AliExpress’ten alışveriş yaparken ödemeniz gereken vergi ve harçlar, ürünün türüne, değerine ve gümrükten giriş şekline göre değişmektedir.

Aliexpress vergi sistemi alışveriş yapanlar tarafından sıkça merak ediliyor. Dünyanın en uygun fiyatlı alışveriş siteleri arasında yer alan Aliexpress’te 1 TL’ye dahi pek çok ürün bulmak mümkün. Nitekim bu ürün seçeneklerini değerlendirmek ve satın almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği şey ise ürünlerin vergiye tabi olup olmadıklarıdır.

AliExpress’ten satın aldığınız ürünlerde ödeyebileceğiniz vergi ve harçlar şunlardır:

  • Gümrük Vergisi: Ürünün gümrükten girişine bağlı olarak gümrük vergisi uygulanabilir. Gümrük vergisi oranı, ürünün türüne ve gümrük tarife koduna göre belirlenir.
  • KDV: KDV (Katma Değer Vergisi), ürünün değerinin %18’i oranında hesaplanır.
  • ÖTV: Bazı ürünlerde, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de uygulanabilir. ÖTV oranı, ürünün türüne göre değişir.
  • Gümrük Müşavirlik Ücreti: Gümrükleme işlemleri için bir gümrük müşavirine ücret ödemeniz gerekebilir.
  • Kargo Ücreti: Ürünün kargo ücreti de vergi ve harçlara dahildir.

Aliexpress Vergi Dahil Ödeme

Aliexpress vergi dahil ödeme seçeneği günümüzde pek çok üründe yer alıyor. Aliexpress’te ürünün satın alınacağı mağazanın yer aldığı ülke dışından yapılan siparişlerde genellikle vergisel açıdan sorunlar çıkabiliyor. Vergi dahil ödeme yapılabilecek olan ürünlerde ise fiyat aşamasında tüm vergilerin dahil olduğuna dair bir ibare yer alıyor. Şayet vergi dahil bir ürün satın alınmıyorsa %30 gümrük vergisi, 16 TL gümrük sunum ücreti ve 1 TL damga pulu ödeniyor.


Daha fazla Aliexpress içeriği;


Aliexpress Vergi Hesaplama

Aliexpress vergi hesaplama işlemi oldukça basittir. İlk etapta 1000 TL’lik teknolojik bir cihaz satın alınacağını varsayalım. Bu ürün için ödenecek toplam vergi miktarı aşağıdaki listede yer alıyor:

  • Ürün bedelinin %30’u kadar gümrük vergisi (1000 TL için 300 TL)
  • 16 TL gümrük sunum ücreti
  • 1 TL damga pulu
  • Ürün ÖTV kapsamında ise ürün bedelinin %20’si kadar ÖTV (1000 TL için 200 TL)

Bu ürünün toplam ücreti; ürün bedeli olan 1000 TL ve yukarıdaki kalemler eklendiğinde 1.517 TL olacaktır. Nitekim bu bir teknolojik ürün olduğu için ÖTV kapsamındadır. Şayet 1000 TL’lik ürün ÖTV kapsamında değilse ödenmesi gereken tutar 1.317 TL’ye tekabül edecektir.

Aliexpress Gümrük Vergisi Alıyor mu?

Aliexpress Gümrük Vergisi Alıyor mu

Aliexpress gümrük vergisi alıyor mu sorusunun yanıtı evet olacaktır. Aliexpress’te bazı satıcılar Türkiye’ye satış yaparken gümrük vergisi dahil şekilde ücretlendirme politikası uygular. Fakat bunun yanı sıra bazı satıcıların da gümrük vergisi hariç şekilde satış yaptığı ve gümrük vergisini alıcının ödeyeceği söylenir. Gümrük vergisi, ürün bedelinin %30’u kadardır. Bunun yanı sıra yine gümrüğe ödenmesi gereken bir diğer tutar da 16 TL’lik gümrük sunum ücretidir.

Aliexpress Vergi Ödememek İçin Ne Yapmalı?

Aliexpress vergi ödememek için ne yapmalı diye merak edenler için yapılması gereken şey genellikle satıcılarla görüşmekten geçiyor. Satıcılarla görüşerek ürünün gümrüğe takılıp takılmayacağı konusunda bilgi almak mümkün. Bunun yanı sıra gümrük alt limitinin altında yer alan miktarda fatura kesilerek ürünün gümrüğe takılmamasını sağlamak ve dolayısıyla vergi ödememek mümkündür.

Kaç TL Üzeri Gümrüğe Takılır?

Kaç TL üzeri gümrüğe takılır sorusu son zamanlarda Aliexpress ve benzeri yurtdışı menşeili siteler üzerinden yapılacak alışverişler öncesinde sıkça merak ediliyor. Bir ürünün gümrüğe takılması ve vergilendirilmesi için alt limitin 22 Euro’ya tekabül etmesi gerekecektir. Bu da güncel kur ile 2023 Nisan itibarıyla 465 TL’dir. Bu minvalde 465 TL’nin altındaki ürünlerin gümrüğe takılmadığı söylenebilir.

Aliexpress’ten Alınan Ürün Gümrüğe Takılır mı?

Aliexpress’ten alınan ürün gümrüğe takılır mı sorusunun yanıtı sıkça merak ediliyor. Aliexpress üzerinden satılan ürünlerin gümrüğe takılması için belirli bir limitin üzerinde yer alması gerekiyor. Bu da 2023 Nisan itibarıyla 22 Euro’ya tekabül eden 465 TL’dir. Gümrük alt limiti olan 22 Euro birkaç yıl önce 75 Euro iken sonrasında 30 ve şimdi de 22 Euro’ya kadar düşmüştür.

Gümrük Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Gümrük vergisi ödenmezse ne olur diye merak edenler için 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerince gereği uygulanır. Bu da alıcı özelinde uygulanan gecikme zammıyla sonuçlanır.

AliExpress En Fazla Kaç Ürün Alabilirim?

AliExpress en fazla kaç ürün alabilirim sorusu Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan yeni genelge ile değişiklik gösterdi. Artık kullanıcılar Aliexpress üzerinden ayda en fazla 5 ürün satın alabiliyor. Bu durum tek bir kişi için geçerli olmakla birlikte farklı kişilerin adında da 5’er ürün satın almak mümkün.