Alibaba.com Dan Nasıl Alışveriş Yapılır? (İşte Başlangıç)

Dünyada en çok tercih edilen toptan satış platformu olan Alibaba’dan alışveriş yapmak istiyorsanız nasıl yapacağınızı sizler için ele aldık. Almak istediğiniz ürünleri toplu bir şekilde uyguna almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir adrestir.

En büyük e-ticaret platformu olarak bilinen bu sitede dünyanın her yerinden ürüne ulaşabilirsiniz. Alibaba üzerinden nasıl alışveriş yapacağınızı adımlarıyla birlikte ele aldık. Hadi bakalım.

 • İlk olarak Alibaba hesabınızı oluşturmanız gerekir.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra hesabınızı doğrulamanız gerekir.
 • Artık hesabınız oluşturuldu. Şimdi istediğiniz ürünü web sitesi üzerinden arayınız.
 • İstediğiniz ürünü bulabilmek için filtreleme seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Tedarikçilerden almak istediğiniz ürün varsa Teklif Talebi Gönder seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından almak istediğiniz ürünü sepete ekleyin.
 • İletişim ve adres bilgilerinizi girdikten sonra alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Alibaba üzerinden alışveriş yaparken ürünü alacağınız tedarikçinin güvenirliğini kontrol etmenizde fayda vardır.

Alibaba dan Bireysel Alışveriş Nasıl Yapılır

Alibaba. Com dan nasıl alışveriş yapılır 

Alibaba üzerinden istediğiniz ürünü arayabilirsiniz. Ürünleri ve tedarikçileri karşılaştırabilir ve filtreleyebilirsiniz. Alışveriş yapmak oldukça kolay olan dünyanın en büyük platformunda bireysel alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alibaba üzerinden alışveriş yapmak için bir şirkete veya kuruma sahip olmanız gerekmemektedir. Ancak bireysel alacağınız ürünler daha pahalıya denk gelebilir. Bireysel alışverişlerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

İlk olarak hesabınıza giriş yapınız. Eğer hesabınız yoksa hemen hesabınızı oluşturun. Hesabınızı oluşturduktan sonra istediğiniz ürünü ve tedarikçiyi bulmanız gerekir. Tedarikçi ile iletişime geçerek bireysel alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Tedarikçi ile iletişime geçerek nereye ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 • Tedarikçiden ürün hakkında HS kodunu istemeniz gerekir. Ürün ülkemizde satışı yoksa alamazsınız. Bu yüzden HS kodu önemlidir.

Bireysel alışverişlerde vergi levhanızın olması gereklidir. Alacağınız ürün hakkında bilgilendirme almak için gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz gerekir. Ürün direk olarak adresinize teslim edilmez. Kargo firmaları gümrüğe kadar getirmektedir. Gümrüğe giderek kendiniz siparişlerinizi almanız gerekir. Ardından KDV ve ÖTV ödemesi gerçekleşmesi gerekir.

Alibaba’dan Ürün Almak Vergi 2024

Alibaba. Com dan nasıl alışveriş yapılır 

Alibaba web sitesini kullanarak satın alacağınız ürünlerde belirli bir prosedür bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesine dağıtım yapan Alibaba platformundan alacağınız ürünlerde gümrük ve vergi ödemeleri bulunmaktadır. Alibaba üzerinden toplu sipariş vermek sizler için daha avantajlı olacaktır. Bireysel ürünler ve tek ürünlerin alınması için uygun bir platform değildir. Alibaba web sitesi üzerinden aldığınız bir ürünün vergisini ödemek istiyorsanız ne yapmanız gerekir bir bakalım.

Yurtdışından gelen ürünlerde gümrük vergisi alınmaktadır. Aldığınız ürün 25 dolar üstündeyse bu ürünlere gümrük vergisi ödenmektedir. Ürünü aldığınız ülkeye göre vergi oranı değişiklik gösterir.

 • Avrupa Birliği ülkelerinden satın alındıysa %18
 • Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden alındıysa %20 vergi ödenir.

Bu oranlar 30 kilo ve altında olan ürünler için geçerli olmaktadır. 30 kilo ve üstünde bir alışveriş yaptıysanız bu oran %48 seviyesindedir.

Alibaba.com gümrük vergisi

Alibaba.com’dan yapılan alışverişlerde gümrük vergisi, ürünün varış ülkesine göre değişir. Türkiye’de, 150 Euro’ya kadar olan kişisel kullanım amaçlı ürünler gümrük vergisinden muaftır. 150 Euro’yu aşan ürünler için ise, ürünün gümrük kıymetine göre vergi uygulanır.

 • 150 Euro’ya kadar olan ürünler: Gümrük vergisi muafiyeti
 • 150 Euro’dan 300 Euro’ya kadar olan ürünler: %20 gümrük vergisi
 • 300 Euro’dan 1000 Euro’ya kadar olan ürünler: %25 gümrük vergisi
 • 1000 Euro’yu aşan ürünler: %30 gümrük vergisi

Daha fazla ilgili içerik;

Alibaba İşlem Ücreti

Alibaba, işlem ücreti olarak ürünün fiyatı üzerinden %5,5 oranında bir ücret almaktadır. Bu ücret, ürünün fiyatı ve kargo ücreti dahil olmak üzere tüm sipariş tutarına uygulanır.

Alibaba Kargo Ücreti

Alibaba’dan yapılan alışverişlerde kargo ücreti, satıcı tarafından belirlenmektedir. Kargo ücreti, ürünün boyutu, ağırlığı ve varış ülkesine göre değişebilir.

Alibaba Gümrük Vergisi

Alibaba’dan yapılan alışverişlerde gümrük vergisi, ürünün varış ülkesine göre değişir. Türkiye’de, 150 Euro’ya kadar olan kişisel kullanım amaçlı ürünler gümrük vergisinden muaftır.

Alibaba Kapıda Ödeme

Alibaba’dan yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr