Depremzedelere Yardım Parası 10 Bin TL Başvuru Sorgulama

Depremzedelere yardım parası için peş peşe açıklamalar geliyor. 10 ili birden vuran Kahramanmaraş depremiyle beraber sayısız vatandaş evsiz kaldı. Bu doğrultuda gıda, giyim ve çadır başta olmak üzere sayısız yardım bölgeye ulaşmaya devam ediyor.

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tüm depremzede vatandaşlara 10.000 TL nakdi yardım yapılacağı da duyuruldu.  Bunun yanı taşınma ve kira yardımı da sağlanacaktır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen depremzedelerin izlemesi gereken adımlar kısaca şöyledir;

 • 10 Bin TL destek ödemeleri için ek bir başvuru yapmanıza gerek yoktur.
 • Yapılan ödemeler için depremzedelere SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.
 • İlgili yardımın sorgulamasını e-devlet sistemine giriş yaparak Hane Başı Destek Ödeme Sonucu Sorgulama kısmından yapabilirsiniz.

Yapılan destek ödemeleri ikametgah bilgileriniz deprem alanı sınırları içerisinde olursa doğrudan yatırılıyor. Bu ödemeler karşılıksız olarak yapılıyor. Ziraat Bankasına doğrudan giderek 10.000 TL olarak yatan tutarı çekebilirsiniz.

Yeni Yardım Paketi Son Dakika

Yeni yardım paketi son dakika olarak yansımaya devam ediyor. Hem ev sahibi hem de kiracı olan depremzedeler için birden fazla yardım seçeneği sunuluyor. Bu yardım paketi kapsamında olan nakdi yardım seçenekleri şunlardır;

YARDIM ADIYARDIM TUTARI
Karşılıksız acil yardım ödemesi10.000 TL
Taşında desteği15.000 TL
1 yıl boyunca ev sahiplerine kira desteğiAylık 5000 TL
1 yıl boyunca kiracılara kira desteğiAylık 2000 TL

Bunların yanı sıra AFAD, Kızılay gibi devlet kurum ve kuruluşlarından ek gıda ve giyim desteği gibi yardımlardan da faydalanmanız mümkündür.

10 Bin TL Yardım Yapıyor Kimler Alabilir Şartlar Neler?

10 bin tl yardım yapıyor kimler alabilir şartlar neler?

10 bin TL yardım yapıyor kimler alabilir şartlar neler diye yoğun şekilde araştırılıyor. İlgili yardım destekleri için herhangi bir başvuru şartı aranmıyor. Sadece hasar tespit durumuna bağlı olarak ilgili destekler sağlanıyor.

E-devlet sorgulamasında deprem bölgesindeki evleri için ağır, orta, yıkık, az hasarlı gibi hasar tespiti kaydını gören herkes bu destekten başvuru yapmadan faydalanabilecek.

Depremzedelere Para Yardımı Başvurusu

Depremzedelere para yardımı başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Deprem bölgesinde olan ve evlerinde ağır, orta, yıkık, acil yıkılacak gibi hasar tespit durumları varsa otomatik olarak 10.000 TL’lik nakdi yardımdan faydalanabilecekler. Bunun yanı sıra kira yardım desteği de mevcuttur. Bu kira yardımları için detaylar ise şöyledir;

 • Evleri kendilerine ait olup depremde hasar gören ev sahiplerine 1 yıl boyunca aylık 5000 TL kira desteği sağlanacaktır.
 • Kiracı olanlara 1 yıl boyunca aylık 2000 TL kira desteği sağlanacaktır. Ancak kiracıların mevcuttaki evlerinin yıkık, acil yıkılacak durumda olması şartı aranıyor. Yani ağır ve orta hasarlı olması durumunda kiracılar bu destekten faydalanabilecek.

Bu yardımlardan faydalanmak için başvurularınızı e-devlet üzerinden yapmanız gerekiyor. Başvuru adımlarını kısaca sıralamak gerekirse de;

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş sağlayın.
 • Ardından ise arama çubuğuna Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yazın.
 • Sonraki adımda karşınıza çıkan seçenekler arasından Afetzede barınma desteği başvurusu kısmına tıklayın.
 • Bu kısımdan sonra ekranda talep edilen tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girdiğinizden emin olarak başvurularınızı tamamlayın.

Kira desteği için başvurunuz en hızlı şekilde sisteme yansıyor. Kısa süre içerisinde sonuçlanıyor. İlgili sonuçlara da sorgulama ekranı üzerinden kolayca erişim sağlamak mümkündür.

Afad Yardım Parası Sorgulama

Afad yardım parası sorgulama işlemini e-devlet şifrenizle giriş yaparak yapabilirsiniz. Hızlıca işlem sorgulama işlemi adımlarını sıralamak gerekirse de;

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Ardından arama çubuğu alanına Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yazarak aratın.
 • Açılan seçenekler arasından Hane Başı Destek Ödeme Sonucu Sorgulama kısmına tıklayın.

Belirttiğimiz bu adımları takip ederek sorgulamayı yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda eğer ödemeniz yatmış görünüyorsa da en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek nakit yardımınızı çekebilirsiniz.

Deprem Yardım Parası Yatmadı

Deprem yardım parası yatmadı, neden yatmaz gibi sorular da yine merakla araştırılıyor. Bildiğiniz üzere depremzedelere yapılan nakit yardımlarının belirli şartları mevcuttur. Bu şartların başında hasar tespit durumu yer alıyor. Eğer evinizde yıkık, acil yıkık, orta hasarlı gibi tespit durumları yoksa yardım ödemelerinden faydalanamazsınız. Dolayısıyla nakit yardımlarınız hesaplarınıza yatırılmaz.

Depremzede Taşınma Yardımı

Depremzede taşınma yardımı tutarı 15.000 TL olarak belirlendi. İlgili yardımdan faydalanabilmek için şu şartları taşımanız gerekiyor;

 • Yıkık tespit durumu
 • Acil yıkılacak tespit durumu
 • Ağır ve orta hasarlı tespit durumu

Yukarıda belirttiğimiz şartları e-devlet üzerinden sorgulayarak görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu şartlardan en az birini taşıyorsanız herhangi bir başvuru yapmadan 15.000 TL’lik taşınma yardım tutarını Ziraat Bankası şubelerinden çekebilirsiniz. Sorgulama ekranında tutarın yattığını görmeden bankayı ziyaret etmemeniz gerektiğini de belirtelim.

Depremzedelere yapılan tüm yardım seçeneklerine içeriğimiz boyunca yer verdik. Eğer aktardığımız bilgilerin eksik ya da hatalı olduğunu düşünüyorsanız hızlıca bunları yorum alanına yazmanız yeterli olacaktır. Tüm yorumlarınızı dikkate alarak en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunuyoruz.

Depremzedelere Yardım Parası

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥