Adet olduktan sonra boy uzaması için ne yapılmalı sorusu pek çok ebeveyn tarafından sorulan bir sorudur. Bu soruya çeşitli şekillerde yanıt vermek mümkündür.

Regl Olduktan Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

Genç kızların ve anne babaların en çok merak ettiği sorulardan biri de adet döneminden sonra boy ne kadar uzar sorusudur.

  • Çocukların boyunun daha fazla uzayıp uzamayacağını görmek için bir endokrinologa görünmek gerekir.
  • Doktor bir film çekecek ve büyüme plaklarınıza bakacak ve kemiklerin uçlarının kapalı olup olmadığına bakacak, kapalıysa, bu durum boyun daha fazla uzamayacağı anlamına gelecektir. 

Regl olduktan sonra boy ne kadar uzar sorusuna verilmesi gereken yanıt ise kişiden kişiye değişir. Bu noktada boy uzamasını etkileyen çeşitli faktörler olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu faktörler;

  • Et, süt, yoğurt ve yumurta gibi proteinden zengin besinler tüketmek,
  • Basketbol, ​​voleybol gibi zıplama sporları yapmak,
  • Barfiks gibi asılma hareketleri yapmak, 
  • Doktor tarafından reçete edilen D vitamini ve kalsiyum tabletleri kullanmak olarak bilinmektedir. Bu faktörler boy uzamasını mümkün hale getirir.

12 Yaşında Adet Olunca Boy Uzar mı?

12 Yaşında Adet Olunca Boy Uzar mı

12 yaşında adet olunca boy uzar mı sorusuna adet döngüsünün başlamasından itibaren genetik şartlar el veriyorsa boyun 5 ila 10 cm kadar daha uzayabileceği söylenebilir.

Adet Olduktan Sonra Kaç Cm Uzadınız?

Adet Olduktan Sonra Kaç Cm Uzadınız

Ergenlik, insan yaşamının ikinci evresi olan boy uzamasının en fazla olduğu  dönemdir. Yenidoğanların ortalama boyu 50 cm’dir. Bir yaşında hızla yaklaşık 7 cm uzunluğa ulaşır. 1-2 yaşındaki bir bebek ortalama 12 cm uzar. Bundan sonra  ergenliğe kadar ortalama 5-6 cm boy uzaması devam eder.

  • Büyüme kıkırdağını kapatan östrojen hormonunun  etkisi yani kemikleşme, testosterondan daha fazladır. Erkeklerin kızlardan daha uzun olmasının nedeni budur. Cinsiyet hormonları büyüme kıkırdaklarının kapanmasına neden oldukları için önce hızlı boy uzamasına, ardından büyümenin durmasına neden olurlar.
  • Cinsiyet hormonlarının boy etkisinin olabilmesi için tiroid  ve büyüme hormonlarının da gençlerde normal olarak salgılanması gerekir. Geç pubertede kemik epifizlerinin (büyüme kıkırdakları) kemik uçlarıyla füzyonunu gösteren bir röntgen, büyümenin yaştan bağımsız olarak gerçekleşmediğini gösterir.
  • Dolayısıyla adet olduktan sonra kaç cm uzadınız sorusuna verilen yanıt herkes için özneldir ancak 5 ila 10 cm arası bir uzama olduğu söylenebilir.

SONUÇ: Adet olduktan sonra 5 ila 10 cm kadar uzama devam edebilir. Ancak bunun için D vitamini tüketimi yapmak ve spor ile boy uzamasını desteklemek gerekmektedir.


Kızlar Ergenlikte Erkeklerden Daha Hızlı mı Uzar?

Ortalama olarak, kızlar erkeklerden iki yıl önce ergenliğe ulaşır, en yüksek büyümeye iki yıl önce ulaşır ve  en az iki yıl önce adet görürler. Bu nedenle kız çocuklarında iskelet gelişiminin iki yıl kadar ilerlemesi beklenmektedir. Kızlar adetten birkaç yıl sonra büyümeyi bırakırken, erkekler 17-18 yaşına kadar biraz da olsa devam eder.

Anne Babanın Boyu Çocuğun Boyunu Etkiler mi?

Anne babanın boyu çocuğun genetiğini belirlediği için direkt olarak etki etmektedir.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur – Gecikme Hangi Sebeplerden Olur?

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi

Parol Adeti Keser mi – Regl’da Ağrı Kesici Kullanmak Zararlı mı?