Teşrik Tekbirleri (Kaç Kez Getirilir, Anlamı ve Okunuşu)

Teşrik tekbiri anlamını görsel olarak hazırladık. Teşrik tekbiri kimler getirir ve Teşrik tekbiri kaç defa getirilir sorularınızı yanıtlıyoruz.

Teşrik tekbirleri, yapmak namaz kılmakla sorumlu olan herkes için vaciptir. Sünnettir diyenler de vardır. Kadınlar teşrik tekbirini sessiz olarak getirirler. Kurban bayramından bir gün öncesine arefe günü denir. Ramazan bayramında arefe günü yoktur. Kurban bayramından bir gün öncesinde yani arefe günü teşrik tekbirleri getirilmeye başlanır.

Bu arada 23 vakit farz namazı kılınır her farz namazının ardından teşrik tekbiri getirilir. Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazı ile  başlar bayramın dördüncü günü ikindi namazında biter. Bu arada bu 23 vakit içerisinde kaçırılan farz namazının teşrik tekbiri kaza olarak kılındığında da namaz arkasından okunur.

Teşrik Tekbiri Önemi

Teşrik tekbiri önemini anlatmak için teşrik tekbiri getirmenin önemini anlamamız için temelinde Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayının olduğunu bilmemiz gerekir. Bu olay da Hz. İbrahim oğlu İsmail (a.s)’ı kurban etmek üzereyken Cebrail (a.s) ‘ın “Allahuekber Allahuekber” diye kurban edilecek bir koç ile gelmesi, Hz. İbrahim’in O’nu işitince “La ilehe illallahu vallahu ekber” demesi İsmail (a.s)‘ın da “Allahuekber velillahil-hamd” demesi bugünlere kadar gelen kıyamete kadar sürecek olan bir tekbir’i başlatmış olur. Teşrik tekbiri’nin anlamından da anlıyoruz ki Allah her şeyden yücedir. Teşrik tekbirini kurban bayramında anlamını bilerek ve düşünerek getirmek daha anlamlı olacaktır.

Teşrik Tekbiri Kimler Getirir

Teşrik tekbiri kimler getirir sorusuna farz namazlarını kılmakla sorumlu olan herkesin teşrik günlerinde getirmesi gerektiğini söyleyerek başlayabiliriz. Teşrik tekbirini getirme konusunda yolcu, kadın, erkek, tek başına namaz kılan, imama uyarak kılan eşittir.

Teşrik tekbirleri (kaç kez getirilir, anlamı ve okunuşu)
Teşrik tekbiri okunuşu

Teşrik Tekbiri Nasıl Yapılır

Teşrik tekbiri nasıl yapılır kısmını açıklamadan teşrik kelime olarak, yüksek sesle tekbir almak, doğuya doğru gitmek anlamlarına gelir. Teşrik tekbiri teşrik günlerinde farz namazlarından hemen sonra selam verilir verilmez bir kez teşrik tekbiri getirilir.

Teşrik Tekbiri OKUNUŞU

Teşrik tekbiri OKUNUŞU şöyledir: “Allahu ekber Allahu ekber, La ilahe illallahu vallahuekber. Allahu ekber velillahi’l-hamd” diyerek okunur. Teşrik tekbiri’nin anlamı ise “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilah yoktur. O Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” demektir.

Kurban Keserken Hangi Dua Okunur 

Senin Hicretin Son Hicret Dediği Sahabe

Zuhri Ahir Namaz Nasıl Kılınır Diyanet

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥