Askerlik hizmet tercihi hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Askerlik hizmet tercihi sıralaması nedir ve askerlik hizmet tercihi yaptıktan sonra işte detaylar.

Vatani görevlerden biri olan askerliği yapacak olan kişiler başvuru sürecinde karşılarına çıkan askerlik hizmet tercihini merakla beklemektedirler. Her erkeğin belirli bir yaştan sonra askerlik görevlerini yapmaları vatani bir sorumluluktur. Belirli bir süre askerlik yapacak olan kişiler başvuru süreçlerini tamamlamaları gerekir. Başvuru sürecindeki en son adımda askerlik hizmet tercihi karşınıza çıkar. Peki nedir bu askerlik hizmet tercihi gelin bir bakalım.

  • Başvuru sürecinde yoklama başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra hizmet tercih işlemleri gerçekleşir. Hizmet tercihi denilen kavram askerliğinizi hangi hizmet türüyle yapacağınızı seçmeniz gerekir. Yani askerlik sürecinde yedek subay olarak mı yoksa 6 ay temel askerlik mi yapacağınıza karar verdiğiniz adımdır.

Askerlik Nereye Çıktı Nasıl Öğrenebilirim

Askerlik Hizmet Tercihi Sıralaması Nedir

Askerlik hizmet tercihi en önemli adımlardan biridir. Askerliğiniz boyunca hangi konumda ve hangi türden asker olacağınızı belirttiğiniz adımlardan biridir. Askerlik hizmet tercihinde yedek subay, yedek astsubay, 6 ay temel askerlik ve bedelli askerlik gibi seçenekler arasında seçim yapmanız gerekir. Bu adımdaki tercihler dikkate alınarak sıralama gerçekleşir. Askerlik hizmet tercihlerini gerçekleştirdikten sonra bir sıralama karşınıza çıkar. Peki nedir bu sıralama?

  • Askerlik hizmet tercihindeki sıralama isteklerinizi belirtir. İlk sırada koyduğunuz tercih çıkmazsa yani o alanda ihtiyaç yoksa ikinci sırada belirttiğiniz hizmet türü dikkate alınmaktadır. 

Askerlik Hizmet Tercihi Yaptıktan Sonra

Askerlik başvuru sürecinde birçok madde bulunmaktadır. Askerlik yoklama başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra askerlik hizmet tercihini belirtmeniz gerekir. Askerlik hizmet tercihinizi yaptıktan ve sıraladıktan sonra karşınıza celp ve sevk dönemi karşınıza çıkar.

  • Askerlik celp ve sevk döneminde ise askere gitmek istediğiniz dönemi belirtmeniz gerekir. Karşınıza çıkan sıralamalarda hangi dönemde gitmek istiyorsanız o dönemin ilk sıraya koyulması gerekir.
Askerlik Hizmet Tercihi Ne Zaman Yapılır

Askerlik Hizmet Tercihi Ne Zaman Yapılır

Askerlik ülkemizde zorunlu olarak belirli bir dönem yapılan vatani görevlerden biridir. Askerlik türünüzü, ne zaman gideceğinizi belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz zamanlarda gitme ihtimaliniz oldukça yüksektir. İhtiyaç yoksa yaptığınız sıralamalarda ikinci tercihler dikkate alınmaktadır. Askerlik hizmet tercihlerini ne zaman yapmanız gerektiğini sizler için yazımızda derledik.

  • Mayıs ayının sınıflandırılması 8 Şubat tarihinden itibaren askerlik hizmet tercihlerinin ve celp tercihini e-devlet üzerinden veya askerlik şubesinden yapmanız gerekir. Sınıflandırmadan önceki ayda askerlik hizmet tercihini yapmanız gerekecektir.

Askerlik Hizmet Tercihi Sınıflandırılmanız Bekleniyor

Askerlik başvurunuzu tamamlamanız için belirli aşamalarda seçimler yapmanız gerekir. Askerlik yoklama ve muayene işlemleri ilk adımlardan biridir. Daha sonra karşınıza çıkan askerlik hizmet tercihinde askerliğinizi hangi sınıfa bağlı olarak gerçekleştirmek istediğinizi cevaplamanız gerekir. Öğrenim durumunuza ve maddi durumunuza göre birtakım seçimler yapıldıktan sonra askerlik hizmet tercihi sıralamanız gözükür. İlk sırada en çok istediğiniz hizmeti seçmeniz gerekir.

  • Askerlik hizmet tercihi sınıflandırılmanız bekleniyor yazısı karşınıza çıkıyorsa yakın zaman içerisinde askere gideceğiniz anlamına gelebilir.

Askerlik Hizmet Tercihi Yapmayanlar

Milli Savunma Bakanlığı askere gelmeden önce hangi sınıfa bağlı olarak askerliğinizi yapmak istediğinizi sizlere sorar. Askerlik hizmet tercihi adımında gerçekleşen bu sorgulama işlemini birçok kişi yapmamaktadır. Askerlik hizmet tercihi askerlik başvurusunda en önemli adımlardan biridir. Askerlik hizmet tercihinde yapılan sıralamalara göre askerlikte hangi sınıfa bağlı olacağınız belirlenir.

  • Askerlik hizmet tercihini yapmayan kişiler en çok ihtiyaç duyulan sınıfa verilecektir. Askerlik hizmet tercihini yapmadığınız sürece herhangi bir sınıfa askerliğiniz atanır.

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır

Askere Gidecek Sevgiliye Uzun Mesaj

Egm.Personel.Alımları Bekçi Alımı

Bekçi Sınav Ücreti Nereye Yatırılıyor

Comments are closed.