Talkback kapatma kısayolu ve Talkback nedir nasıl kapatılır, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Android TalkBack kapatma ve Xiaomi Talkback kapatma işlemini birlikte inceleyelim.

Talkback kapatma kısayolu, sorusu sıklıkla merak ediliyor. Android cihaz seçenekleri için kapatma işlemleri Google asistan ya da cihaz ayarları ile yapılır. Nitekim sıklıkla cihaz ayarları üzerinden işlem yapılıyor. Cihaz Ayarları ile Talkback Kapatma İşlemi:

 • Telefonunuzun ayarlar kısmını açın.
 • Ardından ise erişilebilirlik   seçeneğine dokunun.
 • Sonraki adımda TalkBack’i açın.
 • Bu adımdan sonra kapat seçeneğine dokunarak tamamı seçin.

Talkback Nedir Nasıl Kapatılır

Talkback nedir nasıl kapatılır, en yalın tanımıyla görme engelli bireyler için Android cihazlara yüklenen bir uygulamadır. Bu uygulama Android telefonlarda direk yüklü olarak yer alıyor. Görme engelli kullanıcılara sözlü geri bildirim yaparak büyük oranda kullanım kolaylığı sağlıyor. Telefonu aldıktan sonra bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için cihazın ayarlar kısmında giriş yapın. Ardından ise erişilebilirlik   adımına dokunarak Talkback uygulamasını aktifleştirin.

Talkback Nasıl Kullanılır

Talkback nasıl kullanılır sorusu da oldukça sık merak ediliyor. Öncelikle bu uygulama Android cihazlarda yüklü bulunuyor. Kullanmak istiyorsanız direk cihazınızın ayarlar kısmından öncelikle uygulamayı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Kısaca etkinleştirme ve kullanım detayları şu şekildedir;

 • Cihazınızdan Ayarlar- Erişilebilirlik- Talkback- Etkinleştirmek adımlarını takip edin.
 • Etkinleştirme adımından sonra ise parmağınız ile yaptığınız tüm işlemler size sesli komut verir. Burada cihazın sesini açmayı unutmayın.
 • Telefon ekranınızda yer alan simgelerin ve diğer seçeneklerin ne anlama geldiğini duymak için tek parmağınız ile ekranınızı keşfedin.
 • Bu simge ve düğmeleri bulunda menileri ya da daha fazlasını açmak istiyorsanız iki parmağınızı kullanarak ekranları kaydırabilir ve diğer listelere ulaşabilirsiniz.
 • Tüm bu adımları yaparken telefonunuz sizi sesli bir şekilde uyarır. İşlemlerinize ses komutları ile devam etmenize yardımcı olur.

Kısacası uygulamanın aktif olmasından sonraki adımlar tamamen eseli komutlar ile devam eder. Böylece telefonda hangi işlemi yaptığınızı göremeseniz de uyarıları ve ese komutlarını takip ederek istediğiniz işlemleri yapmanıza yardımcı olur.

Talkback Kapatma Redmi

Talkback Kapatma Redmi

Redmi TalkBack kapatma işlemleri de sıklıkla merak ediliyor. Android telefon modellerinde en sık tercih edilen marka Xiaomi  Redmi olarak dikkat çekiyor. Redmi cihazların tümünde Talkback uygulaması yer alıyor. Uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcıların etkinleştirmesi gerekiyor. Redmi model telefonlarda bu uygulamayı etkinleştirmek daha sonra ise kapatmak istiyorsanız için şu adımları takip etmeniz gerekiyor;

 • Redmi cihazınızın ayarlar sayfasını açın.
 • Ayarlar sayfasının arama çubuğuna TalkBack yazın.
 • Ekranda çıkan TalkBack alanına dokunun.
 • Ardından erişilebilirlik seçeneğinin yanında yer alan simgeye dokunarak kapatabilirsiniz.

Bu adımda erişilebilirliğin yanındaki simgeye iki üç kez dokunmanız gerekir. Bu esnada sesli komut veren telefonunuzda titreşim de yer aldığı için birkaç kez dokunmadan uygulama devre dışı kalmaz.

Talkback Kapatma Tuşlarla

TalkBack kapatma tuşlarla seçeneği bulunmuyor. Tüm Android telefonlarda yer alan bu uygulamayı ayarlar kısmından kapatabilirsiniz. Sadece uygulama içerisinde olan ses özelliğini yan ses tuşları ile kapatmanız mümkündür. Uygulamayı kapatmadan sadece sesli komutu kapatmak istiyorsanız telefonunuzun ses tuşlarına basarak sesi kapatabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Oppo TalkBack Kapatma

Oppo TalkBack kapatma işlemi nasıl ve nereden yapılır gibi sorulara sıkça yanıt aranıyor. Oppo markalı Android telefonların tamamında TalkBack uygulaması hazır bulunuyor. Uygulamayı aktif kullanmak için ayarlar kısmından etkinleştirmeniz gerekiyor. Etkinleştirdikten sonra uygulamayı yine devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamayı kapatmak için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır;

 • Telefonunuzun ayarlar kısmını açın.
 • Ardından erişilebilirlik adımından TalkBack seçeneğine dokunun.
 • Son adımda kullan seçeneğine dokunarak uygulamayı kapatabilirsiniz.

Samsung TalkBack Kapatma Kısa Yolu

Samsung TalkBack Kapatma Kısa Yolu

Samsung TalkBack kapatma kısa yolu var mı, varsa nasıl yapılır gibi sorular kullanıcılar tarafından sıkça merak ediliyor. Samsung marka android telefonların tamamında TalkBack uygulaması yer alıyor. Uygulama cihazın kendi özellikleri dahilindedir. Normal şartlarda her cihazda olduğu gibi Samsung telefonlarda da direk ayarlar ve erişilebilirlik kısmından uygulamayı açıp kapatabilirsiniz. Ancak daha kısa şekilde kapatmak istiyorsanız da şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Telefonunuzun yan tarafında yer alan ses seviyesi tuşlarının yerine bakın.
 • Ardından ise bu ses azaltma ve yükseltme tuşlarına aynı anda 3 saniye boyunca basılı tutun.
 • Böylece TalkBack’i açma ya da kapatma işlemini kısa yoldan yapmış olursunuz. 

Huawei Talkback Kapatma

Huawei Talkback kapatma, Huawei markalı telefon modelleri için sıkça araştırılıyor. Eğer elinizdeki mobil cihaz Huawei marka ise ve TalkBack uygulamasını kapatmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır;

 • Menü kısmında ayarlar yazın.
 • Ayarlar sayfası açılında üstte yer alan arama çubuğuna TalkBack yazarak uygulamayı cihazda aratın.
 • Ekranda arama sonucunda çıkan TalkBack yazısına iki kez dokunun.
 • Ardından TalkBack yazısının yanında açık yazan kısma dokunun.
 • İki kez bu alana dokunduktan sonra ekranın sol kısmında açma-kapama ikonu göreceksiniz. Buna dokunarak uygulamayı devre dışı bırakıp kapatabilirsiniz.

Çeşitli Android telefon markalarında TalkBack uygulamasının nasıl açılıp kapandığına dair bilgileri sunduk. Eksik gördüğünüz ya da merak ettiğiniz farklı noktalar varsa bunları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. Talckbakc özelliğini yanlışlıkla açtım geri kapatamadım sonra. Aşırı gereksiz bir türlü kapatamadım neden kapatamıyorummm

 2. TalkBack, Android cihazlarda görme engelli kullanıcılar için bir erişilebilirlik özelliğidir. Bu özellik, cihazın ekrandaki öğeleri ve eylemleri sesli olarak bildirir. TalkBack’i kapatmak için birkaç yol vardır.

  Ses seviyesi tuşlarını kullanarak:

  Cihazınızın yanındaki ses seviyesi tuşlarının yerini belirleyin.
  İki ses seviyesi tuşunu birden 3 saniye basılı tutun.
  TalkBack’i kapatmak istediğinizi onaylamak için iki ses seviyesi tuşuna tekrar 3 saniye basın.

  Klavye kısayolunu kullanarak:

  Cihazınızın klavyesini açın.
  Alt + o tuşlarına basın.

  Ayarlar menüsünü kullanarak:

  Ayarlar uygulamasını açın.
  Erişilebilirlik > TalkBack’e gidin.
  TalkBack’i kapatmak için TalkBack anahtarını kapatın.

Leave A Reply