Temassız Parmak İzi Tanıma

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza birçok yenilik girmektedir. Önceki zamanlarda insanlar parmak izlerini kaydetmek için belirli bir alana parmak uçunu bastırmaya çalışmaktaydılar. Parmak izini kaydetmek için teknoloji ilerledikçe yöntemlerde değişmeye başladı. Tarayıcılara ve telefonlara yerleştirilen sensörler sayesinde gerçekleşti. Artık parmak izinin okunması için bir yüzeye temas etmeniz gerekmez desek ne dersiniz?

Temas etmeden parmak izinin algılanması telefon kamerası ve görüntü işleme teknolojisiyle artık mümkün kılınmaya başlandı. Elinizi kameraya yaklaştırdığınız zaman teknoloji sayesinde parmak iziniz ortaya çıkarak kaydedilmeye başlanır. Temassız parmak izi teknolojisi kullanıma hazır olsa da birçok endişeyi peşinde getirmektedir.  

Temassız Parmak İzi Okuyucusu Tehlikeli Mi?

Parmak izinizin kaydedilmesi ve okunması artık çok kolay. Tek yapmanız gereken parmak ucunuzu kameraya 5cm uzakta tutmak. Makine öğrenimi sayesinde parmak iziniz tanımlanır ve görüntü işlenerek kaydedilir. Bu sistemin gerçekleşmesi için odak problemi yaşamayan bir kameraya ihtiyaç vardır. Teknoloji sayesinde yüz tanıma, ses tanıma gibi birçok güvenlik önlemleri alınmaktadır. Biyometrik teknolojinin artmasıyla birlikte birçok tartışma ortaya çıkmıştır. Parmak izlerinin ve biyometrik verilerinin çalınması durumunda birçok problem ile karşı karşıya kalırsınız. Kimlik hırsızlığına yol açılabileceğini söyleyen birçok kişi olsa da bunun tersini iddia eden kişilerde vardır.

Hindistan’da İnternet ve Toplum Merkezinde gizlilik sorunları üzerinde çalışan Scweta Mohandas tarafından yapılan açıklamada bu teknolojinin getireceği zararlardan korunması adına standartların ve veri koruma mevzuatı sağlam gelişmiş ekonomilerde yer alabileceğini aksi halde endişe verici bir durum olduğunu açıklamıştır.

  • Amerika Hükümeti tarafından yapılan açıklamada parmak izlerinin yeni yöntemlerle daha hızlı verimli olacağını düşünse de kullanım senaryoları henüz faaliyette değildir. FBI ise kişisel olmayan bu toplama yönteminde kişinin biyometrik kayıt oluşturulmasında ve tanınmasında tetikleyici olarak görmediğini söylemiştir. Böyle teknolojilerin kolay ve sık kullanımı arttıkça riski daha fazla artacaktır.

Temassız parmak izi ve biyometrik teknoloji hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu