İçeriğin devamı aşağıda ▼

Yaşam

Asal Yoklama Başvurusu – Askerliği Nerede Yapacağını Sorgula

Asal yoklama başvurusu nedir ve Asal yoklama başvurusu yaptıktan sonra ne yapılır, bilgilendiriyoruz. Asal yoklama işlemleri ne zaman açılacak, gelin birlikte inceleyelim.

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Asal yoklama başvurusu yapabilmek için ilk etapta e-Devlet’e giriş yapmak gerekecektir. Sonrasında arama çubuğuna ASAL Yoklama İşlemleri yazarak aşağıda yer alan ASAL Yoklama Başvurusu seçeneğine tıklanmalıdır. Bu bölüm üzerinden askere sevk işlemleri ve askerlik tecil işlemleri yapılabilir.

Asal Yoklama Başvurusu Nedir

Asal yoklama başvurusu nedir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Nitekim ülkemizde 20 olan askerlik yaşı her yıl yüz binlerce kişinin askere başlamasıyla sonuçlanıyor. Bu kapsamda ASAL’ın ne olduğu da büyük bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. ASAL yoklama başvurusu, askerlik hizmetini yapmak üzere olan kişilerin nerede yapacaklarına ilişkin bir detaydan ibarettir.

Asal Yoklama Başvurusu Yaptıktan Sonra Ne Yapılır

Asal yoklama başvurusu yaptıktan sonra ne yapılır konusunun yanıtı oldukça basittir. Yoklama işlemlerini tamamlayan kişilerin Askerlik Hizmet ve Celp Tercih İşlemleri aşamasına geçmesi gerekecektir. Nitekim bu da kişinin askere hangi dönemde gitmek istediğini belirlemesi anlamına gelmektedir.


Daha fazla askerlik içeriği;


Asal Yoklama İşlemleri Ne Zaman Açılacak

Asal yoklama i̇şlemleri ne zaman açılacak

Asal yoklama işlemleri ne zaman açılacak diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yoklama işlemleri, yılın 365 günü açık olmakla birlikte yalnızca askerlik hizmeti için elverişli olan kişiler tarafından görülebiliyor. Bu kapsamda daha önce askerliğini yapmış olan, bir eğitim kurumunda kaydı olan ya da askerlik yaşı dolmamış olan kişiler tarafından görülemiyor.

ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibi

ASAL yoklama başvurusu süreç takibi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek yüzlerce işlemden bir tanesidir. Nitekim e-Devlet arama çubuğuna Yoklama Başvurusu Süreç Takibi yazarak bu hizmete erişim sağlanabilir. Bu hizmet sayesinde yapılan başvurunun hangi aşamada olduğu ve başvuruya ilişkin tüm detayları tek bir ekrandan görüntülemek mümkün olacaktır. Hizmet için:

  • Yoklama Başvurusu Süreç Takibi

Millî Savunma Bakanlığı ASAL Yoklama Başvurusu

Millî Savunma Bakanlığı ASAL yoklama başvurusu yapabilmek için yine vatandaşların her zaman olduğu gibi e-Devlet’i kullanması yeterli olacaktır. E-Devlet üzerinden ASAL Yoklama Başvurusu hizmeti yazarak başvuruyu gerçekleştirmek mümkündür. Bunun yanı sıra yine e-Devlet üzerinden başvuruya ilişkin sonuçları görmek ve başvurunun gidişatını takip etmek de oldukça basittir.

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

Faydalı linkler