Açık Lise Diploma Ücreti, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve AÖL mezun olan her öğrenciden mezuniyet belgesi basım ve kargo masraflarını karşılamak için talep edilen bir ücrettir.

  • Açık Lise Diploma Ücreti her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. 2024 yılı için diploma ücreti 100 TL’dir.

Eğitim hayatını açıktan okuyan binlerce kişi vardır. Açıktan okumak bazı durumlarda oldukça avantajlıdır. Açık lise sınavlarını tamamlayıp mezun olan kişiler diploma ücretlerini merak etmektedirler. Dönem sonuna yaklaştıkça açıktan mezun olacak kişilerin merak ettikleri tüm soruları sizler için cevaplayacağız.

2024 yılında 2.dönemin ilk sınavı gerçekleşti. İlk sınavdan başarılı not alan ve mezun kategorisinde olan öğrenciler diplomalarını alacaklardır. MEB diploma ücretini açıkladı. MEB’in yaptığı açıklamaya göre diploma harç ücreti kaldırılmış olup ücret ödemeleri gerekmeden diplomalarına sahip olacaklardır.

Açık Lise diploma ücreti 2024

Açık lise eğitim türlerinden birisidir. Açık lise de okuyan ve eğitim gören öğrencilerin 8 dönemlik derslerden başarılı olan kişilerin mezun olması gerekir. Mezun olmak için en az 192 krediyi tamamlamanız gerekir. 192 krediyi tamamlayan öğrenciler mezun sayılmaktadır. Zorunlu dersler arasında Türk dili ve edebiyatı dersi vardır. Zorunlu dersler başarılı bir şekilde geçtikten sonra mezun olurlar.

  • MEB’in açıklaması ve kanun gereğince 2014 yılından sonra eğitime başlayan kişilerden diploma harç ücreti alınmamaktadır. 2013 yılında ve öncesinde eğitime başlayan kişiler ise 10 TL ücret ödemeleri gerekmektedir.

Daha fazla açık lise içeriği;


Aöl Diploma Ne Zaman Verilecek?

Açık liseden mezun olan kişiler ücret ödemeden diplomalarına sahip olabilirler. Peki 8 dönemlik dersi başarıyla geçen bir öğrencinin diploması ne zaman verilir? Açık lisede okuyan ve merak eden kişiler için bu konuyu ele aldık.

Sınavlardan başarılı olan öğrenciler diplomalarını sorgulamaları gerekir. Aöl diploma sorgulama ekranına gelerek gerekli bilgilerinizi girdikten sonra diplomanızın çıkıp çıkmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama ekranına https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-acik-ogretim-liseleri-mezuniyet-belgesi-sorgulama linkine tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Eğer diplomalarınız daha hazır değilse geçici diploma alabilir ve 6 ay kullanabilirsiniz. Geçici diplomaları sizlere en yakın Halk Eğitim Merkezine gönderilmektedir. Halk Eğitim Merkezinde olan diplomalarını alabilirsiniz.

  • Mezun olduktan 2 veya 3 ay içerisinde diplomanız hazır hale gelecektir.

Aöl Diploma Nasıl Alınır?

Aöl diploma nasıl alınır

Açık öğretim lisesinden 192 krediyi tamamlayan öğrenciler mezun sayılmaktadır. Mezun olan öğrenciler diplomalarını sorgulayabilmektedirler. Hangi durumda olduğunu, ne zaman çıkacağın e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Diplomanız hazır değilse geçici bir diploma alabilirsiniz. Peki diploma alma işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Gelin aklınızdaki soruları cevaplayalım.

  • Aöl diploma nasıl alınır; Açık lisede okuyan öğrenciler diplomalarını Halk Eğitim Merkezinden alabilirler. 2 veya 3 ay içerisinde diploması hazır olan öğrencilerin Halk Eğitim Merkezlerine gitmeleri gerekir. Gerekli bilgilerinizi verdikten sonra Halk Eğitim tarafından sizlere diplomanız teslim edilecektir.

/ 5.

Share.
Leave A Reply