Ya Müntekim Okuyanların Yorumları – Sırları ve Fazileti

Ya Müntekim, Allah’ın 99 isminden biridir. Anlamı “intikamını alan” veya “cezalandıran” demektir. Allah’ın affedici ve merhametli olduğunu bildiğimiz halde, günahlarımızdan dolayı pişmanlık duymak ve Allah’tan af dilemek için Ya Müntekim ismini okuyabiliriz.

Ya müntekim okuyanların yorumları büyük bir merakla araştırılıyor. Bu duanın faziletleri, ne için ve nasıl okunduğu konusunda yoğun olarak araştırma yapılıyor. Bu araştırmada size yardımcı olabilecek bazı yorumlar kısaca şöyle yansıyor;

  • Faziletine en inandığım esmalardan biri olarak sürekli okuyorum. Her anlamda şifa bulduğumu hissediyorum.,
  • Düşmanımdan kurtulma niyetiyle okumuştum. Canım Allah’ım gerçekten benim gönlümü bu esma ile mutmain kıldı.

Genel olarak bu esmayı farklı niyetler üzere okuyan bazı kullanıcıların görüşlerini içeren yorumlar yukarıda yer verdiğimiz gibi yansıyor. Her kullanıcı farklı sonuçlar aldığını belirtiyor.

Ya Müntekim fazileti nedir?

Ya Müntekim fazileti nedir; düşmandan zarar görmeme, düşmanın hilelerinden emin olma, nazardan korunma ve daha nice bilinen fazileti olduğu ifade ediyor. Ya Müntekim isminin anlamı; kafirleri, münafıkları ve zalimleri adaletli ve şiddetli bir şekilde cezalandıran olarak yansıyor. Anlamından da anlaşılacağı üzere genel olarak düşmandan korunmak, adaletsiz bir durumda haklı çıkmak gibi niyetlerle okunan bir zikirdir.

El-Müntekim Esması Kaç Kere Okunmalı?

Ya müntekim okuyanların yorumları

El-Müntekim esması kaç kere okunmalı sorusunun yanıtı hangi niyetle okumak istediğiniz ile ilişkilidir. Genel olarak düşmandan korunmak için her gün 630 kere okunması tavsiye ediliyor. Abdest alarak düzenli bir okuma ve net bir niyetle sonuç alınacağı söyleniyor. Yine sizi üzen, düşmanlık eden birilerinden korunmak ve onların da Allah’ın cezasına nail olması niyetiyle 7 gece boyunca her gece 3969 kere okunmasının faydalı olabileceği ifade ediliyor.

Ya Müntekim Celle Celalühü Ne Anlama Gelir?

Ya Müntekim Celle Celalühü ne anlama gelir diye merak ediliyor. Ya Müntekim Allah2ın 99 isminden biridir. Doğrudan anlamı ise kafirleri, münafıkları ve zalimleri adaletli ve şiddetli bir şekilde cezalandıran olarak yansıyor. Genel olarak haksızlığa uğrayan birinin intikamını Allah alsın niyetiyle sıkça zikredilen bir isimdir. Her gün doğru niyet ve abdestle okunması halinde kişinin intikamını Allah’ın izniyle Allah alır.

El-Müntekim mi el Müntakim Mi?

El-Müntekim mi el Müntakim mi, doğru okunuşu ve yazılışı nedir diye yoğun olarak araştırma yapılıyor. Allah’ın 99 isminden biri olan bu ismin doğru yazılış ve okunuşu El-Müntakim olarak yansıyor. Pek çok kişi a ve e harfini karıştırarak yanlış yazıp yanlış okuyabilse de doğrusu yukarıda yer verdiğimiz şekilde yansıyor.

Ya Müntekim Okuyanlar Kadınlar Kulübü

Ya Müntekim okuyanlar Kadınlar Kulübü forum sitesinde sıkça yorum yapılan bir esmadır. Pek çok kişi bu esmayı nasıl, ne için ve kaç kez okuduğunu ve sonuçlarını yorumlarla belirtiyor. Bu sözlük sitesinde yapılan bazı yorumlar ise şöyle yansıyor;

  • Ben her zaman düşmanımdan korunmak için Allah’ımın bu ismini zikrediyorum. Sayı falan tutmadan niyet ederek kalpten okuyorum sadece.
  • Allah o kadar büyük ki. İsmini okumak bile düşmanı alt etmek için yetti. Gerçekten çooook tesirli bir esma…

Esmaya ve sonuçlarına dair yapılan yorumlardan bazıları yukarıda yer verdiğimiz gibi yansıyor.

Ya Müntekim Sırları

Ya Müntekim sırları oldukça fazladır. Faziletleri yüksek olan esmalardan biri olduğunu vurgulamak gerekiyor. Anlam açısından da bakıldığı zaman düşmandan korunma ve düşmanı Allah2ın izniyle alt etme niyetiyle okunan bir esmadır. Sırları sadece bununla da sınırlı değildir.

Haksız yere size kötülük eden birine karşı hiçbir şey yapmadan Allah’ın intikamınızı sizin yerinize almasını sağladığı ifade ediliyor. Tabi tüm bunlar için gerçekten haklı olup, adaletsizliğe maruz kalmış olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra niyetinizin gerçekten temiz olması da oldukça önemlidir.

Ya Müntekim ya Allah 75

Ya Müntekim ya Allah 75 defa her gün okunduğu zaman sizi tüm kötülüklerden ve düşmanınızdan koruma fazileti taşır. Bunun için gerçekten haksızlığa uğramış olmanız ve abdestle, temiz niyetle okuma yapmış olmanız gerekiyor. Namazlarınızdan sonra okumanızın ve her gün düzenli istikrarla tekrar etmenizin daha büyük fayda sağladığı düşünülüyor.

El-Müntekim Mutluluğun Şifresi

El-müntekim mutluluğun şifresi olarak bilinen Allah’ın 99 isminden biridir. Zikir olarak düşmandan korunma, düşmandan emin olma ve adaletin sağlanması gibi niyetlerle yoğun olarak zikredilen bir isimdir. İsmin anlamı da tam bu faziletlere karşılık gelir.

Ya Müntekim Kaç Kere Okunmalı?

Ya Müntekim kaç kere okunmalı; her namazdan sonra niyet ederek dilediğiniz, okuyabildiğiniz kadar okunması tavsiye ediliyor. Ancak bazı din alimleri ise günde 630 kere okunduğu zaman düşmanın alt olacağını ifade ediyor. Yine 7 gece her gün 3969 kez okunduğu zaman da bu tesiri sağladığı ifade ediliyor.

Ya Müntekim Ne İçin Okunur?

Ya Müntekim ne için okunur; düşmandan emin olmak, haksızlık yapanın karşılığını alması ve kalbin bu konularda mutmain olması için okunur. Özellikle de düşmandan Allah2ın intikamınızı alması niyetiyle de yoğun şekilde zikredilen bir esma olarak yansıyor. Tabi faziletleri bunlarla da sınırlı olmayıp pek çok niyet için okunabiliyor. Genel baz alındığında düşmanlık durumlarından düşmandan korunmak için tercih edilen bir zikirdir.


Daha fazla ilgili içerik;

Ya Müntakim ne için okunur?

Ya Müntakim, “intikam alan” anlamına gelen Allah’ın bir ismidir. Bu isim, haksızlığa uğrayan, zulme maruz kalan veya zarar gören kişiler tarafından okunabilir. Ya Müntakim zikri, Allah’tan intikam almasını, haksızlıkları gidermesini ve zalimleri cezalandırmasını istemek için yapılır.

Ya müntekim kaç kere okunmalı?

Ya müntekim zikrinin kaç kere okunacağı, kişinin amacına ve inancına göre değişebilir. Genel olarak, günde 100-1000 defa okunması tavsiye edilir.

El-müntekim mi el-Müntakim mi?

“El-müntekim” ve “el-Müntakim” aynı anlama gelir. Ancak, “el-müntekim” daha çok Arapça dilinde kullanılırken, “el-Müntakim” daha çok Türkçe dilinde kullanılır.

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥