Yüzüğün Altın Olduğu Nasıl Anlaşılır 

Değerli yatırımlardan birisi olan altın satın alındığı zaman sahte olup olmadığını anlamak isteyebilirsiniz. Altın alan kişilerin hangi detaylara bakması gerektiğini açıklayacağız. Hadi gelin birlikte merak ettiğiniz konuların detaylarına bakalım. 

Altın oldukça değerli bir yatırım olduğu için piyasada sahtesi yapılan bir üründür. Altının ağırlığı ve üzerindeki damgasıyla gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Yüzüğün sahte olup olmadığını anlamak için aşağıdaki yöntemleri deneyiniz. 

  • Ilık bir suyun içine yüzüğü atınız. Yüzük gerçekse suyun dibine batar ancak sahte ise suyun üstünde kalır. 
  • Altın yüzüğün üzerine birkaç damla sirke damlatabilirsiniz. 15 dakika sonunda yüzükte renk değişimi varsa sahtedir.  
  • Altın yüzük düz yüzeye konur ve mıknatıs yaklaştırılır. Eğer mıknatıs yüzüğü çekiyorsa bu altın sahtedir. 
  • Yüzünüze veya cildinize fondöten sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından yüzüğü fondöten sürdüğünüz yüzeye gezdirin. Arında siyah ve yeşil renk bırakıyorsa sahtedir. 
Su ile altın yüzük kontrolü

Altın Yüzüğün İçinde Ayar Yazmıyor 

Altın tüm dünyada değerli yatırımlardan birisidir. Altının değerli olmasından dolayı piyasada altının sahtesi de satılmaktadır. Altın bir yüzüğün, kolyenin ya da bileziğin üzerinde damgası bulunur. Bu damga sayesinde altının gerçek olup olmadığı anlaşılır. Altın satın alırken damganın olup olmamasına dikkatlice bakmanız gerekir. Ufak bir yerinde patent damgası, sertifika numarası ya da altının ayar damgası bulunması gerekir. Bu detaylar altında yazmıyorsa ne yapmanız gerekir? 

  • Altın yüzüğün üzerinde ayar damgası yoksa bu altın sahtedir. Hemen aldığınız yerle iletişime geçmeniz gerekir.  

Ayarsız Altın Yüzük Olur Mu 

En değerli metallerden biri olan altın işlenerek piyasalarda satılmaktadır. Piyasalardan satın aldığını altının sahte olma ihtimali oldukça yüksektir. Altın satın almadan önce üzerinde damgasının olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayar damgası olmayan ve sahte olmayan altın yüzükler bulunsa da çok nadir bir durumdur. Kendinizi riske atmak istemiyorsanız altın yüzük almadan önce incelemelerde bulunmanız gerekir. 

Ayarı olmayan altın bir yüzük aldıysanız evde kendi yöntemlerinizle sahte olup olmadığına bakmanız gerekir. Sahte olduğunu anlarsanız başka bir kuyumcuya götürerek bunu kanıtlamanızda fayda var. Ayarsız ve üzerinde damga olmayan altın yüzükleri, kolyeleri ya da bilezikleri almanız tavsiye edilmemektedir.  

8 Ayar Altın Fiyatı

CANLI Altın Fiyatları (Kuyumcu Altın Fiyatları Canlı 2022)

Altın Yükselir mi? Altın Yorumları Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu