Turkcell Kimin? – Turkcell Sahibi Kimdir, Nerelidir?

Turkcell sahibi %54 oranında hisse sahiplerine aittir. Turkcell imtiyazlı sahibi %24 hissesiyle Türkiye Varlık Fonu’dur. Geri kalan Turkcell hisselerinin sahibi Rus Şirketi IMTIS Holding’tir.

Turkcell’in Geçmişten Bugüne Sahipleri

1994: Turkcell, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü özelleştirmek amacıyla kuruldu. Kuruluş aşamasında hisseleri şu şekilde dağılıyordu:

  • Türkiye Cumhuriyeti: %51
  • Oyakbank: %20
  • Sonera Holding: %14
  • Fintur Holdings: %10
  • Rumeli Holding: %5

2000: Oyakbank ve Fintur Holdings hisselerini Sonera Holding’e sattı. Böylece Sonera Holding’in hissesi %34’e yükseldi.

2005: Sonera Holding, TeliaSonera adını aldı.

2008: Turkcell halka açıldı ve hisselerinin %15.5’i halka arz edildi.

2010: TeliaSonera, Turkcell’deki hisselerini %51’e yükseltmek için Çukurova Holding ile anlaşma imzaladı.

2013: Çukurova Holding, Turkcell’deki hisselerinin %13.76’sını TeliaSonera’ya sattı. Böylece TeliaSonera’nın hissesi %64.76’ya yükseldi.

2015: TeliaSonera, Turkcell’deki hisselerinin %24.02’sini Türkiye Varlık Fonu’na ve LetterOne’a sattı. Böylece TeliaSonera’nın hissesi %40.74’e düştü.

2020: TeliaSonera, Turkcell’deki kalan hisselerini de Türkiye Varlık Fonu’na ve LetterOne’a sattı. Bu satışla birlikte Turkcell’in kontrolü Türkiye Varlık Fonu’na geçti.

Turkcell Hisse Sahibi

  • Türkiye Varlık Fonu: %26.2 (imtiyazlı hisse)
  • Ş. IMTIS Holdings S.a r.l.: %19.8
  • Diğer Hissedarlar: %54 (halka açık)

Turkcell’in geçmişten bugüne hisse dağılımında ve sahiplerinde önemli değişiklikler yaşanmıştır. Son yapılan satışlarla birlikte Turkcell’in kontrolü Türkiye Varlık Fonu’na geçmiştir.

Turkcell, Türkiye merkezli teknoloji ile iletişim olanağı sağlayan bir operatör şirketidir. Kurucusu Mehmet Emin KARAMEHMET ve Murat VARGI’dır. Şubat 1994 yılında Turkcell, Türkiye’nin ilk GSM operatörü olarak işe başlamıştı. Şu anda Türkiye’de cep telefonu kullanan kişilerin %41,6’sı Turkcell kullanmaktadır.

Turkcell kimin

Turkcell Sahibi Kim?

Turkcell 11 Temmuz 2000 senesinde İstanbul Borsası hisselerini satışa çıkartmış ve New York Borsasında listelenmeyi başaran ilk Türk şirketi olma başarısını göstermişti. 2011’in Aralık ayıyla birlikte Sonera Holding ve Çukurova Grubu Turkcell’in hisselerinin yaklaşık olarak %51’ini aldı. Sonrasında bu iki şirketin anlaşamaması üzerine 2016 yılında Ziraat Bankasına devredilmiştir. Şu anda Turkcell’in sahibi ise 2019 yılından bu yana Murat Erkan’dır.

Turkcell Sahibi Kim?

2019 yılında Murat ERKAN’a satılan Turkcell, o tarihten bu yana el değiştirmemiştir. Aynı zamanda genel müdürlüğünü yapmaktadır. 4G’ye 2014 yılının ilk çeyreğinde geçiş yapan Turkcell, her konuda ilk olmaya devam etmiş ve kullanıcılarının güvenini sağlamayı başarmıştır.

Turkcell kimin

Turkcell Devletin Mi?

Turkcell devletin değil, yarısı halka açık hisseye sahip yarısı ise iki farklı şirkette bulunan bir operatör olma özelliği göstermektedir. İlk çıktığı zamanlarda devlete ait olan Turkcell daha sonrasında birçok kez el değiştirmiş ve 2019 yılından bu yana bir kısmı TVF Bilgi Teknolojileri İletişim Hizmetleri Yat. San. Ve Tic. A.Ş’de bulunurken bir kısmı ise IMTIS Holding’de bulunmaktadır. Çoğunluğu ise halka açık hisse olarak görülmektedir.

Getir Kimin?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥