Uzaya gidenlerin geri dönüşü, uzay aracının türüne ve görev süresine bağlı olarak değişir. Bilim ve teknolojinin gelişmesi sayesinde artık uzay hakkında daha çok bilgiye sahibiz ve daha fazla uzay aracı göndererek bilgi toplayabiliyoruz.

Uzaya gönderilen uzay araçlarının dünyaya dönmesi de büyük hesaplamalar ve hazırlıklar sonucunda olabiliyor. Astronotlar uzay istasyonlarında belirli süreler geçirip yeniden dünyaya geri dönebiliyorlar.

Uzaya Giden ilk insanın Dünya’ya Dönüşü Nasıl Gerçekleşmiştir?

Uzaya giden ilk insanın Dünya’ya dönüşü nasıl gerçekleşmiştir ve uzaya ilk giden astronot kimdir, uzaya ilk giden ülke hangisi, bütün detayları aşağıdaki bilgi dolu makalemizde bulabilirsiniz.

Uzaya ilk giden insan kimdir?

Uzaya ilk giden insan kimdir

12 Nisan 1961 yılında Sovyetler Birliği tarafından ilk uzay yolculuğu başarılı olarak gerçekleştirilmiştir. Yuri Gagarin ilk uzaya giden insan olarak tarihe geçmiştir. Uzaya ilk giden ülke ise Sovyetler Birliği (Rusya) olarak tarihe yazılmıştır.

Ay'a ilk adım atan astronot

Bunun yanı sıra Ay’a ilk adım atan astronot 20 Temmuz 1969 Amerika Birleşik Devletleri tarafından gönderilmiştir. Ay’a ilk adım atan astronot Neil Armstrong’dur.


Daha fazla ilgili içerik;


Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

Uzaya gönderilen astronotlar belirlenen sürelerde orada yaşarlar. Astronotlar uzayda ne yapar konusunu merak ediyorsanız şu şekilde başlayabiliriz:

  • Astronotlar uzaya araştırma yapmak için giderler.
  • Bilimsel araştırma gerçekleştirirler.
  • Uzayda hangi şartların olduğunu incelerler.
  • İnsanlığa faydası olabilecek şart ve durumların araştırmasını yaparlar.

Uzaydan dönüş için roketlerin içerisinde kapsüller kullanılır. Astronotlar bu kapsüllerin içerisinde zarar görmeden dönüş yolculuğuna çıkarlar ve belirlenen alanlara inerler.

Astronotlar Uzayda Ne Kadar Kalır?

Astronotların uzayda kalma süreleri görevlerine göre değişiklik gösterir. Uzayda en fazla kalınan gün rekoru 437.7 gün ile Valeri Polyakov adlı astronottadır. Bu rekoru 379.6, 365.0, 340.4 gün ile diğer astronotlar takip ederler.

En uzun süre kalan Valeri Polyakov Rus asıllı bir astronottur. Astronotlar uzayda ne kadar kalır konusu belirlenen gün sayısını aşmamak üzere planlanır. Uzayda kaldıkları süre boyunca kaç gün olacağına göre oksijenleri yeteri derecede depolanır.

Uzayda 1 Yıl Dünyada Kaç Yıl Eder?

Dünya ve uzay arasındaki zaman farkı gidilen mesafeye ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Uzayda 1 yıl dünyada kaç yıl eder gibi soruların cevabı bu sebeple kesin değildir.

Uzaya giden astronotlar ile konuşulduğunda 24 saatin uzayda çok daha yavaş geçtiğini hissetmeleri üzerinden açıklanmıştır.

Uzayda Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri

Uzaya giden bir astronot için en büyük sorunlardan biri yer çekiminin yokluğuna alışmaktır. Uzayda yaşanan sorunlar ve çözümleri genellikle bu sorun üzerinden belirlenir.

Oksijen sorunu yeterli depolama ile çözülür ama yer çekimi sorunu bu şekilde çözülemez. Bu sebeple etrafta kırıntı oluşmaması için asla ekmek gibi gıdalar yiyemezler. Çeşme suyu kullanamama da yaşanabilecek diğer sorunlardan biridir.