Telefonumda Casus Program Olduğunu Nasıl Anlarım

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım sorusu sık bir şekilde merak ediliyor. Casus programların telefonunuzda olup olmadığını basit yöntemlerle anlamanız mümkündür. Bu yöntemlere geçmeden evvel kısaca casus programların çalışma mantığı ve amacını açıklayalım. Casus yazılımlar telefonunuzdaki bilgileri almayı hedefler.

Resimler, videolar, rehberiniz ve özel diğer tüm kişisel bilgileriniz bu casus programları ile çalışabilir. Öte yandan sesiniz dinlenebilir ve mesajlaşmalarınız da okunabilir. Android ya da IOS işletim sistemleri tüm akıllı telefonlara bu casus programlar kurulabiliyor. Telefonunuzda şu belirtiler varsa casus program olma ihtimali çok yüksektir;

 • Telefonunuzun pil kullanım ömrü bir anda kısalır ve şarjınız eskisinden çok daha hızlı tükenir.
 • Telefon görüşmeleriniz sırasında arkadan garip anlaşılmayan sesler gelmeye başlar.
 • Telefonununuz bir anda kendiliğinden kapanıp açılmaya başlayabilir.
 • Mobil internet kullanımınızın normalinden daha fazla olabilir.
 • Gereksiz ve durduk yere bildirim sesleri gelmeye başlar.
 • Telefonun kapanma ve açılma süresi uzar.
 • Telefonunuzu kullanmadığınız halde aşırı ısındığını fark edebilirsiniz.
 • Telefonunuzun eskisinden çok daha yavaş çalışmaya başlar.

Eğer akıllı telefonunuzda bu ve benzeri belirtiler gözlemliyorsanız muhtemelen casus yazılımına maruz kalmış olabilir. Telefonunuzda casus yazılım olup olmadığından şüphe ediyorsanız çözüm olarak Antispyware ya da anti virüs uygulamalarını kullanmayı denemeniz tavsiye edilir.

Telefonda Takip Programı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Telefon Takip Ediliyor Mu, Nasıl Anlarım?

Cep telefonunuzun takip edildiğinden şüphe ediyorsanız tuş takımından *#21# kodunu girip arama yapın. Tuşlamadan kısa bir süre sonra ekrana detaylı bilgi gelecektir. Bu bilgilere bakarak mesaj ya da diğer bilgilerinizin farklı bir telefona yönlendirip yönlendirilmediğini anlayabilirsiniz.

Cep Telefonuna Dinleme Cihazı Takıldığı Nasıl Anlaşılır?

Cep telefonunuzu kullandığınız zaman, arama yaptığınızda garip bir ses ya da cızırtı duyuyorsanız casus yazılım ya da dinleme cihazı takılma olasılığı çok yüksektir.

Telefonda Casus Yazılım Temizleme

Telefonda casus yazılım temizleme adımları sıkça merak ediliyor. Casus yazılımlar başkaları tarafından telefonunuza işlenebilir. Bu yazılımların işlenmesi tüm özelinizi ihlal eder. Ayrıca telefonunuzun doğrudan yakın takibe girer. Bu gibi durumlarda öncelikle telefonunuzda casus yazılım olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Bunu anlamak için telefonunuzun çalışma durumunu analiz edin. Eskisinden daha fazla şarj ve internet harcıyorsa, garip sesler geliyorsa, durduk yere bildirim geliyorsa casus yazılımından şüphe edebilirsiniz. Alabileceğiniz bir dizi önlemler ise şu şekildedir;

 • Telefonunuzda anti virüs programları indirerek kullanabilirsiniz.
 • Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri çevirmek üzere sıfırlayabilirsiniz.
 • Antispyware gibi uygulamalar kullanarak casus yazılımların işlevini iptal edebilirsiniz.
 • Telefonunuzu açık bir şekilde sağda solda bırakmayın.
 • Tanımadığınız tamircilere telefonunuzu teslim etmeyin.
 • Telefonunuzu sürekli tuş kilitleri ile kullanmaya özen gösterin.

Bu ve benzeri yöntemleri kullanarak telefonunuzu casus yazılımlardan uzak tutabilirsiniz. Özellikle de tanımadığınız kişilere telefonunuzu teslim etmemeniz konusunda titiz davranmanız gerekiyor.

Iphone Casus Yazılım Silme

Iphone casus yazılım silme adımları mevcuttur. Iphone akıllı telefonlarından IOS işletim sistemi bulunuyor. Bu cihazlara cihaz sahibi farkında olmasan casus yazılım yüklenmiş olabilir. Nitekim cihaz sahipleri telefondaki bazı değişiklikleri analiz ederek casus yazılıp yüklü olup olmadığını kolayca anlayabilir. Verilerinizi yedekledikten sonra birkaç detaya bakarak öncelikle casus yazılım olup olmadığından emin olun. Hem casus yazılım analizi hem de yazılımı silme adımları kısaca şu şekilde yansıyor;

 • Öncelikle telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaları gözden geçirin.
 • Uygulamalar kısmına girerek işletim sisteminizle ilgili olmayan ve şüphe duyduğunuz tüm uygulamaları tamamen silin.
 • Eğer uygulamaları silmeye çalışırken silinmeyenler varsa bu durum telefonunuzda casus yazılım olduğunu ifade eder.
 • Antivirüs programı indirip cihazınızı program üzerinden temizleyin.
 • Eğer bu yöntemle de olmuyorsa cihazınızdaki önemli bilgileri yedekleyin. Ardından ise cihazınızı fabrika ayarlarına geri çevirmek üzere sıfırlayın.

Yer verdiğimiz bu adımları takip ederek telefonunuzun casus yazılımlardan kurtarabilirsiniz. Genelde antivirüs programını indirip kullanmanız halinde çözüme kavuşacaktır. Nitekim nadir olmakla beraber anti virüs programı da işe yaramayabilir. Bu durumda hemen telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmeniz tavsiye edilir.

Telefon Rehberi Yedekleme Programı

“Memoo Müzik İndir” İndirme Programı

Çift Hatlı Telefonda İki Whatsapp

PowerPoint Ücretsiz İndir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

2 Yorum

 1. Casus yazılım olup olmadığını anlamak için ne yapmalıyım diye sorarken yazınızı okudum uyguladım rahatladım çok şükür teşekkürler

  1. Telefonumda Casus Program Olduğunu Nasıl Anlarım? Sorunuza yanıt olmaktan çok mutluluk duyuyoruz. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu