3D secure bankalar tarafından kullanılan bir güvenlik sistemidir. Kart sahibinden habersiz kart ile alışveriş yapılmasını engelleyen akıllı bir güvenlik önlemi olduğunu da söylemek gerekir. Birçok banka tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

3D secure kullanımı son yıllarda artan internet dolandırıcılığı vakaları ile birlikte geliştirilen bir çeşit güvenlik önlemidir. Kart bilgilerinin taşınması, kopyalanması gibi riskleri en aza indirmek için kullanılır. Yazımızın devamında 3D secure açma, kapatma, şifre sorgusu ve benzeri soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

3D Secure Nasıl Kullanılır

3D secure kullanılışı itibari ile bir uygulama gibi değil bir kod girme şeklinde kullanılmaktadır. Alışveriş yaparken 3D Secure kodu telefonunuza mesaj olarak gelecektir. 3D secure kullanımını aşağıda yer alan maddeleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

  • Alışveriş yapılacak siteden alışveriş tamamlanır.
  • Alışveriş sonunda ödeme yapılmak üzere öde seçeneğine tıklanır.
  • Ödeme sonrasında telefonunuza gelecek olan 3D doğrulama kodunu banka tarafından gelen ekrana yazın.
  • Onaylayın.
  • Ödeme işlemi tamamlanmış olacaktır.
  • Siparişinizi ödeme sonrasında tamamladığınızı alışveriş sitesi üzerinden de görebilirsiniz. 

3D Secure Açma

3D secure açmak için doğrudan bankanız ile iletişime geçmelisiniz. 3D secure uygulaması için genellikle bir talepte bulunulması gerekmez. Doğrudan banka tarafından güvenlik kapsamında açık olarak kullanılan bir uygulamadır. 3D Secure kullanımı ile birlikte online alışveriş daha güvenli hale gelmektedir.

3D Secure kullanımı alışveriş yapılan online platform ve banka ile ilişkilidir. Doğrudan 3D secure aktif etme ya da kapatma girişimleri birçok banka tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

3D Secure Kapatma

3D Secure Nedir

3D Secure kapatma işlemi müşteri tarafından yapılamamaktadır. 3D Secure ile online alışveriş yaparken alışveriş için siteden onayı verdikten sonra telefonunuza gelen kodu bankanıza iletmeniz gerekir. Bankanın kodu doğrulaması sonrasında para hesabınızdan çekilir.

3D Secure kapatmak için banka ile iletişime geçtikten sonra büyük ihtimal ile banka tarafından olumsuz sonuç alabilirsiniz. Bununla birlikte bankanın sizden onay alarak 3D Secure uygulamasını kapatması halinde online alışverişte tamamen riski kendiniz almış olursunuz. 

3D Secure Şifresi Nedir

3D secure şifresi her alışverişte yenilenen bir koddur. Bu kodun öğrenilmesi için ise banka hesabının ilişkili olduğu telefon numarasına erişim bulunmalıdır.

3D secure şifresini öğrenmek için alışveriş yaptıktan sonra sizden istenen şifreyi telefonunuza yeni gelmiş olacak bir SMS içerisinde bulabilirsiniz. SMS banka tarafından gönderileceğinden bankanın mesajlarını kontrol edebilirsiniz.

3D Secure Kullanmazsak Ne Olur

3D Secure kullanmazsak internet alışverişinde bazı risklere açık hale geliriz. Kartımızın bilgilerinin çalınması ve habersiz kopyalanması gibi durumları engellemek için 3D secure sistemi bankalar tarafından oluşturulmuş bir sistemdir.

3D Secure kullanmadığımız durumlarda kartımızın bilgilerinin çalınma riskini de kabul etmiş oluruz. Bu nedenle de online alışverişte risk kapsamında olumsuz etkilenme riski çok yüksektir.


Daha fazla ilgili içerik;