Yasin’den önce okunacak dua oldukça önemlidir. Kur’an-ı Kerim okumaya başlamadan önce genel olarak okunan dualar Yasin Suresi öncesinde de okunabilir.

Müslümanlar için Kuran-ı Kerim’in yeri çok büyüktür. Kuran okumak İslam aleminin en büyük ibadetlerinden biri. Kuran okumaya başlamadan önce bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Temiz kıyafet giyilmeli, abdest alınmalı ve Kuran’a başlamadan önce dua okunmalıdır. Hatta güzel kokular sürerek kıbleye dönük bir şekilde Kuran okumak oldukça faziletli olduğu biliniyor. Peki Yasin Suresi okumadan önce hangi duayı okumalısınız hadi gelin bakalım.

Yasin’den Önce Okunacak Dua

Yasin'e Başlarken Okunacak Dua

Yasin suresi dinimizde oldukça büyük bir öneme sahip. İş bulamayan kişiler, maddi sıkıntısı olanlar, ölmüş kişilerin ruhu için Yasin suresi okunur. 41 Yasin suresine başlamadan önce alttaki duayı okumalısınız.

Yasin’den Önce Okunacak Duanın Arapçası;

Allahümme inni es’elüke sabran cemilen ve kalben selima. Ve lisanen zakira. Ve düen müstecaba. Ve kitaben yemine. Verizkan halalen. Ve ne ıymen mukıymen. Ve cenneten ve hariran. Ve nadratan ve sürura. Ya kadıye’l hacat. Ya mucibe’d deavat. Ya kaşifed durri vel beliyyat. Ya ali mes sirri vel haffiyyat. İk dı haceti fi hazihis satil mübaraketi. Bi hurmeti Yasin. Vel sübhanellezi bi yedihi melekutü küll, şeyin ve ileyhi terceun. Ve sallellahü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmeıyn.

Yasin’den Önce Okunacak Duanın Türkçe Anlamı;

Ey Rabbim. Senden güzel sabır, temiz bir kalp, hayırlı konuşan dil, kabul olunan dua, cennetin kapılarını açacak amel defteri, helal rızık, nimet, cennet kıyafetleri, huzurlu mutluluk istiyorum. Ey alemlerin Rabbi, Ey ihtiyaçları gideren, davetlere icabet eden, bela ve yoksullukları gideren, sırların hepsini bilen, dileklerimi sen hayırlı bir şekilde kabul et. İhtiyaçlarımı hayırlı bir şekilde gider. Mübarek saatlerde Yasin huyu suyu hürmetine. Sen bir şeyin olmasını istersen ona sadece ol demen yeter. Her şeyin saltanatı kendi elinde olan ve hepimiz sana döneceğiz. Ey Rabbim sana tesbih ederim.

Yasin’den Sonra Okunacak Dua

Yasin'den Sonra Okunacak Dua

Kuran’ı Kerim’in kalbi olan Yasin suresi oldukça değerli bir suredir. Çok güçlü ve zengin olan Yasin her türlü durum için okunabilir. Yasin suresi bittikten sonra bağışlanma duasının yapılması gerekir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurduğu gibi Yasin’den sonra okunması gereken bağışlanma duası şu şekildedir;

Yasin’den Sonra Okunacak Duanın Arapçası;

Bismillahirrahmanirrahim,

Allahümme Rabbena ya Rabbena tekabbel minna inneke entessemiul alim ve tüb Aleyna ya Mevlana inneke enttevvabür rahim. Vehdina ve veffıkna ilel hakkı ve ila sıratın müstekıym. Bi bereketi hatmil kuranil azim. Vefa anna ya kerim. Vağ fir lena zünübena bi fadlike ve keramike ya ekramin veya erhamerrahimin.

Yasin’den Sonra Okunacak Duanın Türkçesi;

Ey yerlerin ve göklerin sahibi, 18 alemin kalbine nazar eden Ey Allah’ım. Sayılı nefeslerimizin tükeneceğine, her şeyin sana geri döneceğine inanıyoruz. Senin huzuruna geldik ve mümin olarak bu dünyadan gitmek istiyoruz. Bu lütfu bizlerden esirgeme. Yüce peygamberimizin şefaatine bizleri de nail eyle. Ey Allah’ım yaptığımız dualarımızı kabul et. Kuranı Kerimi elden ele dilden dile ulaştıranların ruhlarına hediye ettik. Sen kabul ve vasıl eyle. Evimizde okunan Yasin hürmetine sıkıntılarımızdan ve dertlerimizden sen bizi kurtar. Ölmüşlerin ruhlarını şad et Ya Rabbim. Sübhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun. Ves selamün alel mürselin. Velhamdülillahilrabbil alelim El Fatiha.

Leave A Reply