Ankara depreme dayanıklı semtler birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde yaşanan deprem felaketinden sonra depreme dayanıklı semtleri merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz.

Yaşadığımız deprem olayından sonra olası deprem felaketinden korunmak için depreme dayanıklı semtler araştırılmaya başlandı. Ankara şehri az riskli deprem bölgesinde yer almaktadır. Ancak Ankara’nın kuzey tarafı yani Gürün, Kızılcahamam, Demetevler ve Kazan bölgeleri deprem için riskli semtlerden bazılarıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi deprem felaketi yaşanmaması için önlemler almaya başladı. Peki dayanıklı Ankara semtleri nelerdir?

  • Çankaya
  • Keçiören
  • Çayyolu

Ankara Zemini Sağlam Semtler

Ankara Zemini Sağlam Semtler

Ankara’da zemini kayalıklardan oluşan birçok bölge ve semt bulunmaktadır. Bu semtlerden bazıları Çankaya ve Keçiören olarak bilinir. Demetevler ve Pursaklar ise zemini sağlam olmayan semtler arasındadır. Zemini ne kadar sağlam olursa olsun oturduğunuz evlerin depreme karşı dayanıklı olması gerekir. Önlem alınmadığı sürece olası depremde depremzede ve felaketlerle karşı karşıya kalınır.

Ankara’da fay hattı bulunmamasına rağmen deprem riskini barındıran şehirler arasında yer alır. Özellikle Kazan, Mamak, Demetevler, Kızılcahamam bölgeleri Ankara’nın diğer bölgelerine göre daha fazla risk taşır.

Ankara Deprem Riski 2023

Ankara Deprem Riski 2023

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden sonra Ankara’nın deprem risk haritası belli oldu. Deprem risk haritasına göre Ankara 3. ve 4. derece deprem bölgesi olarak belirlenirken Ankara’nın belirli bölgeleri birinci risk bölgesinde yerini aldı.

Yaşanan yıkıcı depremden sonra İstanbul, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır gibi illerden Ankara’ya yoğun bir göç yaşanmaya başladı. Ancak çoğu uzmana göre ülkemizde deprem riskinin olmadığı bölge maalesef yoktur. Özellikle Ankara’nın 50 km yakınlarında yıkıcı deprem oluşturma potansiyeli olan birçok fay hattının olduğu da uzmanlar tarafından söylenmiştir.

Ankara Deprem Bölgesi Mi

Deprem risk haritasına göre Ankara 3. deprem bölgesi olarak geçmektedir. Bu bölge de yer alsa da deprem riski taşımadığı anlamına maalesef gelmiyor. Ankara fay hattı şehrin altından geçmediği için az riskli yerlerden biri olarak görülür. Ancak Ankara’ya yakın şehirlerde bulunan birçok aktif fay hattı bulunmaktadır. Özellikle Kırıkkale deprem risk haritasında birinci bölgede yer alır. Kazan, Yapracık gibi semtlerde de fay hattı bulunmaktadır.

Konu hakkında görüşlerinizi, fikirlerinizi ve sorularınızı lütfen yorum seçeneğine yazarak bizlere iletin.