3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma Olur Mu?

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma olur mu, emekli maaşını başka bankaya taşıma şartları nelerdir soruları sıkça merak ediliyor. Bildiğiniz üzere bazı kamu ve özel bankalar emekli maaşını bankaya taşıyan müşterilerine özel promosyon ödemeleri yapıyor. Genel olarak bu promosyon ödemelerinin yapılabilmesi için maaşı taşımak yeterli olmuyor.

Emekli aylığını taşıyan müşterinin aynı zamanda bankayla çalışmak üzere 3 yıl sözü verip sözleşme imzalaması da gerekiyor. 3 yıllık sözleme süreci dolmadan normal şartlarda emekli maaşını başka bankaya taşımanız mümkün değildir. Sözleşme bitmeden eğer farklı bir bankaya geçmek istiyorsanız şu şartları yerine getirmeniz gerekiyor;

 • Çalıştığınız bankada kredi kartınız varsa, kredi kartı borcunuzun olmaması gerekiyor,
 • Ek kart kullanıyorsanız borcunuzun olmaması gerekiyor,
 • Emekli aylığı aldığınız bankada kredili bir ürününüz varsa, kredi borcu bitmeden farklı bankaya geçiş yapmanız mümkün değildir.

Bu şartları yerine getirmeniz halinde ve bankanın ödediği promosyonu geri ödeme şartıyla maaşınızı farklı bir bankaya taşıma hakkına sahip olabilirsiniz.

Süre Dolmadan Maaş Taşıma Cezası Var Mı?

Süre dolmadan maaş taşıma cezası var mı, varsa cezası nedir gibi sorular emekli vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Eğer emekli aylığınızı aldığınız bankadan farklı bankaya geçmek istiyorsanız aldığınız promosyon ödemesini iade etme şartı bulunuyor.

Sözleşmeniz bitmeden geçiş yapıyorsanız eğer çalıştığınız bankanın size ödediği promosyon ödemesini iade etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak bankaya borcunuzun olmaması da gerekiyor. Eğer farklı bankaya geçecekseniz çalıştığınız bankadaki kredi kartı, ek kart ve kredili ürün borçlarınızı da kapatmanız gerekiyor.

Emekli Promosyon Sorgulama 2022

Emekli promosyon sorgulama 2022 adımlarını online olarak yapabilirsiniz. Emekli aylığınız aldığınız bankanın mobil uygulaması ya da internet şubesi üzerinden ne kadar promosyon ödemesi aldığınıza bakmanız mümkündür. Öncelikle 2022 yılında emekli maaşını taşıyanlara promosyon ödemesi yapan bankalar ve promosyon tutarları şu şekildedir;

 • Garanti BBVA 5000 TL
 • Akbank 7000 TL+ 500 TL chip para
 • Türkiye Finans Bankası 5000 TL
 • İş Bankası 5000 TL
 • Yapı Kredi 7500 TL

Emekli promosyonu sunan bankalar bu şekildedir. Bankaların sunduğu emekli promosyon miktarları aldığınız emekli aylığına göre belirleniyor. Hangi bankanın size ne kadar promosyon ödemesi yapacağını merak ediyorsanız da o bankanın resmi web sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Resmi web sitelerinde ‘’promosyon sorgulama’’ ekranı yer alıyor. Bu ekrana T.C kimlik numaranızı ve istenen bilgileri girdikten sonra sorgulama kısmına tıklayın. Açılan ekranda maaşınıza göre ne kadar promosyon ödeme alabileceğiniz yazıyor. Yine aynı ekran üzerinden doğrudan başvuru kısmına tıklayıp hemen başvurunuzu da online olarak yapabilirsiniz.

Emekli Promosyon İptal Etme

Emekli Promosyon İptal Etme

Emekli promosyon iptal etme ve emekli maaşı başka bankaya taşıma işlemlerinizi kolayca online adımları takip ederek yapabilirsiniz. Bu 3 yöntemi kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • E-devlet hesabınıza giriş yaparak yapabilirsiniz
 • SGK kurumuna doğrudan başvuru yaparak yapabilirsiniz
 • PTT ya da banka şubelerini ziyaret ederek yapabilirsiniz.

Genel olarak emekli maaşı promosyonu taşıma ve iptal etme adımları bu yöntemlerle yapılıyor. Bu yöntemler arasında en sık tercih edileni ise e-devlet olarak dikkat çekiyor. E-devlet hesabınız üzerinden işlem yapmak üzere şu adımları takip edebilirsiniz;

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş sağlayın.
 • 4A, 4B ve 4C banka ve adres değişikliği ekranına erişim sağlayın.
 • Ardından ise açılan ekranda PTT bilgileri yansır.
 • Bu ekran üzerinden Banka/Şube bilgilerini değiştirmek için tıklayın denen kısma tıklayarak devam edin.
 • Yeni ekranda ise geçmek istediğiniz banka bilgilerini doldurmanız istenir.

Tüm bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Yaptığınız başvuru sonucunda maksimum 2 ay içerisinde maaşınız yeni banka üzerinden yatmaya başlar. Bankaya ilk maaşınız yattıktan 3 gün sonra ise promosyon ödemeniz de hesabınıza yansıtılır.

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu