41 Yasin Duası – Ramazanda Yasin Niyetleri ve Teslim Duası

41 Yasin Duası, Yasin Suresi’ni 41 kere okumaya ve her okuyuştan sonra dua etmeye verilen isimdir. Yasin teslim duasının fazileti ve faydaları hakkında birçok rivayet mevcuttur.

Yasin-i şerif Kur’an-ı Kerim’in kalbi olarak hadislerden bilinmektedir. Birbirinden farklı birçok fazileti olan bir suredir. Yasin suresinin hatmini yapmak için iki yol vardır. Büyük hatim ve küçük hatim olarak da geçen bu yollar Yasin suresi sayısı ile ilişkilidir.

Yasin hatmi yapmak istiyorsanız 123 Yasin-i Şerif okuyarak büyük hatim yapabilir ya da 41 Yasin-i Şerif okuyarak küçük hatim yapabilirsiniz. Büyük Yasin-i Şerif hatminin hastalık için suya okunmasının hastaya şifa getirdiği de faziletleri arasındadır.

bknz. Yasin Suresi Türkçe Okunuşu Anlamı

41 Yasin Kaç Günde Okunmalı?

41 Yasin hatminin belirli bir günde bitirilme zorunluluğu yoktur. Hatime niyet ettikten sonra okumaya başlayabilir ve istediğiniz zaman 41 Yasin hatmini bitirebilirsiniz. Yasin hatmi yaparken büyük hatim yapmak için niyet ederseniz 123 Yasin Suresi okumanız gerekir. Küçük hatme niyet ederseniz 41 Yasin suresi okumanız gerekir.

41 Yasin Okumak İçin Nasıl Niyet Edilir?

41 Yasin okumak için niyet etmek tıpkı namaza niyet eder gibidir. 41 Yasin-i Şerif hatmine başlamadan önce niyetinizi ve dileğinizi dile getirmelisiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

“Niyet ettim Allah’ım şifa bulmak için 41 Yasin-i Şerif hatmetmeye.” Yasin-i Şerif Ramazan ayında her gün bir tane okunarak farklı niyetler ile de gönderilmektedir. Yasin-i Şerif Ramazan hatmi ile 30 gün için 30 ayrı niyet edilmektedir.

bknz. Yasin’den Önce Okunacak Dua

Yasin Suresi Dilek İçin Nasıl Okunur?

Yasin suresi dilek i̇çin nasıl okunur

Yasin suresi dilek için niyet edilerek okunabilmektedir. Kişinin niyetinin gerçekleşmesi için Yasin-i Şerif okuması oldukça yaygın başvurulan bir yoldur. Bir dileğiniz varsa ve gerçekleşmesi için Allah’tan isteyeceksiniz bunun güzel bir yolu da Yasin suresini okumaktır.

Yasin suresini okumadan önce dileğinizi dile getirerek niyet etmelisiniz. Dileğinize ister büyük ya da küçük Yasin-i Şerif hatmi ile isterseniz de sadece bir Yasin-i Şerif okuyarak niyetlenebilirsiniz.

41 Yasin Okumanın Fazileti Nedir?

41 Yasin okumanın fazileti hastaların şifa bulması, ihtiyaç sahibinin ihtiyacına ulaşması gibi birçok olumlu sonucu beraberinde getirir. Yasin suresini sıkça zikreden bir mümin öldüğünde cennet meleklerini görür. Bilinen Yasin-i Şerif okumanın faydaları;

  • Susuz olanın susuzluğunun giderilmesi,
  • İhtiyaç sahibinin ihtiyacının giderilmesi,
  • Kıyafeti olmayanın kıyafet ihtiyacının giderilmesi,
  • Hasta kişinin yaşayacak ömrü var ise şifa bulması,
  • Bekarların kolayca eş bulması,
  • Kayıp olan eşyaların bulunması,
  • Korkunun giderilmesi.

41 Yasin Okunduktan Sonra Yapılacak Dua

41 Yasin okunduktan sonra okunacak dua hatim duasıdır. Hatim duasının Türkçe okunuşu ile yazılışı:

“Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn. ya da kısaca Sübhâne Rabbiyel-‘aliyyil-â’lel-vehhâb.”

Yasin Hatmi Niyeti Nasıl Olmalıdır?

Yasin hatmi niyeti tıpkı namaz öncesinde edilen niyet gibi olmalıdır. Hatim için okumaya başlamadan önce “Niyet ettim Allah rızası için Yasin-i Şerif hatmi yapmaya” şeklinde niyet edilmelidir.  Herhangi bir dileğiniz varsa Allah rızası ve şifa bulmak için gibi eklemeler yapabilirsiniz.

41 Yasin Okuyanlar

41 Yasin okuyanlar bir dileklerinin kabul olması ve Allah rızası için okumaktadır. Yasin-i Şerif’in kabirde cennet meleklerini görmek için, şifa bulmak için, huzur bulmak için, karanlık hislerden kurtulmak için ve Allah rızası için okunduğu bilinmektedir. Yasin-i Şerif’i okumadan önce dileğinizi belirlemelisiniz.

Niyet etmeli ve niyetinize uygun bir şekilde 41 Yasin-i Şerif hatmini tamamlamalısınız. Hatim tamamlanmazsa niyet yarım kalır. Hatmi tamamladıktan sonra dualamak da gerekmektedir.


Daha fazla ilgili içerik;

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥