Yadıma Düştün Ne Demek – Azeri ve Türkçe Karşılaştırmalar

Yadıma düştün ne demek sorusuna aklıma geldin, aklıma düştün şeklinde yanıt vermek mümkün olacaktır. Kulağa yabancı gelmeyen ve sıklıkla karşılaşılan yadıma düştün deyimi Azerice kökenlidir ve yadıma düştün şarkısı ile oldukça popülerdir yere sahip olmuştur.

Azerice olan yadıma düştün değil mi Türkçe karşılığı olarak hatırına gelmek, aklına gelmek veya aklına düşmek şeklinde ifade edilmektedir. Yadıma düştün kelimesi günlük yaşamda sıklıkla karşılaşmanın mümkün olduğu, yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi dergilerde, televizyonlarda veya kitaplarda görmek mümkündür.

Yadıma düştün ne demek - azeri ve türkçe karşılaştırmalar
Yadıma ne demek

Yadıma Ne Demek?

Yadıma ne demek sorusuna akıl, aklıma şeklinde cevap verilebilir. Genellikle yadıma düştün şeklinde kullanılmakta olan, televizyonlarda, dizilerde ve şarkılarda sıklıkla karşılaşılan bu terim bir kişinin bir başka kişinin aklına gelmesi yani aklına düşmesi anlamında kullanılır.

Azerice olan bu kelime sıklıkla kullanılmaktadır. Türk dilinde de pek çok farklı yerde sıklıkla görebileceğiniz bu kelime özellikle şarkılar sebebiyle her geçen gün daha popüler hale gelmektedir.

Yadıma düştün ne demek - azeri ve türkçe karşılaştırmalar
Nazende yadıma düştün ne demek

Nazende Yadıma Düştün Ne Demek?

Yadıma düştün deyimi Azerice olup geçtiği şarkı ve türkülerle popülerleşmiş bir ifadedir. Yadıma düştün kelimesi akla gelmesi yani hatırlamak anlamı taşımaktadır. Bunun yanı sıra nazende yadıma düştün ifadesinin büyük bir özlem ifadesi olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Nazende yadıma düştün ne demek sorusuna cevap bulabilmek için ifadenin kelimelerini ayrı şekillerde ele almak gerekecektir. Nazende kelimesi Türk diline Azerbaycan Türkçesinden girmiş olmasına rağmen, asıl kökeni Farsça olan bir kelimedir. Öyle ki, Farsçada bir kadın ismi olarak oldukça sık şekilde kullanılan, popüler bir isimdir. Kelimenin sözlük anlamına bakıldığında sevilen birinin anlamını da içerdiği ve bu sebeple şiir ve şarkılarda sıklıkla kullanıldığı görülür.

bunun yanı sıra nazende kelimesi kolaylıkla gönüllü yapılamayan kişilere de söylenilmektedir. İşveli, cilveli ve nazlı şeklinde anlamlarının bulunduğunu da söylemek gerekir. Bir kişiyi tasvir ederken tatlı olduğuna dair vurgu yapmak için nazende kelimesi kullanılır.

Yadıma düştün ne demek - azeri ve türkçe karşılaştırmalar
Nazende sevgilim yadıma düştün sözleri anlamı

Nazende Sevgilim Yadıma Düştün Sözleri Anlamı

Nazende sevgilim yadıma düştün sözleri anlamı bu şarkıyı dinleyen ve hoşlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Oldukça popüler bir şarkı olan nazende sevgilimi yadıma düştün şarkısı tatlı bulduğu ve güzel özellikleri olan sevgilisinin aklına geldiğini, onu hatırladığını ve ona dair özlem duyduğuna dair anlatım yapmaktadır.

Zazaca Günaydın Ne Demek – Zazaca Kelimeler

Yeto Ne Demek – Sosyal Medya Anlamları

Sağanak Yağış Ne Demek – Yer Yer Sağanak Anlamı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥