Askerlik muayenesi nasıl yapılır ve Askerlik muayenesinde nelere bakılır gibi sorularınıza yanıt oluyoruz. Askerlik muayenesi e-devlet üzerinden nasıl bakılır sizlere anlatıyoruz.

Askerlik muayenesi nasıl yapılır 2023 Askere gidecek olan vatandaşlar, öncesinde muayene olmalıdır. Askerlik öncesinde olan sağlık muayeneleri Milli Savunma Bakanlığı’nın Asker Alma Dairesi Başkanlığı üzerinden yürütülmektedir.

Her erkek Türk vatandaşı belirli bir yaşa geldiğinde askerlik görevini yerine getirmelidir. Ancak bazı durumlarda vatandaşlar askerlikten muaf tutulur. Çeşitli sağlık sorununa sahip olup olmadığının anlaşılması için askere gitmeden muayene olmaları gerekmektedir.

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır

Kişi askere gitmeden önce, E-Devlet sistemi üzerinden yoklama başvurusunda bulunmalıdır. Sistem üzerinden gerekli bilgiler doldurulduktan sonra, işlem başlatılmış olur.

Yoklamaya başvuran kişi daha sonra Aile Sağlık Merkezi’ne gider. Askerlik muayenesi nasıl yapılır, Aile hekimi, öncelikle kişinin fiziksel muayenesini yapar. Fiziksel muayeneden sonra gerekli birkaç testi yapılan kişi bir sorun tespit edilmezse “Askerliğe Elverişli” raporu alır. Sorunla karşılaşılan kişiler hastaneye sevk edilir.

Askerlik muayenesinde nelere bakılır?

Askerlik Muayenesinde Nelere Bakılır

Askerlik sağlık muayenesi askere gidecek her vatandaşın yaptırması zorunlu olan bir işlemdir. Askerlik muayenesinde nelere bakılır? Muayene aile hekimi tarafından yapılır. Muayenenin ilk adımında kişinin boy ve kilosu ölçülür. Bakanlığın onay verdiği belirli aralık vardır. Kişi o aralıktaysa bu muayeneden geçer ve “Askerliğe Elverişli” kararı çıkar.

Muayene sırasında sağlık sorunlarından şüphelenilen kişi hastaneye sevk edilir. Hastanede kapsamlı bir muayeneden geçen vatandaş bir sorun çıkmazsa onay alır. Askerlik yapmasına engel teşkil edecek sağlık sorunları olan vatandaşlar hekimden onay alamaz.

Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Gerekli yaşı doldurmuş kişiler askere gitmelidir, bu yasal bir zorunluluktur. Askere gitmeden önce yoklama başvurusu yapılmalıdır. Askerlik başvurusu nasıl yapılır 2023

  • Yoklama başvurusu yapacak kişiler E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır.
  • Sistemde arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazmalıdır.
  • Çıkan ekranda ASAL yoklama başvurusuna tıklamalıdır.
  • Gelecek ekrandaki gerekli yerler doldurulmalıdır.
  • Yoklama başvurusu sonrası kişi muayene olmalıdır.

Muayeneden onay alan vatandaşlar onlar için belirlenen tarihte, belirlenen birliğe gideceklerdir. Askerliğe gitmeden önce muayene olan kişiler askere gittiklerinde tekrar muayene olmaktadır. Ayrıca askerliği biterken tekrar muayene olmalıdır. Bunlar kişilerin sağlıklarını korumak için alınan genel önlemlerdir.

Askerlik muayenesi nerede yapılır 2023?

İkamet ettiğiniz şehirdeki askerlik şubesinden sağlık kontrolü yapılmaktadır. Aile hekimliği bu konuda size yardımcı olamayacaktır.

Askerlik muayenesi ne zaman yapılır 2023?

Sene başında yani 1 ile 31 ocak arası muayene yapılır. Muayene tarihinizi geçirdiğiniz taktirde DK (devre kaybı) olarak askeriyeye gideceksinizdir.

Askerlik Hizmet Tercihi

E Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Alabilirim

Sağlık Ocağından Sağlık Raporu Nasıl Alınır – E-devlet Rapor