Üniversite sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih yapacak birçok kişi sıralama aralığını araştırmaya başladı. Tercih yaparken sıralama ve puan önemli iki kriter olarak karşımıza çıkıyor. Sıralamanızın oluştururken %10 üst ile %10 alt oranı ele alınarak tercih yapmanız gerekir. Örnek verecek olursak başarı sıralamanız 50 bin olduğunu düşünelim.

50 bin sıralamaya sahip öğrenci ilk sıralara 45 bin sıralama ile alan bölümleri, son sıralara ise 55 bin ve daha yukarısında alan bölümleri tercih etmelidir. Bu sıralama aralığında yaptığınız tercihlerin tutma olasılığı çok yüksektir.

Tercih Yaparken Kaç Bin Üstü Yazılmalı

Tercih Yaparken Sıralama Aralığı Nasıl Olmalı

Üniversite tercihlerinde toplamda 24 hakkınız bulunur. 24 farklı üniversite ve bölüm yazarak tercihlerinizi oluşturabilirsiniz. Tercih yaparken ilk sıralara sıralamanızın yetmediği ve yüksek yerleri yazabilirsiniz. Tercih sıralamasında orta noktaya geldiğinizde ise sıralamalar %10 üstünü yazarak tercihinize devam edin. Sonlara yaklaştıkça sıralamanızın %10 altını yazarak tercihlerinizi tamamlayın.

Puana göre sıralama tercihlerde daha ön planda yer alır. Bu yüzden sıralama aralığı olarak %10’u baz alabilirsiniz. Sıralamanıza göre kaç bin yukarıda tercih yapacağınız değişiklik gösterir. 50 bin sıralaması olan öğrenci 40 ve 45 bin sıralamaya sahip bölüm seçebilirken, 100 bin sıralaması olan bir öğrenci 85 bin ile 90 bin arasında sıralamaya sahip bölüm tercih edebilir.

Genelde Kaçıncı Tercih Tutar

Üniversite, lise ya da KPSS tercihlerinde genellikle ilk sıralara ulaşılmaz bölümler yazılır. Tercih sıralamalarının orta bölümünde ise genellikle sıralamaya daha yakın bölümler tercih edilir. Bu yüzden Türkiye genelinde 5’inci ya da 6’ıncı tercihlerin tutma olasılığı çok yüksektir.

Tercihlerinizin tutma olasılığını arttırmak için %10 üst ve %10 alt kuralını uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem düzgün bir tercih sıralaması yapabilir hem de istediğiniz bölümü kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih Yaparken Sıralama Aralığı Nasıl Olmalı

Tercih yapan öğrencilerin birçoğu farklı hatalar nedeniyle istedikleri bölümü kazanamazlar. Bu yüzden tercih yaparken dikkat etmeniz gereken 10 altın kuralı yazımızda ele aldık.

Bu kuralları uyguladığınız takdirde başarılı bir tercih yapabilirsiniz. Tercih yaparken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir;

  • Tercih hakkınızın hepsini kullanın.
  • ÖSYM tarafından açıklanan kılavuzu inceledikten sonra tercih listenizi oluşturun.
  • İyi bir üniversite yerine istediğiniz ve sevdiğiniz mesleği tercih edin.
  • İstemediğiniz ve çevrenizdekilerin söylediklerine asla kulak asmayın.
  • Puan ve sıralamaya aynı derecede ağırlık verin.
  • Sadece puan ya da sıralamayı ele almayın.
  • Ek yerleştirmeye güvenerek yüksek sıralamaya sahip bölümleri tercih etmeyin.
  • Eğer istemediğiniz sıralama elde ettiyseniz asla istemediğiniz mesleğe yönelmeyin.
  • Tercih sıralamanızda çok yüksek sıralamaya sahip bölümleri ya da çok düşük sıralamaya sahip bölümleri tercih etmeyin.

Daha fazla ilgili içerik;