır. Verilen toplam yardım tutarı ise 1.259 TL’dir. Yardım hakkında detaylı bilgi için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

SED Yardımları öğrencilere aylık ya da iki aylık olarak sunuluyor. Yıllık toplam 1.259 TL yardım öğrenci başına yapıldığı da biliniyor. İhtiyaç sahibi öğrencilerin yapılan yardımları alabilmesi için PTT şubelerine giderek kimlik bilgilerini paylaşmaları yeterlidir. Akabinde adlarına yatırılan yardım tutarını çekebilirler. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim yardımı ile ilköğretimden ortaöğretime kadar okuyan çocuklara aylık eğitim yardımı yapılıyor. Eğitim yardımı tutarları ise öğrencinin cinsiyetine ve eğitim durumuna göre değişiyor. Güncel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şartlı eğitim yardımı aylık ödemeleri;

  • Ortaöğretim öğrencisi olan erkek çocukları için; 55 TL
  • Ortaöğretim öğrencisi olan kız çocukları için; 75 TL
  • İlköğretim öğrencisi olan erkek çocukları için; 45 TL
  • İlköğretim öğrencisi olan kız çocukları için; 50 TL.

Öğrencilere para yardımı var mı?

Evet. İhtiyaç sahibi olan öğrenciler için devlet tarafından ve özel kurumlar tarafından çeşitli yardımlar yapılıyor. Güncel yardımlar arasında SED yardımları da bulunuyor.

Sosyal Yardım öğrenci parası ne kadar 2023?

Sosyal yardım kapsamında öğrenciler her yıl okul açılırken kırtasiye yardımı yapılıyor. 2023 yılında kırtasiye yardımı 1.300 TL olarak ihtiyaç sahibi ailelere iletildi. Bunun dışında SED yardımları ile  aylık öğrencilerin eğitimine destek sağlanıyor.

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak

Çalışan Çalışmayan Herkese Yardım PTT’den.

SYDV Ulaşım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Comments are closed.