Adet Kanamasının Sadece Tuvalette Gelmesi

Adet kanamasının sadece tuvalette gelmesi birçok kadın tarafından yaşanan sorunlardan biri haline gelmiştir. Yalnızca tuvalette gelen ve geçmişe kıyasla görece daha az olan adet kanaması gibi durumlar yetersiz adet döngüsüne işarettir. Nitekim bunun sebepleri de başlıca; yaş, kilo, hamilelik, emzirme, stres, aşırı egzersiz ve yeme bozuklukları olarak bilinmektedir.

Adet Oldum Ama Kan Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Adet oldum ama kan gelmiyor ne yapmalıyım diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Adet döneminin başlangıcı ve bitişi her kadında birbirinden farklı olarak gerçekleşir. Fakat adet olunan ancak adet kanamasının olmadığı zamanlarda olası birkaç sebep olabilir. Bunlar genellikle hamilelik ve stresten kaynaklanır. Şayet sorun stres kökenliyse kişiyi strese sokan unsurlar tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Çamur Gibi Adet Kanaması Nedenleri

Çamur gibi adet kanaması nedenleri arasında genellikle doğum kontrol hapı kullanımı sonrasında görülen bir durumdur. Bunun yanı sıra rahim içerisinde spiral kullanan kadınlarda da kahverengi adet kanamaları gözlemlenebilir. Çamur gibi adet kanaması olarak tabir edilen kahverengi kanamanın bir diğer nedeninin adetin gebelik dönemi içerisinde olmasından da kaynaklanabilir.


Daha fazla adet sağlığı içeriği;


1 Gün Adet Oldum Sonra Kesildi Hamile miyim?

1 gün adet oldum sonra kesildi hamile miyim sorusunun yanıtı sıkça merak ediliyor. Tüm fonksiyonların çalıştığı sağlıklı bir kadın vücudu için adet dönemi genellikle 4 ila 8 gün aralığında sürüyor. Fakat bazen 1 gün adet olan ve sonrasında kanaması kesilen kişiler de olabiliyor. Bu durum büyük olasılıkla hamileliği işaret ediyor. Fakat kullanılan ilaçlardan psikolojiye kadar farklı sebeplerden meydana gelme olasılığı da epey yüksektir. Bu sebeple kişinin en kısa sürede hamilelik testi yaptırması gerekir.

Lekelenme Şeklinde Adet Görme Neden Olur?

Lekelenme şeklinde adet görme neden olur sorusunun yanıtı büyük olasılıkla daha derinlerde yatan farklı bir sorun ya da hastalığa bağlıdır. Nitekim bu sebeple lekelenmelerin bir hastalıktan ziyade belirti olarak görülmesi daha doğru olacaktır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi hamileliktir. Anne adayları, hamileyken adet gördüklerinde sıkça lekelenmelerle karşılaşabilir.

Adette Kanın Az Gelmesi Normal mi?

Adette kanın az gelmesi normal mi diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Az gelen adet kanamasının en büyük nedenlerinden birisinin hamilelik olduğu söyleniyor. Bu sebeple kanın az gelmesi de gayet normal karşılanabilir. Nitekim kişi hamile değilse en kısa sürede bir uzman hekim kontrolüne gitmesi tavsiye ediliyor. Bunun farklı sebepleri olabileceği gibi tümör ya da kist gibi sorunlar da meydana gelebilir.

Az Kan Gelmesi Adet Sayılır mı?

Az kan gelmesi adet sayılır mı sorusunun yanıtı hem evet hem de hayır olacaktır. Nitekim kan, lekelenmeler olarak meydana geliyorsa bu durum adet kanaması olarak kabul edilmemektedir. Fakat az da olsa doğrudan akıyorsa adet sayılabilir.

Az Gelen Adet Kanaması Nasıl Çoğaltılır?

Az gelen adet kanaması nasıl çoğaltılır diye merak edenler için adet söktürücü besinler tüketilebilir. Bu besinler sayesinde kanama miktarını arttırmak ve adet döngüsünü rayına yerleştirmek mümkün hale gelecektir. Adet kanamasını arttırmak için su doğal besinleri kullanabilirsiniz;

  • Zerdeçal
  • Dereotu
  • Maydanoz
  • Alıç
  • Havuç

Adet kanamasının az gelmesine dair en sık araştırılan sorulara yanıt verdik. Konuya dair farklı sorularınız varsa hemen yorum alanına yazarak bizden geri bildirim alabilirsiniz.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥