Türkiye’nin en iyi liseleri, akademik başarı, öğrenci faaliyetleri ve mezunlarının üniversiteye kabul oranları gibi bir dizi faktöre göre sıralanan liselerdir.

Ülkemizde birçok farklı lise bulunuyor. Bu liseler arasında en iyi eğitim veren liseyi tercih etmek isteyebilirsiniz. Ülkemizde bulunan en iyi lise sıralamasının birçoğu İstanbul’da yer alıyor. Lise seçimi yapılırken bu kriterler ön planda yerini almalı. En iyi lise olarak birinci sırada yine Galatasaray Lisesi. Bu liseye girmek için LGS puanından tam puan almanız gerekir. Galatasaray Lisesinden sonra İstanbul Erkek Lisesi ve Ankara Fen Lisesi en iyi liseler arasında yerini aldı. Başarılı eğitim veren en iyi liseleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Türkiye’de En İyi 6 Lise

Okul hayatınızı etkileyen en önemli faktörlerden biri eğitim veren kurumun başarısıdır. Öğretmenlerin kalitesi ve okulun disiplini ilerleyen dönemlerde öğrenciyi ciddi derecede etkiler. Bu yüzden başarılı eğitime sahip liseleri tercih etmeniz gerekir. Ülkemizde ise en iyi eğitimi veren 7 lise açıklandı. İşte en önemli liseler;

 • Galatasaray Lisesi,
 • İstanbul Erkek Lisesi,
 • Ankara Fen Lisesi,
 • Kabataş Erkek Lisesi,
 • İzmir Fen Lisesi,
 • Atatürk Fen Lisesi

Galatasaray Lisesi

Ülkemizde en başarılı eğitimi veren liselerden birisi Galatasaray olarak bilinir. 1923 yılından beri lise olarak hizmet veren bu kurum yıllardır ülkemizin en iyileri arasında ilk sırada yerini alıyor. Uluslararası işbirliği sayesinde öğrencilere en iyi eğitimi sağlamayı amaçlıyor. Galatasaray lisesi, Koç lisesi geride bırakmayı başardı. 736 tane öğrencisi olan bu liseye girmek için LGS sınavından tam puan ya da tam puana yakın bir başarı sergilemeniz gerekir. Fransızca ve Türkçe olarak eğitim verilir.

 • Telefon Numarası; 0212 249 11 00
 • Adres; Kuloğlu Mahallesi İstiklal Caddesi No; 159 Beyoğlu/İSTANBUL

İstanbul Erkek Lisesi

En iyi lise sıralamasında ikinci sırada İstanbul Erkek Lisesi yerini alıyor. 864 öğrencisi bulunan İstanbul Erkek lisesinde toplamda 43 tane öğretmen bulunuyor. 35 tane derslik sayısı bulunan bu lisede sınıflar 24 kişiden oluşuyor. Bu liseye giriş yapabilmek için LGS puanınızın 480 ile 490 arasında olması gerekir. %0.06 yüzdelik dilimine sahipseniz bu lisede eğitim görebilirsiniz. Sözel dersler Türkçe, sayısal dersler ise Almanca olarak gösterilir. İngilizce dersi de veren bu okulun eğitim süresi toplamda 5 yıldır.

 • Telefon Numarası; 0212 514 15 70
 • Adres; Türkocağı Caddesi No; 4 Cağaloğlu/İSTANBUL

Ankara Fen Lisesi

İstanbul’dan sonra en iyi liseye sahip şehirlerden biri Ankara olarak biliniyor. Ankara Fen Lisesi ülkemizin en iyi 3 lisesi olarak bilinir. Köklü geçmişe sahip bu lise ülkemizin ilk fen lisesi olarak bilinir. 479 öğrenci sayısı bulunan bu lisede İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi diller öğretilir. Eğitim dili ise Türkçedir. 1982 yılında kurulan bu liseyi kazanmak için en az 490 puan almanız gerekir. Bu puan türü sınava giriş yapan ve başarı gösteren öğrencilere göre değişiklik gösterir.

 • Telefon Numarası; 0312 285 01 46
 • Adres; Üniversiteler Mahallesi, ODTÜ Küme evleri No; 158 Çankaya/ANKARA

Kabataş Erkek Lisesi

1908 yılından beri hizmet veren bu okul İstanbul’da yer alıyor. Yatılı eğitim veren bu lisede hem kız hem de erkekler için eğitim imkanı sunar. Okulda toplamda 64 öğretmen ve 947 tane öğrenci bulunur. İngilizce, Almanca ve Türkçe eğitim dili kullanan bu okulda Fransızca öğretilir. 493 puan ve en düşük yüzdelik 0.08 ile bu okulda eğitim alabilirsiniz. Sınıflarda genellikle 22 kişiden oluşur. En iyi eğitimi sağlayan bu lise 4 sırada yerini aldı.

 • Telefon Numarası; 0212 259 91 12
 • Adres; Çırağan Caddesi No; 40 Ortaköy, Beşiktaş/İSTANBUL

İzmir Fen Lisesi

İzmir Fen Lisesi ülkemizin en iyi eğitim veren kurumlarından birisi. 1983 yılından beri eğitim veren bu okul Türkçe dilinde eğitim veriyor. Türkçeye ek olarak İngilizce ve Almancada gösteriliyor. Okulda toplamda 30 öğretmen ve 360 öğrenci bulunuyor. Okula girmek için başarı yüzdelik diliminizin 0.15 ve puanınızın ise 481 olması gerekir. Yatakhanesi ve yemekhanesi bulunan bu lisede birçok farklı laboratuvarda bulunur.

 • Telefon Numarası; 0232 288 10 30
 • Adres; Erzene Mahallesi, Ankara Caddesi No; 172 Bornova/İZMİR

Atatürk Fen Lisesi

1982 yılında kurulan Atatürk fen lisesi ülkemizin ikinci fen liselerinden biri. İngilizce ve Almanca dilinde dersleri bulunan bu lise temel derslerde Türkçe dili kullanılır. Yüzdelik dilimi 0.19 olan ve 478 puana sahip olan kişiler bu lisede eğitim görebilir. Ücretsiz eğitim veren bu lisede hazırlık zorunlu. Hazırlık sınıfında toplamda 20 saat eğitim almanız gerekir. Hazırlık sınıfından sonra 4 saatlik İngilizce eğitimine devam edebilirsiniz.

 • Telefon Numarası; 0216 347 47 12
 • Adres; Eğitim Mahallesi Sarayönü Caddesi No; 1 Kadıköy/İSTANBUL

En iyi lise konusu hakkında fikirleriniz neler? Fikirlerinizi yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşabilir misiniz?