Umman Oruç 3.5 Saat – 32 Saniye Oruç Tutan Ülke

En kısa oruç tutan ülke ve en uzun oruç tutan ülkeleri sizler için sıraladık. 23 saat oruç tutan ülke’den tutun 32 saniye oruç tutan ülkeye kadar hepsini gelin birlikte inceleyelim.

Umman oruç 3.5 saat süren bir ülkedir. Güneşin doğduğu saatlere göre belirlenen imsak ve iftar saatleri, kimi ülkede daha uzunken kimisinde daha kısadır.  Umman’da oruç süresinin en kısa olduğu bölge ise Wekan köyüdür. Bu şehirde imsak 09.48’de ve iftar ise 16.33’tür.

Umman oruç 3. 5 saat

32 Saniye Oruç Tutan Ülke

32 saniye oruç tutan ülke

32 saniye oruç tutan ülke ise Antarktika’dır. Antarktika ülkesinde gündüz neredeyse hiç yaşanmamakla birlikte oruç tutma süresi ise sadece 32 saniyedir. Buradan gece saatleri Ramazan ayında uzun süre olduğu için oruç tutma süresi de 32 saniye olarak belirleniyor. Bu yüzden de Antarktika’da yaşayan Müslüman kişiler varsa eğer bu oruç süresi 32 saniye şeklindedir. Neredeyse hiç güneş almayan ve inanılmaz soğuk olan bu ülkede oruç tutmak kolaydır. Fakat burada yaşam oldukça zordur.

Oruç İbadeti Süresi Neye Göre Belirlenir

Oruç ibadeti süresi neye göre belirlenir sorusu sıklıkla sorulur. Bu anlamda oruç ibadeti süreleri ile en sık merak edilen sorulardan biri de bu sürelerin neye göre belirlendiği ve neden bazı ülkelerde daha kısa olduğudur.  İftar ve imsak vakitlerinin ülkelerde farklı olmasının temel sebebi:

  • Güneşin doğma ve batma zamanları,
  • Şehrin ya da ülkenin bulunduğu konum gibi nedenlerdir. Bunlara göre zaman farkları oluşur.

Kısaca ülkelerin güneş doğum saatlerine göre bu süre belirlenir. Güneşin doğduğu saate göre imsak belirlenir. Bunun yanı sıra aynı şekilde iftar da güneşin batışına göre ayarlanır.

En Geç Oruç Açan İlimiz Hangisidir – En Uzun Oruç Hangi Ülkede

En Uzun Süre Oruç Tutan Ülke – 23 Saat Niyetli

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr